Hypotéky ve 3. čtvrtletí 2012

Vývoj na trhu hypoték, respektive na trhu nemovitostí, ve 3. čtvrtletí letošního roku potvrzuje dosavadní trend. Ceny bytů a domů klesají a stále platí, že rychlejší pokles cen zaznamenávají panelové byty před byty cihlovými. Poměrně zajímavou novinkou vývoje cen nemovitostí jsou ceny bytů v Praze, které v porovnání s celorepublikovým vývojem klesly dvojnásobnou rychlostí a nyní je tedy můžete pořídit za stejnou cenu jako v Brně. Naopak ceny pozemků i nadále vykazují sice mírný, ale setrvalý růst. To z nich dělá nejstabilnější segment na trhu nemovitostí, tedy vhodnou investici s nízkým rizikem, na kterou lze jednoduše získat hypotéku.

Pro konkrétní vykreslení vývoje v 3. čtvrtletí roku 2012 jsou zde přiloženy grafy indexu cen nemovitostí od Hypoteční banky (HB Index).


Graf 1. Vývoj cen bytových jednotek od Q1 2010 do Q3 2012. Z grafu je zřetelný stálý pokles průměrné tržní ceny bytů, během třetího čtvrtletí tohoto roku ceny poklesly o další 1%. Zdroj: hyposvet.cz.


Graf 2. Vývoj cen rodinných domů od Q1 2010 do Q3 2012. Ceny rodinných domů mají historicky stejný „kolísavý“ trend. Podobně jako v roce 2011 i ve 3. čtvrtletí tohoto roku nastal pokles cen. Zdroj: hyposvet.cz.


Graf 3. Vývoj cen pozemků od Q1 2010 do Q3 2012. Dle grafu ceny pozemků v ČR pokračují v dlouhodobém růstu a od druhého čtvrtletí tohoto roku vzrostli o 1,1%. Zdroj: hyposvet.cz.

Nejčastějším a nyní i nejvýhodnějším způsobem pořízení některé z nemovitostí je využití hypotéky. Nejvýhodnějším právě proto, že úrokové sazby ČNB se stále drží na rekordním minimu a jejich úroveň je jedním z hlavních činitelů úrokových sazeb hypoték nabízených komerčními bankami. Poslední snížení úrokové sazby ČNB provedla ve 3. čtvrtletí tohoto roku a zároveň oznámila, že tyto sazby hodlá držet delší dobu.

Na základě tohoto vývoje lze očekávat, že budou klesat i ceny hypoték. Samozřejmě samy banky posuzují, zda sníží úrokovou sazbu, tedy zda budou natolik důvěřovat realitnímu trhu, aby své hypotéky učinili ještě přístupnější (a tedy i rizikovější). Co se ale týče důvěry českých bank v porovnání se zeměmi střední a východní Evropy, jsme na tom velice dobře.

Jen 5 % hypotečních úvěrů je posuzováno jako problematických a když odečteme 11 % hypotečních úvěrů označených jako „mírně problematických“ zbývá 84 % řádně splácených úvěrů do realitních projektů. To je velmi dobrý poměr, lépe je na tom jen Polsko. Další okolnosti už tak růžové nejsou, současná fiskální politika vlády v podobě šetření a škrtů společně se stále probíhající evropskou finanční krizí a celkově slábnoucí ekonomikou spíše napovídá, že v roce 2013 můžeme očekávat snížení investic do realitního trhu.

Napsat komentář