Hypotéky budou dražší – 1. část

Nový rekord si připsaly hypoteční  banky. V měsíci červnu  totiž uzavřely tolik hypoték  jako nikdy předtím. Jedenáct  bank, které poskytují údaje  médiím, sjednalo v červnu celkem  10 787 hypotečních úvěrů  v objemu 18,7 miliard korun. 
Což je o tři miliardy více než  v květnu. Narostla i průměrná  výše nově sjednávaných hypoték.  Ta nyní sáhá k 1,735 milionu  korun.    A to přesto, že se úrokové sazby během  června zvýšily, a to až o půl procenta  u jednotlivých fixací. Zájemce o vlastní  bydlení to očividně neodradilo. Tuzemské  banky pokračují ve zvyšování  úročení u hypoték. Od začátku roku  se u pětiletých fixací zvedly minimální  sazby zhruba o 1 procentní bod a pohybují  se kolem 5%. Současný růst je  tažen především strmým růstem sazeb  na mezibankovním trhu, který je významným  zdrojem financování hypoték ze  strany bank. trh pak tento pohyb pouze   reflektuje. Podle analytiků bude strmé  zvyšování sazeb dále pokračovat.  

Máme i pro důchodce  
Hypotéky jsou stále dostupné, banky je  vyřizují i na počkání, a pokud si to žadatel  přeje, nezkoumají ani výši jeho příjmů.  V českých bankách dnes mohou získat  hypotéku i důchodci. Scénář, který byl  ještě před několika lety nemyslitelný, je  stále běžnější.Podle aktuálního průzkumu  Hypoteční banky a České spořitelny  je důvodem zájmu seniorů o hypotéky pozdější odchod lidí do důchodu,  snaha zajistit si na stáří vlastní bydlení  a stále mírnější požadavky na věk klienta.  Banky i proto zvyšují až na sedmdesát let  věk, do kdy mohou klienti splácet úvěr.  Loni si podle údajů českých bank vzalo  hypoteční úvěry několik tisíc padesátníků  a šedesátníků. Většina z těchto zájemců  investuje do postavení nebo rekonstrukce  rodinného domu nebo chalupy. Výjimkou  ale nejsou ani žadatelé o úvěr na nákup  bytu nebo bytového vybavení. Podle Pavla  Kühna z úseku hypotečního bankovnictví  České spořitelny jsou hlavním hybatelem  nového trendu snížené požadavky na věk  žadatele ze strany finančních ústavů.  

Splátky i v penzi  
Donedávna většina bank požadovala,  aby byla půjčka splacena nejpozději do  pětašedesáti let věku žadatele. Dnes  už však v řadě případů postačí splatit  půjčku do sedmdesáti let věku, nebo  i později. Běžné ale také je, že lidé  předdůchodového nebo důchodového  věku splácejí úvěr společně se svými potomky  nebo jinými dědici. Po padesátiletém  člověku, který si chce v bance  vzít hypotéku s dobou splatnosti  pětadvacet nebo třicet let, bude totiž  banka obvykle požadovat, aby měl  spoludlužníka. Tomu nesmí být  více než pětatřicet let. Banky  se tímto způsobem zajišťují,  že v případě, že starší  člověk v průběhu splácení  půjčky onemocní nebo  zemře, převezmou úvěr  jeho dědicové. Pozitivní  náladu zvyšuje  celkový růst ekonomiky,  rekordně  nízká nezaměstnanost  a růst reálných příjmů,  což způsobuje, že lidé mohou  více utrácet a nebojí se  zadlužovat. To všechno pak  zpětně samozřejmě působí na  ceny bytů, domů a pozemků,  které rostou. Česká národní  banka již vyslovila obavu, zda je  tento nárůst cen přirozený a zda  na trzích nemovitostí nemůže  podpořit vznik cenové ‘bubliny’.  

Nafouknutý Sever 
Zajímavá situace je v severních Čechách,  kde se ceny nemovitostí ovlivňuje vysoká  nezaměstnanost. Zájemci si zde mohou  pořídit byt již v rozmezí od 200 tisíc   na okraji města.  do jednoho milionu. I zde platí, že poptávka  výrazně převyšuje nabídku. Týká  se to zejména cihlových bytů či rodinných  domů, poptávka po bydlení v panelových  domech naopak spíše stagnuje.  Zároveň v řadě oblastí vzniká nová bytová  výstavba. Například na Mostecku  se ceny těchto nových bytů pohybují  relativně vysoko. I přestože jsou drahé,  jsou do nich lidé ochotni investovat (byt  1+1 900 000 Kč, 5+1 až 4 miliony Kč).  Obecně je největší zájem o rodinné domy  do 2 milionů korun. Pokud se takový objeví  v nabídce realitních kanceláří, obvykle  je ihned prodán. Stejně jako v ostatních  regionech ČR i zde lidé více investují do  bydlení – často s pomocí hypoték.  

text: Jiří Hájek 
foto: archiv autora     
 
   
 

Napsat komentář