Jak vybrat nejlepší schodiště do svého domova?

 V případě stavby nebo rekonstrukce patrového domu je schodiště jednou z podstatných věcí, kterou je nutné dobře vybrat. Jde totiž nejen o funkční, ale také výrazný estetický prvek, který bude spoluutvářet ráz celého interiéru. Proto výběr schodiště nepodceňujte a nejdříve si dobře rozmyslete, co od něj očekáváte.

 

 Na jaké otázky si odpovědět?

 Schodiště v domě či bytě tvoří bezpochyby jednu z dominant prostoru. Chcete z něj vytvořit právě tento výrazný středobod, nebo byste raději co nejúspornější variantu, která bude maximálně šetřit místem? Je pro vás nejdůležitější design a toužíte pořídit si opravdu jedinečné luxusní schodiště? Nebo chcete odolnou a co nejsnadněji udržovatelnou variantu? Máte či plánujete děti nebo budou v domě bydlet i senioři?

 

 Jaký typ schodiště vybrat?

 V první řadě je třeba promyslet, kolik místa mu můžete vyhradit. Nejmenší plochu zabírá točité schodiště, které se vyrábí v mnoha variantách. Jeho tvar přitom závisí především na výšce, kterou má překlenout. Elegantně vypadá vřetenové schodiště, jehož konstrukci tvoří vnitřní středový sloupek, do kterého jsou zasazeny jednotlivé schody a celé schodiště se postupně otáčí do spirály. Ještě menší nároky na prostor pak klade schodiště 1m2 Staircase od společnosti Scalae Design, které je perfektní tam, kde je opravdu hodně málo místa. Pro představu toto schodiště zabírá celkovou plochu asi jako telefonní budka, proto snadno může nahradit například výsuvné schody na půdu, aniž by nějak výrazně omezilo velikost prostoru. U přímého schodiště je nutné počítat s většími nároky na prostor, zato se ale nabízí možnost využít místo pod ním vyplněním úložnými skříněmi. Velmi oblíbená jsou v poslední době samonosná schodiště, pro která není třeba budovat podpěrnou konstrukci a výsledek působí úžasně lehce a vzdušně.

 

 Jaký materiál zvolit?

 Nejčastějšími materiály volenými pro interiérové schodiště jsou dřevo, kov a sklo v různých kombinacích. Vše záleží na vašem vkusu a také ladění celého interiéru. Asi nejoblíbenější bývají dřevěná schodiště, která působí teplým a útulným dojmem. Chladnější sklo se hodí do domácnosti v moderním stylu, dobře se doplňuje zejména s minimalistickým designem. Do kategorie luxusních schodišť pak bezpochyby patří kamenné schody, které jsou zároveň těmi nejodolnějšími a nejstabilnějšími. Máte-li ve svém domě nějaké laminátové plochy, bude se k nim skvěle hodit i laminátové samonosné schodiště. Je perfektní volbou do domácností s dětmi či domácími mazlíčky, protože není nijak náchylné na ušpinění a jeho údržba je více než snadná. Navíc znamená poměrně vysokou kvalitu za rozumnou cenu.

 

 Důležité bezpečnostní prvky

 Otázka bezpečí je v případě schodiště prioritou. Chůze po schodech může být někdy docela nebezpečná a obzvlášť v případě malých dětí je potřeba vzít v potaz všechny možné situace. Podle toho si rozmyslete materiál schodů, ale také podobu zábradlí, které určitě nemůže chybět. Plocha schodu by měla být z protiskluzového materiálu a pokud to nejde, je třeba opatřit alespoň jejich okraj protiskluzovou ochranou. Zamyslet byste se měli také nad výškou a šířkou jednotlivých schodů, opět s ohledem na to, kdo všechno bude schodiště používat. S bezpečností a také pohodlím souvisí i šířka schodiště, obvykle se pohybuje mezi 60 až 120 cm. Pokud je to možné, je lepší zvolit větší rozměr, především pokud v domě nebo bytě bydlí více osob, které se budou muset na schodech vyhýbat.

 

 Výrobou schodišť se zabývá společnost Scalae Design a to především atypickým provedením luxusních variant samonosných schodišť, které se stanou krásným a originálním prvkem vašeho domova. Výroba schodů probíhá pomocí jedinečné technologie patentovaným systémem Kenngott a jsou k ní použity špičkové německé materiály.

 

Napsat komentář