Hrubá cihlová stavba za týden

Nová technologie Dryfix systém určená  pro zdění z broušených cihel přináší rychlý a jednoduchý průběh stavby a mnoho dalších výhod. Výstavbu, při níž zednickou lžíci nahradila dóza s aplikační pistolí, bez problému zvládnou i ti, kdo stavějí svépomocí.

Pálené jsou oblíbeným stavebním materiálem už po dlouhá staletí, vykopávky odhalily, že se cihly používaly dokonce i před několika tisící lety. U nás jde stále o nejrozšířenější stavební materiál. Stavby z cihelných prvků dokážou splnit i nejnáročnější požadavky architektů, jejich nejdůležitější vlastností je schopnost propouštět vodní páry, takže dům může „dýchat“. Při dodržení správných technologických postupů prokážou pálené cihly zaručit i celkovou energetickou úspornost bydlení. I když i v současnosti jsou hodně využívané klasické plné cihly, nové objekty se staví hlavně z moderních velkoformátových cihelných bloků a kompletních zdicích systémů sestávajících  mnoha kompatibilních typů či druhů cihel, malt, omítek, překladů a dalších prvků.

Zdění i v mrazech
Moderní současné cihly splňují nároky na vysokou pevnost, neprůzvučnost, požární odolnost nebo tepelné vlastnosti. Na trhu však jsou i specializované cihly odpovídající rozměrům nebo účelu použití. Nový systém zdění, za který výrobce získal cenu GRAND PRIX FOR ARCH 2008 v  soutěži o nejlepší výrobek, technologii či exponát veletrhu, se obejde bez nutnosti zřizovat přípojku vody a elektřiny. Zdít je možné i v zimě, a to až do -5°C. Při použití této technologie se totiž už mezi jednotlivými vrstvami cihel nepoužívá malta, z níž by mohla do zdiva pronikat voda, nýbrž výše zmíněná pěna. Stavba se tak významně urychlí, protože zdivo zůstává stále suché a práce mohou pokračovat i když mrzne. I v tomto případě jde o technologii zdění na tenkou spáru, při které dosahuje tloušťka pojiva mezi jednotlivými řadami cihel maximálně 1 mm. Díky tomu se zdivo chová prakticky jako sourodý materiál, takže se minimalizuje riziko vzniku případných tepelných mostů. V současnosti jde o vůbec nejrychlejší metodu výstavby z pálených cihel, potřebná speciální pěna je zahrnuta v ceně stavebního materiálu.

Místo lžíce pistole
Zednickou lžíci a maltu nahradila u nové technologie dóza s pěnou s extrémně silnou lepivostí, která se na cihly nanáší aplikační pistolí. Před samotným zděním stačí dózu pouze dobře protřepat, našroubovat na ni pistoli a lze okamžitě začít zdít. Pěna se na cihly nanáší ve dvou pruzích, u tenkých příček stačí pruh jediný. Do pěny se cihla musí usadit nejpozději do tří minut. Jedna dóza speciální polyuretanové pěny stačí zhruba na pět metrů čtverečních, u tenkých příček asi na 10 metrů čtverečních zdiva. Odpovídající množství pěny je součástí nákupu broušených cihel Porotherm CB DF. Podle prvních zkušeností stavebníků je zdění novou technologií oproti běžné výstavbě mnohem rychlejší a přesnější. Hrubou stavbu běžného rodinného domku lze na hotové základové desce postavit už za týden. Oproti „klasickému“ staveništi navíc nevzniká obvyklý nepořádek z malty.

Text: ll, Foto: Porotherm

 

Napsat komentář