Ideální podlaha do bytu: parkety, dlažba, nebo koberec?

Vybrat správný typ podlahy do našeho domova nemusí být právě snadné. S dnešní pestrou nabídkou se vám snadno může i zamotat hlava. Trendy se mění rok co rok, vaše podlaha by měla ale vydržet déle než jednu sezonu. Proto vám radíme, poraďte se vždy nejprve s odborníky.

Dobré základy na začátek
Dobrá podlaha vyžaduje nejen výrobu z dobrých a trvanlivých materiálů, ale také kvalitní základy. Těžko lze položit dobrou dřevěnou podlahu bez předchozí úpravy podlahové plochy v dané místnosti.
Co do kuchyně?
Zvolit správný typ podlahy do té které místnosti je oříšek asi nejtěžší. Obzvlášť pozor bychom měli dávat na výběr pro naši kuchyň. Právě kuchyně patří mezi nejobývanější, nejnavštěvovanější a tudíž nejfrekventovanější prostory v domě. Na výběr je široká škála možností. Kromě koberců lze snad do kuchyně umístit v podstatě cokoliv, ani tady se meze nekladou – záleží na vkusu uživatele, provozním zatížení a nárocích uživatele na budoucí údržbu. Nezapomínejte na to, že podlaha by se neměla klouzat a měla by být odolná proti mastnotě.

Tradiční dlažba
Tradiční, velmi odolná a tvrdá krytina, kterou můžeme do kuchyně vždy bez obav použít, je dlažba. Snese vysoké zatížení, jakému je vystavena podlaha pod těžkou kuchyňskou linkou například s kamennou pracovní deskou. Hodí se sem podle zařízení kuchyně jak jednobarevné vzory, tak nejrůznější kombinace různě velkých a různě barevných dlaždic. Aby dlažba nestudila, hodí se použít právě v kuchyni podlahové topení.

Dlažba se hodí i do koupelen
Pro tuto vlastnost se dlažba hodí i do dalších obytných prostor, zejména koupelen. Dlažba má několik výborných vlastností: výborně se udržuje a podlahu vám může upadnout takřka cokoliv a nic se nestane. Tedy s dlaždicemi – pokud jsou ovšem kvalitní. Vyplácí se proto nešetřit a za kvalitu si připlatit.

PVC
Dnešní trh nabízí řadu velmi zdařilých PVC podlahovin, které jsou stále oblíbenější: kromě klasických rolí se vyrábějí i ve čtvercích nebo formátech, které odpovídají lamelám dřevěných parket. Dokáží výborně imitovat nejrůznější přírodní materiály, a to nejen pohledově, ale i plasticky. Podlaha je odolná, měkká a poměrně dobře se udržuje. U levných modelů riskujeme, že se brzy „ošlapou.“

Linoleum
Také linoleum je tradiční, velmi odolná přírodní podlahovina. V kuchyni určitě své místo obhájí. Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, pryskyřic a dřevěné nebo korkové moučky. Je probarveno v celé tloušťce a vykazuje odolnost proti oděru a rychlému prošlapání.
Nespornými výhodami je příjemný povrch beze spár, odolnost proti otlaku nebo popálení a pružnost.

(red)

Napsat komentář