Inteligence kuchyňských sluhů

Technika vyrazila dopředu a inteligence kuchyňských spotřebičů připomíná roboty z vědeckofantastických povídek Raye Bradburyho. Můžete se pohodlně obklopit mechanickými sluhy a oni zvládnou většinu nudné práce za vás. Nevěříte? Zkuste inteligentní troubu.

Může to vypadat jako pěkný protimluv, ale není to tak. Na trhu je široká nabídka vskutku inteligentních multifunkčních horkovzdušných trub s kruhovým topným tělesem nebo ventilátorem. Může se jednat o vestavné pečící trouby, kompaktní pečící trouby a parní trouby. Tyto přístroje se vyznačují elektronickým ovládáním, které v průběhu pečení neustále porovnává reálnou teplotu v troubě s teplotou nastavenou a podle toho uzpůsobuje dodávky energie. Cizí označení pro tento způsob neustálého inteligentního ověřování a vyhodnocování údajů zní Fuzzy Logic. Díky elektronickému řízení procesu pečení se uspoří až 30 procent času v průběhu předohřevu a nejméně 10 procent energie v průběhu pečení. Trouba tak dokáže například při rychloohřevu dosáhnout teploty 180 stupňů Celsia během pěti minut.

Poslechne na dotyk
Dosud se omezovalo ovládání spotřebičů na tlačítka a obecně zejména na kruhové voliče. Jistou inovaci můžeme vidět u spotřebičů Miele. U nich se jednotlivé funkce vyvolávají dotykem vyznačené spínací plochy. Tento systém se nazývá TouchControl a připomíná vyťukávání povelů na řídícím panelu vesmírné lodi. Dotykem vybrané senzorové políčko se zde také pro potvrzení samo rozsvítí. Důležité informace se poté zobrazí na displeji v jasných textových pokynech. Komunikace je intuitivní a samo vysvětlující.

Pečící automatika
Inteligentní trouba vlastně za vás určí sama jak připravit perfektní pečínku. Jak to udělá? Bude s vámi komunikovat zabudovaným textovým displejem a v češtině. Zde můžeme očekávat funkce jako Inteligentní menu, které vás vede, pomáhá a upozorňuje v průběhu pečení. Tato funkce by vám měla pomoci připravit jakýkoliv počet jídel s maximálními výsledky a minimálním úsilím. Trouba vám dává pomocí textových hlášek najevo, kdy nastala doba vložit pokrm, kdy jej máte otočit, upozorní vás na svůj stav, tedy kdy se zahřívá nebo kdy je ještě horká. Zvolené funkce jsou doplněné ikonkami a řádkem s textem. Displej zároveň slouží jako hodiny a udává dobu trvání a stupeň zvoleného programu.

Režim pomocné ruky
Většinou inteligentní trouby komunikují podle tří interaktivních režimů. První z nich je asistovaný režim. Ten je vhodný pro kuchaře začátečníky, kteří „spálí i polívku.“ Nevyznáte-li se na co má vaše trouba funkci Horní a na co Spodní pečení, pak vám inteligentní systém půjde naproti trochu jinak. Režim rozeznává zhruba deset kategorií pokrmů zahrnutých až do padesáti receptů. Počet programů a receptů se liší podle výrobce. Vy jen zadáte pokrm, který chcete péci, zvolíte z kategorií v menu a ještě nakonec udáte hmotnost pokrmu. Trouba za vás navrhne funkci, dobu přípravy jídla a optimální teplotu k dosažení požadovaného výsledku. Jestli s tím nebudete souhlasit, tak si dobu můžete upravit sami. Inteligentní displej má i funkci, díky které si váš postup zapamatuje pro případné další použití. Ve skutečnosti si v režimu Memo máte možnost takto zadat do paměti až 15 receptů. Prostým stiskem tlačítka trouba připraví jídlo, které má v paměti. Stejně jako pilot vypne svého autopilota, tak i vy máte možnost u inteligentní trouby přejít na „tradiční režim“, kdy máte možnost si vybrat jakýkoliv program či funkci a plně kontrolovat funkci, dobu a čas přípravy vámi zvoleného jídla.

Rozmrazím a ohřeji
Člověka zvyklého na staré trouby jistě překvapí nové funkce, které ho mohou při koupi nového spotřebiče zaskočit, protože je spíše čekal u mikrovlnné trouby. Například je to nízkoteplotní duální funkce. Ta zahrnuje volbu dvou teplotních úrovní. Režim teploty do 35 stupňů Celsia je určen pro rozmrazování a kynutí těsta. Teplota do 60 stupňů je vhodná pro ohřev jídla nebo pro udržování jídla v teple. Chytré je, že při této funkci v pečícím prostoru neustále cirkuluje vzduch a odvádí vlhkost. Další možností je udržování jídla v teple. Tato funkce umožňuje po ukončení automatického pečení trouby udržování teploty na 60stupních až po dobu 10 hodin.

Kouzelný ventilátor s kruhovým topným tělesem
Velmi účinným prvkem moderní trouby je kruhové zadní těleso generujíci teplo, které je vháněno pomocí ventilátoru do vnitřní trouby. Jídlo je tak upečeno rychle a rovnoměrně ve všech částech trouby. Péci lze i různá jídla najednou ve více úrovních, a to za pomoci dvou nebo tříúrovňových kolejniček, aniž by se smíchaly chutě. Tento program či funkce se většinou nazývá Horký vzduch nebo Horký vzduch Plus. Ventilátor také dokáže pracovat i s grilem. V tomto případě odvádí teplo grilovacího tělesa rychle a stejnoměrně na celou potravinu. Výsledkem je obzvláště šťavnatá a křupavá pochoutka.

Text: Vladimír Iliev
Foto: Whirpool, Fagor, Miele 

Napsat komentář