Ideální podlaha? Vinylová! Poradíme, jakou vybrat

Vinylové podlahy představují nejen na českém trhu s podlahovými krytinami hojně zastoupenou a stále populárnější variantu s velmi širokým záběrem; pro své vlastnosti se totiž hodí do domu či bytu, ale vyhledávané jsou rovněž i pro využití v komerčních prostorách – kancelářích, obchodních řetězcích a podobně. Jsou aplikovatelné jak na zem, tak i třeba schody nebo obložení zdí. Jaké výhody vinylové podlahy přinášejí, proč jsou mezi zákazníky tak oblíbené a čím se při jejich výběru řídit?

Rozmanitý design, snadná údržba i vysoká odolnost

Ať už se jedná o jakýkoliv produkt, jako první zaujme lidské oko jeho design. Ten představuje z pohledu vinylových podlah silnou stránku. Spektrum dekorů a barev je dostatečně rozmanité a široké na to, abyste si vybrali ideální řešení pro každou místnost; kuchyni, obývací pokoj, kancelář či třeba koupelnu, kde naplno vynikne jedna z klíčových vlastností – voděodolnost.

Vinylové podlahy se velice snadno udržují a k jejich úklidu si vystačíte s minimem chemických prostředků. Dále vynikají vysokou odolností proti mechanickému poškození, což oceníte zejména v případě, že vaši domácnost obývá malé dítě nebo volně se pohybující domácí mazlíček. Každý, kdo někdy doma choval třeba psa nebo kočku vám potvrdí, že interiér včetně podlahy v takových případech velmi trpí a zvýšená odolnost podlahové krytiny je tak nanejvýš žádoucí.

Vinyl a podlahové vytápění?

Většině žen – ale samozřejmě i části mužů – je často zima na nohy. Tento problém uspokojivě eliminuje podlahové vytápění. Uvažujete-li o pořízení vinylové podlahy, jistě vás potěší, že vinyl lze díky jeho vysoké tepelné vodivosti kombinovat s podlahovým vytápěním velice účinně. Doporučit lze pro tento účel zejména vinylové podlahy lepené, které disponují lepší propustností tepla. Tím se dostáváme k jednotlivým druhům.

Pokládka vinylové podlahy? To zvládnete!

Vinylové podlahy – jednovrstvé (homogenní) i vícevrstvé (heterogenní) – se co do formátu prodávají jako dílce či role. Pokládka podlahy z vinylu je v porovnání s jinými podlahami poměrně jednoduchá a s trochou šikovnosti ji zvládne i domácí kutil. Pro dokonalý výsledek ovšem doporučujeme obrátit se na zkušeného podlaháře, zejména v případě celoplošně lepených dílců. Ty jsou na pokládku poměrně náročné.

Dílce lze položit hned několika způsoby:

  1. volně;
  2. celoplošným nalepením za užití samolepícího povrchu podlahy/podlahářského lepidla;
  3. plovoucí pokládkou.

Z toho odvozujeme i další dělení vinylových podlah na lepené, plovoucí a volněpoložitelné.
Rozhodnete-li se navíc pro pořízení vinylu s pěnovou nebo textilní podložkou, ušetříte si navíc práci se stěrkováním podkladu; zmíněné podložky totiž vyrovnají mírné nerovnosti podkladu.

Barevnou i tvarovou stálost oceníte nejen v koupelně

Příznivým faktorem je rovněž vysoká barevná a tvarová stálost, díky čemuž tak nejsou namístě obavy ze seschnutí (“smrsknutí”) nebo vyblednutí jako například u dřeva. A to ani v koupelně či jiných místnostech s vysokou vlhkostí a častými změnami teplot. Pro tyto prostory doporučujeme speciálně zvolit lepené vinylové podlahy se 100% voděodolností nebo plovoucí podlahy s voděodolným jádrem i zámkovým spojem.

Kolekce Art Select Wood: 50 odstínů červené a hnědé?
Rádi byste se při pohledu na zem kochali věrohodně vzhlížejícími dekory parket, dubového dřeva nebo vápencového kamene? Pak vám doporučujeme projít si kolekci Art Select, která čítá nespočet variací útulných odstínů červené a hnědé. Díky vysoké třídě zatížení 34/43, lamelách o tloušťce 3 mm a nášlapné vrstvě 0,7 mm můžete počítat s vysokou odolností, díky které tato lepená vinylová podlaha v domácnosti ustojí i zákeřné “útoky” malých dětí či nezbedných domácích mazlíčků bez poničení.

LooseLay aneb polož si sám snadno a rychle!
Chcete si podlahu položit sami, snadno a rychle, přičemž potřebujete vynikající akustické vlastnosti? Pak vás zřejmě zaujme kolekce LooseLay. Jedná se o volněpoložitelné vinylové podlahy, jejichž instalaci zpravidla provádí sám zákazník. Hojně jsou využívány v komerčním sektoru a rozlehlých prostorách; obchodních řetězcích, kancelářských komplexech a setkat se s nimi můžete i v nemocnicích. Tloušťka lamely činí 4,5 mm, nášlapná vrstva 0,55 mm a třída zatížení pak 33/42. Redukce hluku je až o 13 dB. Dílce se nelepí a ani nemají zámkový spoj – pokládají se na volno.

Michelangelo: netradiční, avšak elegantní vinylová podlaha do koupelny
Originální dekory italské mozaiky, španělské kamínkové dlažby nebo tepaného plechu – to je kolekce Michelangelo. Moderní lepené vinylové podlahy Michelangelo cílí na využití v koupelně, WC a dalších prostorách, kde se často mění teplota i vlhkost. Jsou tvarově i barevně stálé a pro celkovou tloušťku 2,5 mm s nášlapnou vrstvou 0,5 mm se skvěle hodí pro, v koupelnách tolik oblíbené a komfortní, podlahové vytápění.

Sametový vinyl Flotex® aneb podlaha nejen do dětského pokoje
Chcete svým ratolestem dopřát pokoj s krytinou z kvalitního materiálu, která hřeje, supluje pohodlnost koberce a zároveň je i dostatečně odolná, aby snesla následky rozšlapaných drobečků od sušenek či rozházených herních figurek? Pak patříte mezi cílovou skupinu, která se bude zajímat o sametový vinyl Flotex® se vzhledem textilní krytiny, jehož tuhé jádro je vyztuženo skelným rounem s hustě sametovým povrchem z nylonových vláken.

Napsat komentář