Při výběru dětských svítidel berte v potaz nejen jejich vzhled, ale také funkčnost a bezpečnost

Výběr svítidla do dětského pokoje se nevyplatí podceňovat. Ačkoli mají děti spoustu představ a fantazií, při výběru by měl mít poslední slovo vždy rodič.

Nejen design, ale především funkčnost a bezpečnost dětských svítidel totiž stojí na prvním místě. Máme pro vás několik rad a tipů, jak takové dětské světlo vybrat a nešlápnout při tom vedle.

Co vzít v potaz před samotným výběrem?

Ještě před tím než zamíříte do prodejny, změřte pokoj a vezměte v potaz počet oken, které sem přivádějí denní světlo. Toho ale nebude během podzimu a studené zimy dostatek, proto nelze na přírodní světlo tak úplně spoléhat. Velmi důležitá je také barva podlahové krytiny a stěn. Čím tmavší pokoj, tím více umělého světla je potřeba do něj přivést.

Čím více, tím lépe

Protože je dětský pokoj zároveň ložnicí, hernou i učebnou, jednotlivé aktivity vyžadují odlišné zdroje světla. Centrální dětská stropní svítidla mnohdy nestačí a je potřeba je doplnit o praktická nástěnná světla. Na pracovním či nočním stolku by neměla chybět dětská lampička, jejíž světlo je možno regulovat a jednoduše nastavovat. Při výběru a rozmístění svítidel ale dávejte pozor na to, ať se dítě nedívá přímo do zdroje světla.

Jakou teplotu světla zvolit?

Kromě samotného lustru nebo lampičky budete při výběru nakupovat také zdroje světla. A i tohle je tak trochu věda. Protože dětský pokoj hýří mnohými barvami, mohou jednotlivá světla jejich odstín zvýrazňovat. Aby se dítě v pokoji cítilo útulně, vybírejte světelné zdroje v teplém barevném spektru. Hodí se například do žlutých, oranžových, béžových, hnědých nebo zelených pokojů. Naopak pokoje vymalované modrou či fialovou osvětlete světlem ze studeného barevného spektra.

Pozor na bezpečnost

Asi všichni víme, jak zvídavé děti dokážou být. Abyste proto minimalizovali rizika vzniku úrazu, je potřeba osvojit si několik základních rad. Dětská lampička by měla být na stole vždy bezpečně ukotvená. Do dětského pokoje nejsou vhodné stojací lampy, které většinou disponují dlouhými kabely, o které může dítko zakopnout a způsobit si úraz. Přednost dávejte pouze značkovým a certifikovaným svítidlům, u kterých je zajištěna jejich maximální bezpečnost.

Napsat komentář