Jak bydlet zdravě?

V zimních měsících kvůli úspoře energie méně větráme a uzavíráme se ve svých domech, bytech či kancelářích. Tím se do našich domovů dostává méně čerstvého vzduchu, jeho cirkulace je nedostatečná a můžeme si tak přivodit mnoho zdravotních komplikací.
V uzavřených místnostech se totiž koncentrují nečistoty, které mohou velmi negativně ovlivnit náš zdravotní stav.

Co vše může být v našem domě nezdravé?

  • Dokonale těsnící plastová okna
  • Běžící klimatizace, syntetické koberce
  • Výpary z umělých hmot, nábytku, čisticích prostředků a chemických osvěžovačů vzduchu
  • Televize, monitory, počítačové klávesnice
  • Plynové sporáky a vařiče
  • Zanesený komín
  • Cigaretový kouřS vylepšením domácího prostředí pomůže kvalitní čistička vzduchu. Ta vzduch nasaje, přefiltruje a zbavený nečistot ho vypouští zpět do místnosti. Domácnost tak dokáže zbavit polétavého prachu, pylů, plísní a cigaretového kouře, ale i virů a bakterií.
A pokud zvolíme takový model, který zároveň slouží jako ionizátor, obohatíme své domácí prostředí o zdraví prospěšné záporné ionty. Ionizovaný vzduch zlepšuje paměť a koncentraci, zkvalitňuje spánek, zmírňuje únavu, odstraňuje bolesti hlavy a podporuje růst rostlin.

S příchodem topné sezony navíc pro většinu lidí nastává období spojené s únavou a vysušenou pokožkou. Na vině může být nesprávná vlhkost vzduchu, ať už příliš vysoká anebo nízká. Příjemná a doporučovaná relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 % do 60 %.

Pokud je relativní vlhkost vzduchu v místnosti nižší, než doporučovaných 40 %, dochází k vysušení a narušení sliznice dýchacích cest. Důsledkem je dráždění ke kašli a častá onemocnění dýchacích cest, a to zejména u dětí. Dalšími nežádoucími projevy příliš suchého vzduchu jsou chronická rýma, neustálý pocit plného nosu, škrábání v krku, pálení očí, popraskané rty a vysušená pokožka, která je náchylnější k tvorbě vrásek. To vše navíc oslabuje imunitu a tělo se nemůže dostatečně bránit virózám, bolestem hlavy a nejrůznějším kožním zánětům.

Jednoduchým řešením, jak dosáhnout optimální vlhkosti v bytě či na pracovišti, je pořízení zvlhčovače vzduchu. Zvlhčovač vybírejte vždy takový, který vodu v nádobě ohřívá a pára vyfukovaná do místnosti je tak zbavena choroboplodných zárodků.

Tip k nákupu:
Ionic-CARE Triton X6 – kombinovaná čistička vzduchu s ionizátorem
Ocean-CARE H4 – kombinovaný zvlhčovač vzduchu s ultrazvukem a ohřevem páry
 

Napsat komentář