Hypoteční banky bojují o klienty

Hypotéky zdražují. Banky se to snaží vyrovnat novinkami.
Bankéři přepokládají, že v letošním roce si lidé půjčí na bydlení rekordních 100 miliard korun. Nic na tom nemění ani fakt, že se od července začaly zvyšovat úrokové sazby. Ty jednoleté už přesáhly dávno 3 % a pětileté se pohybují kolem 4,5 %.

O půl až jedno procento dražší.
A jaká je prognóza pro příští rok? Všechny banky svorně uvádějí, že hypotéky budou ještě dražší, protože se očekává růst základní úrokové sazby České národní banky, která určuje cenu peněz na finančním trhu. Podle České spořitelny, která má největší podíl na trhu hypoték, podraží úvěry na bydlení v příštím roce tak o čtvrt až půl procentního bodu. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová to odhaduje možná až na plus jeden procentní bod. Jednoroční sazby by se tedy mohly dostat na čtyři procenta a pětileté mohou překročit pět procent. Na druhou stranu rychlému zdražování hypoték bude i nadále bránit konkurence na hypotečním trhu, kde se o přízeň klientů uchází stále více bank. Momentálně se dá vybírat z nabídky šestnácti. Banky budou půjčovat se stejnou ochotou jako dosud. Hypoteční úvěry jsou totiž pro ně velmi bezpečné a výnosné. Proto také přicházejí s novými produkty a vylepšeními, aby nalákali další klienty.

Hypotéka na počkání
Hitem letošního roku se staly hypotéky na počkání. Jako první ji nabídla Česká spořitelna. Slibuje klientům, že dostanou úvěrovou smlouvu při první návštěvě banky, což zní velmi lákavě. Chcete-li Hypotéku na počkání, můžete vstoupit na pobočku České spořitelny prakticky s prázdným rukama. Stačí jen průkaz totožnosti a prohlášení o výši příjmů a výdajů. Z pobočky můžete odejít s podepsanou úvěrovou smlouvou. Bude obsahovat výši úvěru, délku splatnosti i úrokovou sazbu fixovanou na rok nebo na pět let. Obě tyto sazby jsou však vyšší, než za kolik banka půjčuje u klasických hypotečních úvěrů, kde je celý proces schvalování žádosti delší. Znamená to tedy, že za Hypotéku na počkání si dá Česká spořitelna zaplatit na úrocích víc. Za uzavření smlouvy se platí poplatek 0,8 % z půjčované částky, minimálně 9500 korun. Tento poplatek je obvyklý u všech hypotečních úvěrů České spořitelny. Když však klient Hypotéku na počkání nakonec nevyužije, poplatek propadá bance. Při podpisu smlouvy o Hypotéce na počkání založí hned Česká spořitelna klientovi úvěrový účet. Za ten bude třeba platit 150 až 200 korun měsíčně, což rozhodně není málo. Sto padesát korun zaplatí ti, kteří už mají v České spořitelně nějaký bankovní účet, ostatní dají o 50 korun měsíčně navíc. Za to klient získá výhodu v tom, že peníze jsou pro něj v bance připraveny a může je kdykoli využít ke koupit nemovitosti. Ví, kolik peněz dostane a může tomu přizpůsobit svůj výběr. Jakmile najde vhodnou nemovitost, sepíší s ním v České spořitelně dodatky ke smlouvě. K tomu už je třeba předložit i náležitosti týkající se pořizované nemovitosti, včetně odhadu. Přislíbený úvěr může krýt až 100 % odhadní ceny nemovitosti. Rezervace peněz u Hypotéky na počkání trvá šest měsíců. Pokud si do té doby klient nemovitost nevybere, smlouva propadá. Pokud náhodou klientovi se schválenou hypotékou snížili plat, není nic ztraceno. Jak nám řekli v České spořitelně, je možné přizvat spoluručitele. Kdyby to však nepomohlo, musí si klient vyhlédnout nemovitosti za nižší cenu a smlouvu je třeba za poplatek změnit.

HypoExpress od GE Money Bank
Podobnou možnost jako Česká spořitelna nabízí i GE Money Bank. Slibuje, že s klientem uzavře do tří hodin po jeho příchodu na pobočku smlouvu o smlouvě budoucí, ve které bude příslib úvěru platný na 9 měsíců. Platí to však jen pokud nepožaduje víc než 1,9 milionu korun. U vyšší částky banka tento časový limit negarantuje. Pro vyřízení úvěru HypoExpres je třeba sebou mít potvrzení o příjmu. Na jeho základě banka spočítá, jak velkou částku je ochotna půjčit a stanoví i aktuální úrokovou sazbu. Sazba však platí jen na jeden měsíc. Pokud klient hledá nemovitosti déle, úrok se může mezitím změnit podle aktuální situace na trhu. Za uzavření smlouvy o smlouvě budoucí se v GE Money Bank platí 4000 korun, které se v případě uzavření následné úvěrové smlouvy odečtou do poplatků. Pokud však k uzavření následné úvěrové smlouvy nedojde, tento poplatek propadá bance. Další poplatek 500 korun musí klient platit za každý měsíc rezervace úvěru. Rezervace trvá nejdéle 9 měsíců a poplatek tedy může být nejvýše 4500 korun. GE Money Bank nabízí zájemcům o hypotéku informace o výši úvěru, který u ní mohou získat i jinou cestou a prakticky zadarmo. Můžete si na jejích webových stránkách zadat údaje o příjmu a vypadne vám částka, kterou vám bude ochotna GE Money Bank půjčit. To celá zjistíte během několika vteřin. Hned také můžeme kontaktovat osobního bankéře, který s vámi projedná podrobnosti vašeho hypotečního úvěru.

(mal) 

 

Napsat komentář