Hypotéku je vhodné plánovat alespoň 12 měsíců předem

 Dnes se s Vámi podělíme o informaci, proč je dobré řešit žádost o hypotéku alespoň 12 měsíců před tím, než budete chtít fyzicky požádat o úvěr na bydlení. Nejedná se přitom o žádné maličkosti…

 
Platební historie
 
To, jestli hypotéku nezískáte či získáte (a za jakých podmínek) ovlivňuje i to, v které bance máte běžný účet, jak dlouho tento účet máte a kolik peněz si na tento účet posíláte. V praxi se lze setkat i s podmínkou, kdy banka poskytne hypotéku za propagovaných podmínek pouze v případě, že o hypotéku žádá člověk, který má v dané bance běžný účet po dobu min. 6 měsíců.
Platební historie Vám může zajistit slevu na úrokové sazbě a i to, jestli hypotéku získáte či ne v případě, kdy jste s příjmy „na hraně“
 
Vlastní úspory = nižší úroková sazba
 
100% hypotéky jsou sice běžně k „dostání“ , jedná se však o ten vůbec nejdražší typ hypotéky (měřeno dle LTV, viz. Finslovnik), proto je vhodné si něco našetřit a žádat o hypotéku na např. 85 % ceny nemovitosti, u které se můžete, v porovnání se 100% hypotékou, dostat až o 1,5 – 2 bazické body níže.
15 % přitom není nijak malá částka, řádově se bude většinou jednat o stovky tisíc korun, které není snadné našetřit v krátkém časovém horizontu. Z tohoto důvodu je vhodné začít řešit otázku vlastního bydlení co nejdříve tak, abyste měli dostatečně velký prostor proto, abyste si našetřili částku, která Vám pomůže snížit úrokovou sazbu hypotéky.
 
Výše příjmů a výdajů
 
O tom, jestli získáte či nezískáte hypotéku, samozřejmě rozhoduje i výše Vašich příjmů, kdy banky zkoumají výši příjmů žadatele o hypotéku až 12 měsíců zpětně (viz informace na webu Penizenavic.cz). S dostatečným předstihem je tedy vhodné zabývat se otázkou, jakým způsobem navýšit příjmy tak, aby nebylo získání hypotéky problém?
Zároveň je vhodné se zabývat otázkou, jak co nejdříve splatit všechny, či alespoň maximální část, současných závazků, protože jednotlivé banky samozřejmě zajímá i to, jaká je výše Vašich závazků.
V případě, kdy máte relativně vysoké příjmy, ale zároveň vysoké výdaje se tak snadno může stát, že Vám banka žádost o hypotéku zamítne.
 
Toto byly 3 z důvodů, proč je dobré se hypotékou zabývat alespoň 1 rok před tím, že budete chtít podat žádost o tento typ úvěru. Pro více informací k této problematice sledujte aktuální informace na již výše zmíněném webu www.penizenavic.cz, dále pak serverech www.finprehled.cz a www.hypotecnikalkulacka.cz
 

Napsat komentář