I koupelna má svůj styl

Současné koupelnové trendy vám dávají širokou možnost výběru – přesně podle vašeho stylu. Vybírat můžete z různých barevných kombinací či napodobenin přírodního kamene. Záleží jen na vás – zda zůstanete u sterilní bílé nebo naopak originální barevné kombinaci. Koupelna odráží váš styl a je určena jen a jen pro vás. Proto byste měli volit barvy, které máte rádi…

Růžová fantazie jménem Villa
Výrazně růžová, jeden z barevných hitů této keramické sezony, se uplatnila na obkladačkách s moderním novým formátem 20 x 40 cm, s velmi výrazným celoplošným dekorem s motivem trojúhelníčků i na podlahových dlaždicích a na obdélníkové listele. Dále si můžeme všimnout, že jednoduchá základní obkladačka imituje špachtlovanou omítku. Další varianty série nabízejí tmavě modrou a hnědooranžovou, u obkladů navíc i světle šedou a světle žlutou. Přičemž každá z variant dodává této koupelně zcela jiný styl. Barva hladkých obkladů i dlaždic je ozvláštněna designem připomínajícím nepravidelnosti přírodního kamene, na dlaždicích hladký povrch kombinuje efekty matu a lesku. Hlavním magnetem série jsou inzerta 20 x 40 cm s částečně odleštěným povrchem a perleťovým efektem kombinující základní barevnou škálu s jasnými signálními tóny v geometrickém rastru doslova zářících trojúhelníčků. Tato série je velmi výjimečná, pokud se budeme soustředit na dekorační prvky. Snaží se spíše minimalizovat základní obkladačku a strhnout pozornost na dekoraci. Jsou tu i velkoformátové dlaždice v rozměrech 40 x 40 cm, které jsou barevně sladěné s tmavými obkladačkami. Mají za účel nám umožnit práci se spárami, která nám přetečou ze stěny na podlahu. Hlavními prvky série Villa jsou obkladačky 20 x 40 cm, dlaždice 40 x 40 cm, inzerto 20 x 40 cm, listela 40 x 9 cm a bombato 20 x 3 cm.

Koupelna, kde není nikdy zima
Ranní probuzení v koupelně Sidney vám přinese pocit skutečného luxusu. Ačkoli série kombinuje ultramoderní prvky v designu roku 2007, koupelna vytváří atmosféru bohatství a luxusu zámků a šlechtických sídel. Tapetám a gobelínům na stěnách, které koupelnu zateplují, se podobají bílé, světle béžové a béžové obkladačky v moderním novém formátu 20 x 40 cm opatřené plastickým svislým řetízkovým reliéfem a rozměrově odpovídající inzerta s motivem květů. Pro dosažení dokonalého estetického dojmu jsou inzerta určena ke kombinování v setu po čtyřech kusech, který na stěně vytvoří obrazec o velikosti 40 x 80 cm. Jako efektní protipól zdobnosti květinových vzorů série zahrnuje i jednoduché čisté tvary mozaiky v novém rozměru 2,3 x 7,3 cm. Luxusní dojem z celé série dotahují velkoformátové elegantní dlažby 45 x 45 cm s jemně reliéfním povrchem kobercového vzoru s výrazným třpytivým efektem.

Litera bude psát váš život
Série Litera má veškeré předpoklady k tomu, aby splnila všechny požadavky a přizpůsobila se každému stylu. Série je založena na obkladačkách v tradiční velikosti 25 x 33 cm a dlažbách 33,3 x 33,3 cm, které jsou však vysoce netradiční svým designem. Odborníci firmy Rako zde použili fragmenty úspěšných sérií minulých let a hodně si od toho slibují. Cenově postavili výrobek do segmentu 299 Kč za metr čtvereční. Název série – Litera – odkazuje k jakoby „popsanému“ povrchu obkladů i dlažeb, což tuto koupelnu odlišuje od každé jiné. Písmo v kombinaci se světle béžovou, béžovou a hnědou dodává koupelně patinu zašlých časů. A přesto je ultra moderní! O to se postarala netradiční „protkávaná“ mozaika, nejmodernější nástupkyně tradičních kostiček, nabízená v plátu o velikosti 30 x 30 cm, ve kterém kombinuje všechny barvy série ozvláštněné zlatavými záblesky. Koupelna Litera je nabízena i v chladnějších tónech modré a světle modré barvy doplněných odlesky platiny na mozaice. Kromě nové protkávané mozaiky série zahrnuje i mozaiku klasickou (2,3 x 2,3 cm) v provedení „zlato“ nebo „platina“ tak, aby barevným tónem odpovídala teplému barevnému ladění hnědých odstínů, nebo modrým studeným odstínům. Obkládané plochy ozvláštní i dva druhy listel (33 x 5 cm nebo 25 x 5 cm) a inzerto ve velikosti odpovídající obkladům. Delší listely jsou prodávány v takzvané setové podobě, aby nedocházelo k razítkovému efektu, neboli přeplácanému opakování. Díky svému designu a barevnému ladění umožňuje série Litera velkou variabilitu použití jednotlivých prvků a pokaždé tak může vzniknout jiná koupelna.

Medová Delis pro celou rodinu
Jako ve včelím úlu může být rušno a zabydleno v koupelně Delis. Její teplé, jakoby medové barvy béžové, oranžové a hnědé doplněné bílou zajistí, že v koupelně Delis nebude nikdy smutno a zima. Tady je nutno podotknout, že Rako zde po dlouhé době představuje obkladačku hnědé barvy. Série sice není založená na hnědé barvě, ale tato představuje výrazné doplnění jednotlivých barevných variant. Plocha je díky ní více rozředěná. Obkladačky 20 x 40 cm s motivem šestihranu včelí plástve jsou navzájem jednoduše barevně kombinovatelné. Záleží už jen na vás a parametrech vaší koupelny, zdali využijete tradičního způsobu pokládky, to znamená kombinace jedné barvy doplněné bílou, nebo moderně zapojíte všechny barvy. Pro osvěžení obkládaných ploch je připravena listela 20 x 6 cm se všemi barvami série, taktéž v designu šestihranu. Celá série je zasazena na základu jednobarevných dlaždic 33,3 x 33,3 cm s provedením potisku imitujícím jemnou strukturu lesklých kapiček rosy.

Orchidea, svěžest a čistota
Jiskřivé barvy, květinový motiv a reliéf v podobě drobných kapek rosy, to vše se u série Orchidea spojuje v dojem neopakovatelné svěžesti. Série Orchidea by se měla stát hlavním tahounem firmy Rako při zavádění formátu 20 x 40 cm. Tomu odpovídá nastavení barevných variant, ale i kombinace květinových dekorací a ceny. Právě cenou směřuje série do nejnižšího cenového segmentu, konkrétně 219 korun za metr obkladu včetně DPH. Z koupelny Orchidea sálá energie díky jasné žluté, oranžové, modré a bílé barvě a dojem čistoty podtrhuje lesklý reliéfní povrch obkladaček s pixelovým designem. Je to jeden z reliéfů poznamenaný nánosem transparentní glazury, která zvýrazňuje vlastní reliéf. Dlaždice 33,3 x 33,3 cm s jemnou strukturou čerstvě padlé rosy přesně barevně odpovídají obkladům. Je to příjemný povrch pro bosou nohu, včetně záruky dobré čistitelnosti. Velká variabilita pokládání je zajištěna nabídkou dvou druhů dekoračních listel v délce 20 cm (20 x 4,5 cm) nebo 40 cm (40 x 9 cm). Výrazným prvkem celé série jsou inzerta s celoplošným květinovým vzorem v modré nebo žlutooranžové barvě. Celoplošný středový dekor je možné použít samostatně nebo jako celoplošný obrazec.

Shikoku – pro očistu těla i duše
Série Shikoku se inspirovala jednou z nejúspěšnějších sérií firmy Rako – Asií, ale poněkud v modernějším pojetí. Jedná se o velmi jednoduchou sérii určenou do všech prostor. Její světlé odstíny a jemné dekorace dodají i té nejmenší koupelně vzdušnost a příjemnou relaxační atmosféru. Tento trend a design je oblíbený na západních trzích. To znamená, jednoduchost, velmi nevýrazné základní obkladačky, takové celkové decentní provedení. Přesto výsledek ukazuje i na velkou šanci na našem trhu. Základem série jsou hladké matné obkladačky ve formátu 25 x 33 cm a dlažby 33,3 x 33,3 cm, oboje ve světle béžové a světle šedé barvě, u obkladů ještě doplněné čistě bílou. Jemnou hru lesku a matu vnášejí do prostoru nepravidelné motivy na dlaždicích inspirované přírodou a zejména potom inzerta (25 x 33 cm), na kterých se promítl celý bambusový les ztvárněný mírným reliéfem a zvýrazněný metalickými barvami. Podobně reliéfní jsou i listely (25 x 4,5 cm) nabízené ve tříkusových setech ke každému z obou barevných odstínů – šedý, nebo světle béžový. Celkový výraz série je založen na hladkých obkladačkách v protikladu s inzerty a listelami zvýrazněnými reliéfem a metalickými barvami. Inzerta lze navíc variabilně skládat vertikálním nebo horizontálním způsobem, nebo i jako nástěnný obraz složený ze čtyř kusů. U každé varianty je možné propojení designu středových dekorů. Podle odborníků je možné, že dominantní bude asi béžové provedení. Šedé odstíny se budou zřejmě prosazovat na západě. Je to dáno tím, že málo tuzemských zákazníků chce koupelnu laděnou do šedých tónů.

text: Vladimír Iliev
foto: RAKO

 

Napsat komentář