Jak vybrat správný jídelní stůl

U jídelního stolu se obvykle scházíme se svými nejbližšími – s rodinou, přáteli nebo s hosty, abychom se podělili o příjemné chvíle. Jídelní stůl slouží jako staletími osvědčený komunikativní prvek v naší společnosti. U jídla se scházíme pravidelně s rodinou, přáteli, ale i obchodními partnery. A pravidla stolování spočívá v detailech, které bychom neměli opomíjet. Nejen krásný porcelán a čistý ubrus nám zaručí tu správnou pohodu z jídla a příjemných chvil.

Správná velikost a tvar
Rozměr jídelního stolu zpravidla udává prostor jídelny a také počet pravidelných strávníků. Zpravidla nejoblíbenějším tvarem v českých domácnostech je obdelník, protože je prostorově nejméně náročný. Kratší stranou ho můžeme přistavit ke zdi, navíc bývá obvykle i rozkládací. Stoly kulaté a čtvercové v nás vzbuzují dojem svátečnosti i ve všední dny, ale bohužel vyžadují už více prostoru. Oválné tvary jídelního stolu nejsou příliš obvyklé, přestože nejsou tak náročné na prostor. Na druhou stranu však vyžadují dobré umístění v místnosti.

Rozhoduje počet
Rozměr jídelního stolu určuje počet stolujících osob, prostor v místnosti a také způsob sezení. K tomu, abychom správně rozhodli o délce stolu, musíme znát správnou vzdálenost mezi lokty sedících osob. Svou důležitou roli zde také hraje rozmístění židlí u stolu. Šířka 90 centimetrů nám na stole navíc poskytne dostatečný prostor i pro sváteční dekorace. Pro ty, kteří si v malých prostorech nemohou dovolit větší stůl, je potřeba počítat s minimálním prostorem pro jednoho člověka 60 x 40 centimetrů. Výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 76 centimetry.

Dřevěný vs. skleněný
Většina zákazníků (stolovníků) se rozhoduje zejména mezi dvěma materiály: sklem a dřevem. Dřevěný stůl má svou vůni, kresbu, barvu, je příjemný na dotek a snadno se udržuje. Hodí se takřka do jakéhokoliv interiéru a díky kvalitním lakům je velice odolný a nemění svou barvu. Mezi častou úpravu dřeva patří voskování, které dřevu zachová jeho nejpřirozenější strukturu, na druhou stranu však potřebuje šetrnější zacházení. Sklo je velice moderní materiál, který v interiéru působí vzdušně, lehce a nadčasově. Výborně se kombinuje s dalšími materiály jako je kov, dřevo nebo kámen. Někteří však sklo odmítají, protože na ně může působit chladně až  nepříjemně. Současné úpravy skla nabízejí ale nové možnosti – jsou vyráběny z bezpečnostního skla, jsou temperovaná, tedy mají větší odolnost proti nárazu, jejich ohybová i tepelná odolnost je vyšší. Pocit chladu může pomoci odstranit šikovná kombinace se dřevem, kdy je skleněná deska vložena do dřevěného rámu.

Pohodlná židle
Správná židle k jídelnímu stolu je ta, která nám poskytne pohodlí při stolování. Měla by být pohodlná při konzumaci, kdy sedíme v mírném předklonu ale také při normálním sedu, kdy jsme zvyklí být opření. Zpravidla bývají vybaveny opěrkami předkloktí, aby nás situace nenutila mít opřené ruce na stole. Opěrák jídelní židle by měl být vysoký tak, aby končil několik centimetrů pod lopatkami. V některých případech může být vyšší, nikdy však nižší. Opěrák by neměl být rovný a měl by svírat úhel 95°.
Při výběru židlí s opěrkami musíme ale brát zřetel na výšku stolu, aby při zasouvání židlí ke stolu nenastal problém. Také výběr sedáku je důležitý – na příliš měkkém sedáku nám nohy rychle ztěžknou a tak se i rychleji unaví. Proto je lépe vybírat tvrdší sedák, přestože se nám na první dojem zdá méně pohodlný.

Mezi kolenem a spodní hranou stolu je optimálních 8 – 9 centimetrů volného prostoru. Ideální výška stolu se pohybuje okolo 75 centimetrů. Jedna osoba potřebuje u stolu plochu cca 60 x 40 centrimetrů. Obecně platí, že židle by měla být vysoká 45 centimetrů, aby rovně sedící postava měla stehenní a holenní kosti zhruba v pravém úhlu a chodidla přitom zůstávala celou plochou na podlaze.

Text: Kateřina Nová
Foto: Archiv redakce

Napsat komentář