Jak namalovat sádrokarton

Na níže uvedených řádcích jsme pro vás shrnuli do 5 bodů postup nátěru sádrokartonu. Dodržováním těchto bodů si nejen usnadníte práci se samotným malováním, ale také prodloužíte životnost nátěru.

1. Zakryjte místa, která nechcete natírat

Ještě než se pustíte do práce, i té „suché“, zakryjte veškerá místa, která nemáte v úmyslu malovat, Typicky se jedná o elektrické zásuvky, dveře, okna. K zakrytí použijte lepicí pásku, u větších ploch pak malířskou fólii.

2. Opravte nerovnosti a sádrokarton vysušte

Ať už se jedná o spáry mezi jednotlivými deskami, rýhy způsobené brusnou mřížkou či dokonce „prodření“ svrchní vrstvy sádrokartonu. K opravě používejte výhradně tmel určený na sádrokarton, v opačném případě riskujete, že poškozená místa budou mít odlišný barevný odstín než zbytek plochy. S odhalením nerovností a rýh vám pomůže intenzivní boční světlo.

Pokud sádrokarton z jakéhokoliv důvodu přišel do styku s vodou, řádně jej vysušte. S urychlením schnoucího procesu vám může pomoci větrání či rovnou vysoušeč vzduchu.

3. Sádrokarton ošetřete penetrací

Použitím penetrace si zajistíte sjednocenou savost sádrokartonu. Je však nutné použít penetraci určenou právě pro sádrokarton, v opačném případě riskujete, že povrch nebude schopen absorbovat barvu vůbec či v různých intenzitách. Penetraci nechejte řádně vyschnout a teprve pak se pusťte do další práce.

4. Připravte si veškeré pracovní pomůcky

Aby práce probíhala hladce, bez vynucených přestávek a s minimem stresu, je vhodné si předem řádně připravit veškeré pracovní pomůcky, jedná se např. o:

  • dostatek interiérových nátěrů
  • malířské štětce a válečky
  • štafle či žebřík
  • kyblík s vodou
  • ochranné pomůcky (rukavice, brýle, ochranný oděv)

5. Začněte s nanášením barvy

Po dokončení výše uvedených bodů si připravte barvu dle pokynů výrobce a začněte s nanášením. Po dokončení nanášení první vrstvy nechejte barvu uschnout (případně povrchu dopřejte ještě delší přestávku, pokud je uvedena na obalu nátěrových hmot) a nanášejte, opět v souladu s pokyny uvedenými na obalu, další vrstvy.

Napsat komentář