Ergonomie jako základ

Nejčastější zdravotní problémy při práci s počítačem postihují záda, krk a ramena, ruce a zápěstí a také oči. Netýká se to jen dospělých, ale i dětí. Není se čemu divit, studie z roku prokázaly, že například v USA stráví dítě v průměru jednu až tři hodiny u počítače. A to denně. Evropa na tom není o mnoho lépe. Není divu, že se čím dál více pozornosti soustředí právě na pohodlí při práci s počítačem.

Ergonomie (z řečtiny ergon práce and nomoi přírodní zákony) je věda zabývající se vztahy mezi člověkem, prostředím a nástrojem. Cílem je, aby svým tvarem co nejvíce odpovídaly rozměrům lidského těla. Může se jednat například o židli, která tvarem sedáku má sedícímu napomoci sedět vzpřímeně a předcházet tak křivení páteře. Ergonomie se mimojiné zabývá velikostí pracovního stolu či šířkou eskalátorů nebo stanovením maximálního počtu pohybů prstů při ovládání klávesnice počítače. Ergonomie se však dotýká i automobilů, mobilních telefonů či fotoaparátů.

Začínáme zespoda
Správné sezení a správné držení zad a pánevního svalstva optimalizuje i postavení pánve. Výběr židle by proto měl začínat posouzením její sedací části. Na sedáku byste se měli cítit příjemně a měl by odpovídat tvaru vašeho těla. Měl by být alespoň o dva centimetry širší, než prostor, který potřebujete k usednutí. Neměl by být příliš dlouhý, aby vás netísnil v podkolení. Důležitý je také podpěrný klín v zadní části sedadla , který umožňuje fixování pánve a sedacích svalů.

Vděčná záda
Zádová opěrka musí být dobře tvarovaná. Musí umožnit podepírání zad do výše pod lopatkami. Odborníci tvrdí, že pohyb zad při sezení pomáhá udržovat páteř zdravou. Doporučovány jsou židle, které jsou schopny tento pohyb zad sledovat a nepřestávají vás podpírat. Pro zdravé sezení je tedy výhodné, když je tvořen protitlak. Pevná záda v jediné pozici nejsou pro delší sezení pokládána za vhodná. Proto odborníci doporučují židle, které mají přítlačné dynamické opírání zad v průběhu práce.

Nezapomeňte na nohy
Zanedbatelná není ani samostatná podpěrka chodidel. Ta zlepšuje držení těla při sezení a ulevuje páteři. Při zdravém sezení mají být nohy mírně roztažené v úhlu cca 30 stupňů a chodidla by se správně měla opírat o šikmou podložku. Ta bývá kovová nebo ze stabilní umělé hmoty s velkou nosnou plochou. Je i výškově nastavitelná (10-12 cm) většinou jednoduše pouhým tlakem nohou, obvykle má také nastavitelný úhel sklonu do 30 stupňů. Dobrá opěrka nohou mívá gumové podpěrky proti posunu po podložce, přičemž většina z nich i vyhovuje dámským podpatkům.

Točíme s počítačem
Sedět bychom měli ve střední poloze, ne v předklonu. Područky výškově a šířkově stavitelné je na místě volit podle typu práce u počítače. Klávesnice i monitor bychom měli mít přímo před námi a ne šikmo, jak to nesprávně vidíme v mnoha případech. Horní hrana monitoru má být maximálně ve výši očí ve vzdálenosti, mírně zešikma, aby se oči nekazily. Vlastní počítač musí být umístěn tak, aby jej bylo možno lehce zapínat a vypínat, vkládat CD, diskety a přitom aby nezabíral nohám místo.

Sedíte aktivně?
Aktivní sezení stimuluje svaly k činnosti po celou dobu sezení. Svaly jsou neustále posilovány, tím pádem odjímají zátěž z páteře a z meziobratlových plotének. Jedním z výrobců, kteří tento koncept preferují je společnost Hogner a její výrobek židle SpinaliS. Hlavní myšlenka židlí Spinalis je založená na preventivních a terapeutických vlastnostech fit míče, kde je tělo nuceno po celou dobu udržovat rovnováhu. Prvních několik hodin je sezení na židli SpinaliS tak trochu namáhavé, ale po několika dnech se tělo velice dobře přizpůsobí.

text: Václav Drtina

Napsat komentář