Firma jako pirát

Míra pirátství vykazuje v České republice mírně sestupnou tendenci. V současnosti je 40 procent všech programů v Česku nelegálních. Ztráty výrobců softwaru tak dosahují 2,7 miliardy korun ročně. Co dělat, aby softwarová policie nedorazila i k vám do firmy?

Pirátství je nejvíce rozšířené v malých a středních firmách, nejvíce v kreativních odvětvích, kde je zapotřebí speciálního softwaru. Velmi ohrožené jsou firmy, které nemají vypracovanou metodiku kontroly legálnosti softwaru. Nejvíce případů je zaznamenáno u Windows, souboru Office a dále antivirových a grafických programů. Nejčastěji dojde ke zjištění nelegálního softwaru v podnicích, ale existují i případy souzených jednotlivců, zejména těch, kteří nelegální software šířili.

Pirátem proti své vůli
Určitým typem pirátství je i takzvané nadužívání. To se vyskytuje v případě, že příliš mnoho zaměstnanců na síti ve stejný čas používá centrální kopii programu. Máte-li místní síť a na server instalujete programy používané několika lidmi, musíte mít jistotu, že vás k tomu licence opravňuje. Je-li uživatelů více, než licence povoluje, znamená to „nadužívání“. Skryté pirátství je i pokud komerční firma užívá software určený pro školství, anebo je jeho licence nabízená pouze neziskovým organizacím.

Pozor na padělky
Firma také může koupit za „levný peníz“ v tržnici nějaký balený software, který je pouze padělkem CD nebo disket obsahující softwarové programy. Padělané v tom případě mohou být i příslušné manuály, licenční smlouvy, nálepky, registrační karty a bezpečnostní znaky. Postih vás také nemine, jestliže kopírujete, šíříte a instalujete software způsoby, které licence zakazuje, ať už si vyměňujete diskety a CD s přáteli nebo spolupracovníky či se účastníte rozsáhlého rozšiřování, porušujete autorský zákon. Dokonce i když někomu jinému pomůžete s vytvořením neoprávněných kopií, podle autorského zákona jste za to zodpovědní.

Když dopadne sekera
Pokud nemáte představu, jak nelegální využívání software končí, pak vám ji představíme v několika obrazech. Může se stát, že vás na udání bývalého zaměstnance nebo konkurenčního podnikatele navštíví speciální jednotka Policie ČR. Ta vchází do firmy nečekaně a ihned začíná jednat, označí všechny počítače a vyžene od nich zaměstnance. Pak svým speciálním programem začne scanovat jednotlivá „pécéčka“ a shromažďovat záznamy o jejich obsahu. To může trvat celý den i více a po celou dobu nesmí nikdo manipulovat počítači. To znamená prakticky přerušení práce ve vaší firmě.

Vinu nese firma
Další krok je porovnání zjištěného software s licencemi, které firma vlastní. Pokud policie zjistí nelegální software na některém z počítačů, začíná vyšetřování. V něm musí být nalezen viník, v tomto případě totiž neexistuje neznámý pachatel. Stíhána je vždy konkrétní osoba, ačkoliv postih nese daná firma. Ve firmě tedy nejčastěji spadá odpovědnost na zaměstnance, správce IT či management. Stíhán může být v podstatě kdokoliv, kdo se na nelegálním jednání podílel. Přímá účast přitom není rozhodující, stačí aby management ignoroval užívání nelegálního softwaru či neprojevil ochotu takovou situaci řešit.

 

V pokračování vám napíšeme, jaké na vás čekají pokuty, jestli ve vaší firmě operujete s nelegálním softwarem.

Text: Zdeněk Syrový
Foto: Microsoft, archiv autora 

 

Napsat komentář