Jak na prodej domu či bytu?

Prodej nemovitosti patří mezi nejsložitější a v současné době i mezi nejzdlouhavější obchodní procesy – tedy v případě, pokud jste laikem. Rozhodně nestačí udělat jen několik fotografií a uveřejnit je na inzertním portálu. Je třeba udělat mnohem více. Jak celý proces vypadá a co vše musíte udělat, abyste prodali rychle a výhodně?
Pokud jste laik, nebudeme vám lhát – jestliže budete prodávat, připravte se na velkou časovou i psychickou zátěž. V první řadě je nutné nemovitost na prodej připravit. Zkontrolujte její stav a zvažte, zda jsou nutné opravy. Nic se ale nesnažte skrývat. Mohlo by vám to v budoucnu uškodit. Pokud objekt vyžaduje větší renovaci, dělat ji nemusíte, počítejte ale s tím, že budete muset prodat levněji. Mnoho potencionálních zájemců se rozhoduje i podle aktuálního stavu interiéru. Zbavte ho proto vašich osobních věcí a snažte se ho ukázat v tom nejlepším světle. Roli mohou hrát i barvy, rozmístění nábytku atd. Pokud jste spokojeni, pořiďte fotografie. Vyfoťte všechny místnosti i okolí.

Jak určítě cenu? 

Stanovení ceny je asi to nejsložitější, co vás čeká. V potaz je třeba vzít aktuální stav, velikost, lokalitu, stáří budovy, blízkost do centra města apod. Prohlédněte si podobné domy na prodej, jejich cena pro vás může být vodítkem. Je ale lepší si zaplatit odhadce. Jako laik byste mohli cenu snadno přemrštit či naopak stanovit příliš nízko. Pokud máte určenu cenu, je třeba začít inzerovat. Využijte internet i vývěsní tabule, případně tiskoviny.

Je lepší pomoc?

Připravte se na to, že budete muset jednat se zájemci a také musíte mít v pořádku finanční stránku. Je třeba udělat prodejní smlouvu a vyřídit převod nemovitost na úřadech. Zvažte proto, zda i pro vás nebudete lepší, když prodej svěříte do rukou odborníků. 
S kompletní nabídkou služeb pro prodej bytů i domů přichází společnost Fincentrum Reality. Má 44 poboček pro celé České republice a nabízí komplexní zprostředkování prodeje nemovitosti. Kromě prodeje reality nabízí i finanční poradenství. Vše tedy zařídí rychle a jednoduše za vás. Více na fincentrumreality.com.

 

Napsat komentář