Jak připravit okna na zimu a Vánoce

Okna jsou výkladní skříní celého domu, proto by se nemělo zapomínat na jejich pravidelnou údržbu během roku a zvláště pak před nástupem zimy, kdy jsou vlivem mrazu, sněhových srážek a chladného větru nejvíce zatěžována. Údržba moderních plastových i dřevěných oken navíc nevyžaduje příliš práce ani času. 

Pokud jsou okna správně usazena a dají se bez problémů otvírat a zavírat, vydrží bez většího zásahu několik let. I tak se ale před zimou vyplatí provést některá opatření a zkontrolovat, jestli okna fungují tak, jak mají. Správným a včasným seřízením a ošetřením se můžete vyhnout nepříjemným překvapením například v podobě chladného vzduchu, který by mohl do místnosti začít proudit kvůli zanedbané údržbě oken, a ušetřit tak za vytápění.

Krok první – mytí
Přípravu oken na zimní období je vhodné začít důkladným umytím skel. Nedoporučuje se mytí při silném slunci, protože voda rychleji uschne a na sklech se mohou objevit obtížně odstranitelné šmouhy. Na druhou stranu je dobré mýt okna, když je venku ještě poměrně teplo, protože při nízkých teplotách je sklo křehčí.

Okenní skla a rámy je ideální čistit zhruba jednou až dvakrát do roka (ideálně na jaře a na podzim) neutrálním čističem (nejlépe vodou s jarem nebo jiným mýdlovým neutrálním prostředkem) a po zaschnutí nanést ošetřovací přípravek. Při mytí plastových profilů vybírejte čisticí prostředek opatrně – neměl by obsahovat agresivní chemické látky, rozpouštědla ani abrazivní prostředky.

„Pokud použijeme příliš silný prostředek, můžeme okno poškodit. Některé chemické látky totiž způsobí změnu barvy nebo poškrábou plastový profil. Bezpečným řešením je přípravek určený přímo na mytí oken nebo obyčejný mycí prostředek na nádobí,“ doporučuje Juraj Koudela, obchodní ředitel společnosti Oknoplast.

V rámci předzimní údržby bychom neměli zapomenout zkontrolovat ani strukturu okenních rámů, zejména pokud jde o starší typy oken nebo dřevěná okna. Jestliže objevíme drobné praskliny ve struktuře barvy, je vhodné poškozená místa přebrousit a následně přetřít lakem.

Několik zásad pro bezproblémové čištění oken:

• Používejte jen prostředky, které jsou k mytí oken určeny, tedy běžně dostupné neagresivní čisticí a oplachovací prostředky zředěné vodou.
• Nepodceňujte výběr čisticího hadříku a vybírejte látku, která okna nepoškrábe – ideálním materiálem je jelenice nebo papírové kuchyňské utěrky.
• Na rámy nepoužívejte invazní látky například s obsahem abrazivních složek nebo rozpouštědel.
• Na barevné povrchy nepoužívejte líh.

Krok druhý – kontrola technického stavu
Čistá okna si důkladně prohlédneme, abychom zhodnotili jejich technický stav. Nejprve zkontrolujeme, zda všechny pohyblivé části správně fungují. „Pokud si všimneme, že se okno těžko otevírá nebo zavírá nebo že netěsní, měli bychom je seřídit podle návodu od výrobce. Pamatujme na to, že v zimě okna, která netěsní, významně zvýší naše účty za topení,“ upozorňuje Juraj Koudela. Po kontrole pohyblivých částí jim nezapomeňte poskytnout ochranu a alespoň jednou ročně je promažte. 

Krok třetí – kontrola těsnění
Nejvíce ohroženou částí z celého okna je v zimním období právě těsnění, proto už se před jeho nákupem vyplatí ověřit si jeho kvalitu. Špatné těsnění ale často způsobují nečistoty v jeho okolí, odvodňovacích kanálcích a uzávěrech oken. „Těsnění by se mělo před zimou také ošetřit. Stojí za to použít pro tento účel silikonová maziva nebo technický vazelín. Největší pozornost bychom měli věnovat těsnění v dolní části rámu – je nejvíce vystavené případnému poškození a zašpinění,“ radí Juraj Koudela.

Další technická údržba už pak není nutná a okna by měla sloužit celou zimu bez problémů.

Napsat komentář