Exteriérová keramická dlažba

Používá se hlavně na terasách a fasádách domu. K jejím výhodám patří skvělé fyzikální i vzhledové vlastnosti, možnost aplikace stejného materiálu i v interiéru dovoluje vznik designově sjednocených, skvěle ladících ploch. To všechno se odráží na spojení vnitřních a venkovních obytných zón.

Popularita keramické dlažby díky její estetické a užitné hodnotě zaslouženě roste. Vzhledem k široké škále tradičních i moderních dekorů vycházejících z image přírodních materiálů, k nimž patří zejména kámen a dřevo, nachází uplatnění v řadě realizací. Významným plusem je samozřejmě také řada navzájem kombinovatelných formátů a nepřeberné množství dekorativních a funkčních doplňků. Ucelené systémy pak umožňují neomezený vznik zajímavých realizací, jež odpovídají soudobým nárokům na venkovní povrchy.

Funkční, krásné, užitečné

Zpevněné venkovní plochy s keramickým povrchem skvěle vypadají a jsou nenáročné na údržbu. Velkoformátové realizace je skvělou volbou pro velké plochy s minimem spár. Na výsledném vyznění se samozřejmě vedle vzhledových parametrů v podobě formátů a dekorů podstatným způsobem podílejí také technické vlastnosti, velmi odolný je například materiál vyztužený sklolaminátovým vláknem. Zcela zásadní je vzhledem k venkovnímu umístění například mrazuvzdornost (nasákavost), která musí být co nejnižší, a otěruvzdornost, od níž se odvíjí odolnost a trvanlivost exteriérových keramických prvků. Označuje se PEI, její hodnoty se pohybují od jedné do pěti, přičemž čím vyšší, tím lepší. Nezanedbatelným kritériem je protiskluznost (označuje se písmenem R, pro venkovní prostory jsou určeny kategorie R9 a R10), jemuž vyhovují slinuté střepy vypalované za vysokých teplot a probarvené v celé své tloušťce. Pozor na rozdíl mezi glazovanými a neglazovanými produkty, od něho se totiž odvíjí možnost použití. Zatímco neglazované dlaždice s přírodním vzhledem jsou určeny spíše do komerčních prostor, v obytných objektech oceníte materiály glazované (lesklé či matné), a to nejen proto, že glazura může být i zdrojem zajímavého dekoru. Funkčnost venkovní keramické dlažby ovlivňuje rovněž pokládka, jež se neobejde bez vyhovujícího podkladu, adekvátní izolace a drenáží.

Pálená fasáda

Tradiční keramika v podobě fasádních prvků má ve stavebnictví léty prověřenou tradici, svou designovou i funkční hodnotu prokazuje už od starověku. Obklady venkovních stěn z tohoto materiálu jsou i dnes oprávněně nedílnou součástí moderních stavebních technologií. Výborně se totiž vyrovnávají nejen s architektonickými požadavky na vzhled a kvalitu fasády, ale i s rostoucím znečištěním ovzduší. Díky technologickému vývoji vznikly například glazury obsahující fotokatalyzátor, díky němuž dochází k omezení růstu řas, mechů a hub. Možnost »podtékání« vody pod nečistotami pak umožňuje jejich splachování. Jednovrstvé konstrukce stěn nahrazují sendvičové, takzvané provětrávané systémy, jež ideálně splňují požadavky na funkční a energeticky úspornou skladbu venkovních stěn. Spolu s odpovídající tepelnou izolací pak není problém vytvořit objekt, který disponuje ideálními vnitřními podmínkami v průběhu celého roku, bez ohledu na výkyvy teplot a vliv počasí. Vzhled fasádních desek je v podstatě neomezený, formáty jsou limitovány pouze výrobními podmínkami. Variabilita z pohledu barevnosti, dekorů a struktury povrchů dovoluje realizaci i těch nejnáročnějších objektů. Ve prospěch keramických venkovních obkladů hovoří i jejich nehořlavost, odolnost proti nárazu, snadná údržba, vynikající akustické vlastnosti a rychlost jejich aplikace. Nezanedbatelným benefitem je už zmíněný soulad keramické fasády se ztvárněním navazujících venkovních prostor, jako jsou terasy, balkony či lodžie.

  • Specifikem fasádní keramiky je patentovaná samočisticí povrchová úprava, s jejíž pomocí jsou prvky v podstatě bezúdržbové. Výrobci dovedou vyhovět téměř jakýmkoliv požadavkům na atypický barevný odstín či povrchové ztvárnění prvků.
  • Při výběru materiálu dbejte na dva důležité prvky – keramické dlažby pro venkovní užití musí být prakticky nenasákavé, aby bez úhony odolaly klimatickým vlivům. Pro venkovní podmínky je nezbytná rovněž protiskluzná povrchová úprava.
  • Keramické prvky mohou mít například vzhled stavebního bednění nebo design pohledového betonu, který konvenuje industriálnímu architektonickému stylu.
  • Keramický střep je na rozdíl od přírodniny lehký, takže se velmi dobře pokládá i do míst, kam byste si s pravým kamenem kvůli jeho váze netroufli. Cení se také nízká nasákavost a dlouhá životnost keramických prvků.
  • Strukturovaný povrch, decentní tónování, z hlediska vzhledu široká geologická paleta včetně vzácných kamenů. Tak vypadají zdařilé napodobeniny přírodních materiálů v podání keramické dlažby.
  • Doplňkové prvky keramických venkovních obkladů umožňují citlivou kompozici veškerých zahradních realizací, a to i ve stupňovitém terénu. Velkoplošné formáty vypadají skvěle na terasách i u bazénu, kde se cení strukturovaný povrch. 

Text: Jana Jeníková

Napsat komentář