Jak správně vybrat sněhovou frézu

Připravte se na zimní měsíce včas. Sněhová fréza bude spolehlivým parťákem do nepohody. Až začne pořádně chumelit, odklidíte s ní sníh až 20x rychleji než s lopatou či hrablem. My vám dnes poradíme, jaká sněhová fréza bude pro vás ta pravá.

Nečekejte, až se zima zeptá

Kupte si sněhovou frézu v předstihu a buďte připraveni na všechny rozmary počasí. Sněhová nadílka přichází mnohdy nečekaně a zvláště na horách vás může po ránu nepříjemně překvapit zapadaná příjezdová cesta. Pokud si říkáte, že do sněhové frézy stejně časem investujete, není nač čekat. Každé zbytečné a namáhavé máchnutí lopatou či hrablem vás bude akorát zbytečně rozčilovat. Jakou sněhovou frézu byste měli zaparkovat do svojí garáže, vám rádi poradíme.

Nejdůležitější je povrch, který budete odklízet

Při výběru sněhové frézy byste měli vycházet především z místa, které budete zbavovat sněhu nejčastěji. Pokud je to chodníček před domem nebo terasa, postačí vám jednostupňová sněhová fréza. Pokud ale pravidelně odklízíte udusaný nános sněhu, který už na zemi nějaký ten pátek leží, poohlédněte se po výkonnějším modelu. Na mokrý a zledovatělý sníh, který třeba ani neleží na zpevněném povrchu, jsou nejlepší dvoustupňové sněhové frézy.

3 konkrétní rady, které vám s výběrem sněhové frézy pomohou

Když už víte, jaký základní typ frézy se pro vás hodí, přejdeme k detailnějším specifikům. Máme pro vás 3 tipy, které vám výběr konkrétního modelu usnadní.

1. Sněhovou frézu si v prodejně proklepněte
Ideální je, když si můžete vybraný model prohlédnout naživo. V prodejně hned uvidíte, jestli je fréza bytelná a z kvalitního materiálu. Vyzkoušíte si její ovládání, ověříte, že se lopatky kovového šneku při stisku neprohnou ani nezkříží, a prověříte pevnost kovového bunkru frézy. Pokud na něj zatlačíte oběma rukama shora, neměl by se prohnout.

2. Většinou stačí fréza s koly, pásy jsou do těžšího terénu
Kolové sněhové frézy najdete v obchodech častěji. Snadno se s nimi manipuluje a na běžné užívání kolem rodinného domu úplně stačí. Pásové frézy se hodí spíše do náročnějšího terénu, třeba na místech, kde se neodklízí sníh až na zpevněný povrch. Využijete je tak kupříkladu na horách, kde se musíte pohybovat s frézou v hlubokých závějích a sněhových jazycích.

3. Elektrická fréza je tišší, s benzínovou zase dál dojedete
Při hledání vhodného stroje se můžete setkat ještě s jedním rozdělením, a to na elektrické sněhové frézy a benzínové sněhové frézy. První typ se hodí spíše na menší plochy pro odklízení čerstvě napadaného sněhu. Elektrické frézy jsou tiché, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Na druhou stranu vás ale omezuje délka prodlužovacího kabelu. Na nezpevněné povrchy, větší plochy a obtížnější terén se proto více hodí benzínové modely.

Tak ať dobře vyberete! Správně vybraná sněhová fréza totiž způsobí, že se na pořádnou zimní nadílku budete ještě netrpělivě těšit.

Napsat komentář