Jak vybrat nejlepší hypotéku?

Vlastní bydlení je sen mnoha mladých lidí. Většina z nich má však pocit, že je to sen nedostižný. V souvislosti s událostmi posledních měsíců tomu tak být nemusí. Pokud máte vyhlídnutou nějakou nemovitost, právě teď přišla vhodná chvíle na hypotéku. Následující řádky vám prozradí, co budete potřebovat.

V současné době je opravdu vhodná doba na sjednání hypotéky, nahrává tomu i fakt, že úrokové sazby klesají, nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti a zároveň si stále ještě můžete odepsat splátky hypotéky z daní. Pokud si nevíte rady se sjednáním hypotéky, nebo se bojíte pustit se do procesu sami, kontaktujte profesionálního finančního poradce, který má řadu zkušeností a se vším vám pomůže.

Přehled o poskytovatelích hypoték si můžete začít dělat ještě předtím, než najdete nemovitost, kterou chcete financovat. Usnadní vám to pak konečné rozhodování. Hlavní kritérium, podle kterého se budete rozhodovat, je nejspíš výše úroku, který vám banka nabídne. To však není jediné kritérium, které byste měli vzít v úvahu.

Kde byste měli začít?

První cesta by měla vést do vaší banky, chodí vám tam mzda a znají tu i vaši platební morálku a historii. Nicméně to nemusí být jediná instituce, kam můžete jít. Pro lepší přehled si také zajděte i ke konkurenci.

Právě pro průzkum trhu máte dvě možnosti, obejít si ji můžete sami, nebo se domluvit s finančním poradcem, který banky obejde za vás. Výhodou tohoto postupu je fakt, že v bankách ví, že poradce se ptá i jinde, budou mu proto nabízet lepší podmínky. Finanční poradce získané nabídky porovná a doporučí vám řešení, které pro vás bude nejvýhodnější. Vyzkoušejte služby finančního poradce Tomáše Novotného, který získal certifikát EFA – European Financial Advisor.

Možná vás to překvapí, ale hypotéka s nejnižším úrokem nemusí být vždy ta pravá, banky totiž mají i další poplatky, za vyřízení úvěru, odhad nemovitosti, rezervaci zdrojů nebo sepsání úvěrové dokumentace (vyřízení úvěru). Ty mohou cenu hypotéky navýšit a pak už nebude tak výhodná, jak se na první pohled může zdát.

Úroková sazba je jen jedním z parametrů, který byste měli při výběru hypotéky vzít v úvahu. Banka vám nabídne slevu 0,1 %, ale požaduje za to kompenzaci ve formě zasílání výplaty na běžný účet, případně si může klást jiné podmínky.

Finanční poradce vám pomůže i s vyřízením hypotéky. Získáním dokumentů, návrhem kupní smlouvy i dalšími věcmi tak, aby celý proces sjednání hypotéky prošel hladce.

Co potřebujete k získání hypotéky:

  1. Žádost o hypotéční úvěr – dokument, jehož prostřednictvím dáváte svolení bance k tomu, že s vámi může začít úvěr řešit. Obsahuje základní informace o vás – zaměstnání, orientační výši vašich příjmů a informace o zaměstnavateli, rodinný stav, počet dětí atp… Žádost můžete vyplnit přímo v bance, nebo ji pro vás připraví váš finanční poradce.
  2. Návrh kupní smlouvy – v návrhu kupní smlouvy se uvádí informace o nemovitosti, kterou kupujete a také za jakou cenu ji kupujete. Návrh smlouvy pro vás připraví buď právník, nebo realitní kancelář.
  3. Potvrzení o výši příjmů – pokud pracujete na HPP (jste zaměstnanec), vyplní ho mzdová účetní. V tomto dokumentu se většinou požaduje telefonní kontakt na osobu, která potvrzení vydala, aby si mohla banka ověřit jeho pravost. Pokud jste OSVČ, majitel firmy nebo podnikáte, banka bude chtít jedno až dvě daňová přiznání.
  4. Odhad nemovitosti – většina bank zvládne zařídit odhad přes online nástroje. Online odhad se obvykle prování u bytových jednotek, Pokud to z nějakého důvodu nejde, pošle technika, který odhadne stav nemovitosti na místě.
  5. Kopie dvou osobních dokladů a souhlas se zpracováním osobních údajů.
  6. Výpisy z běžného účtu, kam vám chodí mzda – banka vyžaduje 3–12 výpisů z účtu, z kterých je patrné finanční chování klienta. V případě, že nežádáte u své banky.

Kdy je nejlepší o hypotéku požádat?

O hypotéku se většinou žádá až ve chvíli, kdy máte vybranou nemovitost, kterou chcete koupit. Máte však možnost si zařídit hypotéku předem, a teprve potom hledat nemovitost. Na hledání dostanete 6 až 12 měsíců. Této hypotéce se říká hypotéka naruby, naopak nebo dopředná hypotéka. Výhodou tohoto postupu je, že víte, kolik můžete investovat a některé realitní kanceláře vám mohou dát přednost.

Nevýhodou však je, že pokud nenajdete nemovitost v daném termínu, zaplatíte smluvní pokutu v řádech nižších desetitisíců korun. Ohlídat si musíte i úrokovou sazbu, ta většinou platí 1–3 měsíce. Vždy dostanete aktuální sazbu, ne tu, která byla aktuální v době podpisu smlouvy.

Sjednání hypotéky sice nikdy není jednoduchý proces, ale dá se zvládnout i během 4 týdnů. Je však potřeba mít všechny informace a správně je posoudit. Právě s tím vám pomůže profesionální finanční poradce, který podobné nabídky řeší denně.

Napsat komentář