Hudba v každém pokoji

Snad v každém soukromém interiéru – tedy v bytě nebo v domě – je nějaký typ audio spotřebiče. Leckteré jsou zastaralé, protože jejich majitelé buď nevládnou dostatkem financí, nebo zkrátka nechtějí sledovat nejnovější trendy ve vývoji adekvátních technologií. Jsou však i posluchači, kteří pasou po všem, co jim může poslech hudby doma zpříjemnit.

Právě milovníci domácí audioprodukce si v současné nabídce elektroniky osvědčených hráčů na trhu přijdou určitě na své. Kromě neustále se zlepšujícího designu, díky němuž se audiosystémy stávají nejen praktickým, ale i krásným doplňkem interiéru, přinášejí renomovaní výrobci nové technologie i zajímavé možnosti kvalitní hudební reprodukce. Letos se na českém trhu objevilo hned několik novinek v podobě bezdrátových audiocenter, která jsou schopná fungovat v podstatě jako velmi sofistikovaný „jukebox“.

V každém pokoji jinak – nebo stejně?
Obrovská kapacita pevného disku umožňuje novým audio centrům uložit do své paměti až kolem 40 000 hudebních skladeb, díky vysokorychlostnímu (až 16x) ripování CD přitom stačí na uložení  šedesátiminutového CD méně než 4 minuty. Systémy (v závislosti na typu a výrobci) dokážou ukládat hudbu i z gramodesek, kazet, rádia a MP3 přehrávačů, k nahrávkám jsou schopny automaticky doplňovat informace o interpretovi/albu/názvu skladby. Reprodukovanou hudbu mohou distribuovat bezdrátovým spojením až do pěti stanic umístěných kdekoliv v bytě nebo v domě. Díky chytrým funkcím dovedou například stejně dobře přenášet do každé ze stanic jinou hudbu, takže vyhoví odlišnému hudebnímu vkusu jednotlivých členů rodiny, jako reprodukovat stejnou hudbu na všech stanicích zároveň v celém bytě nebo domě. Jiná funkce zase zařídí, že muzika doprovází posluchače při jeho pohybu z jedné místnosti do druhé, aniž by došlo k přerušení reprodukce nebo ke skokům ve skladbě.  

Snadná obsluha a orientace
Přístup k audiotéce uložené na pevném disku organizuje databáze, která na LCD displeji dálkového ovladače zobrazuje textové informace o nahrávce, autorovi a albu (včetně zobrazení jeho obalu). Systém
dálkového ovládání se také může automaticky synchronizovat s displeji na hlavním centru a ostatních stanicích a dokáže sdělovat informace o nahrávce, umělci, albu nebo žánru, nabízí i možnost poslechu internetového rádia. Systémy bývají vybaveny také dokem pro iPod, takže je možné si všechny digitální nahrávky z audiotéky uložit v dokonalé kvalitě na přenosný audio přehrávač a těšit se z nich i mimo domov. Rychlost přenosu hudby do přenosných přehrávačů je až padesátinásobná.

Dokonalý domácí „jukebox“
Jakmile do jednoho z typů nových systémů uložíte všechny své nahrávky, získáváte v podstatě inteligentní domácí ‘jukebox’, který je schopný  nahrávky rozlišit a podle určitého klíče zařadí do několika (až téměř 30) kategorií vhodných pro různé příležitosti: například pro ranní vstávání, pro společenské příležitosti nebo pro klidný či romantický večer. Během přehrávání skladby lze navíc stiskem jediného tlačítka ‘surfovat’ po stopách uložených na pevném disku. Další volbou je možné vytvořit playlist se všemi písničkami, které jsou v databázi od určitého interpreta, přehrát všechny skladby z konkrétního roku nebo vybrat skladby podobného hudebního žánru. Nové systémy umějí s pomocí časovače nahrávat i oblíbené rozhlasové pořady, některé si dokonce poradí také s automatickým rozlišením mluveného slova od hudby. Instalace celé domácí bezdrátové sítě je díky uživatelsky příjemnému systému rychlá a snadná.

Stiskem jediného tlačítka lze kopírovat jednotlivé stopy nebo celá alba z pevného disku do připojeného přehrávače, například walkmanu, playstation konzole, MP3 přehrávačů nebo na datové přívěšky USB rychlostí až 74 minut hudby za 90 sekund.

Předinstalovaná technologie rozpoznávání hudby a příslušná databáze k nahrávce automaticky přiřadí informace o názvu skladby, interpretovi a albu.

Díky rozhraní USB umožňují nová audio centra i jednoduché přehrávání hudby ve formátu MP3/WMA i z externích přístrojů, jsou vybavena i konektorem dokovací stanice pro iPod.

Zajímavý design posunuje nové audio systémy k funkci doslova interiérového šperku.
 
Text: Ivan Bohatý
Foto: Sony, Philips

 

 

Napsat komentář