Jak uchopit tajemství křišťálu

Šperky poseté křišťály Swarovski nosí hollywoodské hvězdy, muzeum světoznámého výrobce broušeného skla v rakouském Wattens zdobí díla Andyho Warhola, Keitha Haringa či Salvadora Dalího. Ovšem křišťálová labuť stejné značky nechybí ani téměř v žádném stánku se suvenýry u našich rakouských sousedů.

S jejich blyštivou krásou se setkáme téměř na každém kroku.  Křišťálové komponenty uplatňují nejenom návrháři šperků a oděvů, používají se i ke zdobení různých módních doplňků,  mobilních telefonů, notebooků, užitných výrobků ze skla, pohárů, sklenic, symbolů značek, jako jsou Mercedes, BMW, VW a Audi, designéři jimi zdobí prošívání luxusních postelí.

Málokdo ale ví, že historie dnes světoznámé společnosti začala už roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou, kde se toho roku narodil Daniel Swarovski. Jako umělecký pasíř, vyučený u albrechtické firmy Gebrüder Feix, se vydává do Vídně, kde proniká do tajů šperkařského řemesla. Na technické výstavě se pak setkává s Františkem Křižíkem, který tam instaluje elektrické osvětlení. To je pro Daniela inspirace, na jejímž základě začíná vyvíjet stroj na broušení šatonů (komponentů), poháněný elektřinou. V roce 1892 nechává svůj vynález patentovat a přesouvá se do rakouského města Wattens poblíž Innsbrucku, kde si pronajímá prostor bývalé továrny a začíná s vlastní výrobou. Buduje vodní elektrárnu na řece Inn, která je silou svého průtoku schopna pohánět generátor potřebný pro výrobu elektrické energie. V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie. V současnosti ve svém hlavním výrobním prostoru ve Wattens a prostřednictvím dceřiných společností dává práci více než 25 000 zaměstnanců ve čtyřiceti zemích světa.

Swarovski Light

Přestože síla firmy tkví ve výrobě křišťálových komponentů, v luxusních špercích, hodinkách, doplňcích a dárkových předmětech, nemalou energii vkládá také do divize Swarovski Light. Pokračuje v tradici výroby klasických lustrů a zároveň spojuje originální křišťály s novými technologiemi při produkci  moderních svítidel. Jde ve stopách svého zakladatele, který neustále hledal nové cesty, lepší výrobní postupy a způsoby uchopení kouzla ušlchtilého křišťálu. Jedna z posledních kolekcí lustrů a doplňků, která byla postupně představena na Designovém festivalu v Londýně a na veletrhu Euroluce v Miláně, nese název Glaciarium. V historii firmy představuje zlomovou událost: příležitost vytvořit křišťálové komponenty totiž dostali externí návrháři, mimo firmu Swarovski. Například designéři z extravagantního londýnského studia Fredrixon Stallard přišli s vysoce koncepčními, digitálně navrženými formami, umocňující přirozené vlastnosti křišťálu, který světlo roztříští a odráží do prostoru ve vlnách. Nové schopnosti komponentů demonstrují na kolekci lustrů Avalon, Helios, Voltaire a Rock. Objevným způsobem rovněž upozorňují na sílu křišťálového skla v kontrastu dalšími materiály.

.

Napsat komentář