Jak správně pečovat o dřevo

Dřevo jako přírodní stavební materiál je náchylné na sluneční záření a déšť. Ty mohou nejen změnit jeho odstín, ale i fyzikální vlastnosti jako je pevnost nebo pružnost a zkrátit tak životnost materiálu. Z tohoto důvodu je třeba chránit dřevo vhodným ošetřením.

V současné době se pro ošetření dřeva ve venkovním prostředí používají především vodou ředitelné lazury. Stále oblíbenější jsou však kvalitní přírodní oleje a jejich kombinace s přírodními vosky. A právě ty svědčí i sluší ekologickým dřevostavbám mnohem více než klasické lakování.

Přírodní oleje a vosky Kreidezeit jsou zaručeně vyráběné bez jakýchkoli přídavků silikonů, ropných látek a dalších syntetických chemických surovin (alkydů). Hlavně díky své původní a tedy tradiční receptuře jsou doporučované především Ústavy památkové péče. Používají se k ochraně dřevěných komponentů v kostelích, hradech, zámcích a na mnoha dalších místech, kde jde především o šetrnou ochranu historických památek.

Právě pro jejich výjimečné vlastnosti se s nimi stále častěji setkáváme v exteriérech a interiérech našich chat, chalup a rodinných domů.

Přírodní oleje se po nátěru vsakují hluboko do dřeva a tvoří tak silnou a trvanlivou impregnaci. Díky tomu zůstaneme s původním dřevem ve stálém kontaktu. Navíc tyto nátěry dřevinu vyživují, prodlužují její životnost a podporují kresbu dřeva. Jsou vyrobené z 100% přírodních materiálů a jedná se tak o plně obnovitelné suroviny. Mohou být přímo zkompostovány či zlikvidovány při likvidaci běžného domácího odpadu.

Dřevo napuštěné olejovým nátěrem si zachovává svou přirozenou prodyšnost. Mohou z něj stejnoměrně prostupovat vodní páry, což zaručuje správné vysychání dřeva a to pak tolik nepraská. Zachována je i vysoká schopnost difúze, díky čemuž dřevo neztrácí žádnou ze svých oceňovaných vlastností a výhod – v interiéru dřevostavby tak budete mít vždy příjemné klima.

Vzhledem k tomu, že přírodní oleje můžeme s výhodou použít i na vlhčí dřevo, výborně se hodí k ošetření srubových a roubených staveb. Lze s nimi přitom pracovat i za velmi nízkých teplot. Na rozdíl od klasických laků mají dokonalou přilnavost a zaručeně se nikdy neoloupou. Přírodní olej se neodlupuje, nýbrž sprašuje a po určité době se jednoduše přetře.
Vlastníte-li tedy srub nebo roubenku, měli byste sáhnout po dřevních olejových nátěrech a včelích voscích.

Podle složení dělíme nátěry na syntetické (alkydové pryskyřice), vodní (akrylové) a přírodní (dřevní oleje a včelí vosky).
Přírodní olejové nátěry jsou naproti tomu směsí dřevních a rostlinných olejů, které jsou prodyšné, dokonale elastické a přitom zůstanou součástí dřeva. Jedná se o plně obnovitelné suroviny.

Dřevní oleje a včelí vosky lze libovolně dobarvovat zemními a minerálními pigmenty. Ty jsou značně stálobarevné. Je přitom možné namíchat přesně takový odstín, jaký zákazník pro své konkrétní dřevěné materiály potřebuje. Pokud zvolí správný odstín, podpoří nátěry Kreidezeit přirozený vzhled domu. Dřevní a olejové nátěry, které jsou určené pro exteriéry, pak obsahují UV filtry, které zvyšují odolnost vůči slunečnímu záření.

 

Pro nátěr olejovými nátěry a včelími vosky není navíc třeba, aby bylo dřevo dokonale suché. A právě to je ohromná výhoda u srubů a dřevostaveb, často jde dokonce i o nutnost. Nátěry z olejů a vosků jsou dokonale elastické a přitom zůstanou součástí dřeva.

Kreidezeit je německá firma s dlouholetou tradicí. Výrobce olejových a vápenných barev z nejedovatých a zdraví neškodných surovin. Výroba těchto barev je založena na starých a osvědčených recepturách z malířského řemesla. Vznikají tak produkty vynikající, ručně řemeslné kvality. Kreidezeit své výrobky exportuje hlavně do Japonska, Austrálie, Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, Slovenska, Maďarska a řadu let působí také v České Republice.

České zastoupení Kreidezeit CZ se specializuje na prodej přírodních produktů pro veškeré nátěry dřeva a povrchové úpravy omítek a zdiva. Zajišťuje nátěry interiérů a exteriérů srubů, roubenek a dalších dřevostaveb. Exkluzivně také prodává a provádí aplikace voděodolné omítky Marocký štuk – TADELAKT.

Napsat komentář