Jak nakupovat byty (nejen) v Praze

Při kupování nemovitostí se ostražitost vyplácí. Ne snad, že by vás někdo chtěl záměrně podvést nebo zneužít. Spíš platí, že na co se nezeptáte, to se nedozvíte. Přinášíme vám pár tipů a rad, jak se vypořádat s výběrem nového bydlení nejen v Praze.

1. Pozor na hluk!
Střední Čechy patří k regionu, kde nejhojněji narazíme na téma prodej bytů Praha. Praha přímo „přetéká“ nabídkou nejrůznějších novostaveb a realitky jsou obvykle zahlceny širokou škálou nových i starších pražských bytů. Háček však obvykle bývá v hluku, což se bez zeptání (a mnohdy ani díky němu) nedozvíte. Věděli jste, že pražské letiště vlastní náhradní koridory, kde vzlétají a přistávají letadla třeba i několik dní v měsíci? Prověřte si svou vysněnou lokalitu předem.

2. Připravte si otázky.
Před prohlídkou bytu se poraďte s odborníkem. Realitní kancelář, stavební odborník nebo projektant jsou dobrou přípravou na to, že i profesionální průvodce bytem může pozapomenout na některé detaily, ať už záměrně anebo náhodou. Vy se ale zeptáte na všechno. Sepište si seznam důležitých otázek a nic vás ve vašem budoucím bytě nepřekvapí.

3. Pohlídejte si okna.
Mezi relativně nový trend bydlení patří velká okna. Chtělo by se říct: „A jak to souvisí s kvalitou bydlení?“ Velmi úzce. Díky velkým oknům se v létě obvykle přehřívá byt. V případě, že se okna orientují na jih či západ, tak to s sebou nese určité následky a kdo si nepotrpí na větší teplo v bytě, tak má asi smůlu, zvlášť v Praze. Situace se dá zachránit jedině tím, zda je u oken možnost zastínění.


4. Zjistěte si, jak je to s úložnými prostory mimo byt.
Realitní kancelář vám podá většinu informací, které se týkají vašeho nového bytu. Jak je to ale s úložnými prostory mimo byt? Kamenem úrazu mnoha nových bytů je málo úložných prostorů. Místo na horská kola, kočárek nebo lyže najdete i mimo byt. Někdy sklep nestačí, a tak je na místě se zeptat na pronajmutí prostor poblíž bytu. Nezapomeňte také na „úložný prostor“ pro auto, míst na parkování ubývá, a tak je vhodné si pronajmout garáže nebo si vyhradit parkovací stání u domu.

foto a text: RK Home Sweet Home

Napsat komentář