I povlečení rozhoduje o kvalitě vašeho spánku

Na zdravý spánek nemá už dávno vliv jen správný a uvážený výběr zdravotní matrace nebo roštu,  přestože je to základ. Vliv na váš klidný spánek má bezpochyby i výběr textilií – peřin a postelového povlečení.

Duchny už neletí
Aby byl odpočinek v posteli dokonalý, nesmíme zapomenout na kvalitní pokrývku a polštář. Pokrývka musí být dostatečně dlouhá, velikost polštáře záleží spíš na zvyklostech každého spáče. Ze zdravotního hlediska je ale nejvhodnější rozměr 40 x 90 cm, protože polštář je možné – když hlavu potřebujeme podložit víc, při poloze na boku, přeložit. A co výplň. Někdo nedá dopustit na klasické peří, které má ale některé nevýhody. Například se musí po čase nechat vyčistit a vůbec není vhodné pro alergiky.

X kombinací a možností nejen pro alergiky
Další možností je ovčí rouno doporučované zejména pro revmatiky. Moderní výplní přikrývek a polštářů je duté vlákno, které dokonale nahradí vlákna přírodní. Je lehčí než přírodní výplně, výborně hřeje, je vhodné pro alergiky a může se prát. Například firma SCAN quilt nebo KLINMAM nabízí slabé – letní přikrývky, standardní i silnější – zimní. Zajímavý je výrobek Duplex – jsou to vlastně dvě slabé přikrývky, které je možné pomocí suchého zipu sepnout do jedné velmi teplé pokrývky. Výplň polštářů mohou tvořit souvislé vrstvy nebo “kuličky” z dutého vlákna, jejichž přisypáním nebo ubráním si vytvoříme polštář plnější nebo slabší.¨

Korunou je ložní povlečení
Teď ještě naši dokonalou postel “oblékneme”. Na výběr máme například klasický damašek, atlasgrádl, kanafas, hřejivý flanel, froté či luxusní hedvábí . Pokud ale chceme, aby povlečení bylo nejen příjemné na dotek, ale také se snadno udržovalo (pokud možno bez žehličky), sáhneme do jiné přihrádky. Najdeme v ní materiály, které stačí vyprat na 40 nebo 60°C, lehce odstředit a pak jen vyrovnané pověsit a nechat uschnout. Žehlení není třeba. Sem patří například známý bavlněný krep, charakteristický svým zvrásněným povrchem.

Povlečení pro 4 roční období
Příjemný měkký omak má povlečení z bavlněné vaflové tkaniny, nazvané podle plastické struktury s malými vystupujícími čtverečky. Díky vazební struktuře se vzduchovými kanálky v létě chladí a v zimě hřeje. Snad ještě příjemnější je bavlněný satén, tkanina matného vzhledu z jemných česaných přízí, hebká a hřejivá na omak. Ložní povlečení ze všech těchto příjemných a praktických materiálů vyrábí například TIBA nebo JITEX. Něžné pohlazení připomínají luxusní soupravy z mako žerzeje – jemného úpletu ze 100% egyptské bavlny. Nabízí je, a také povlečení z bavlněného saténu názvem mako satén), firma Stella Ateliers. Povlaky z bavlněného úpletu i saténu mají praktické a příjemné zapínání na jemné zipy, kryté lištou. 

text: Zdeněk Lodyha
foto: Dřevočal

 

Napsat komentář