Družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví? Co je výhodnější?

Chcete si koupit nový byt a nevíte, jestli investovat do vlastního, nebo se zabydlet v družstevním? Obojí má své pro i proti. Pojďme se na byty v osobním vlastnictví a byty družstevní podívat trochu blíže.

Družstevní byty jsou v průměru o 30 % levnější

Ceny družstevních bytů jsou levnější než byty v osobním vlastnictví. A rozhodně to není rozdíl zanedbatelný, ceny se liší až o třetinu. Třeba družstevní byty na prodej v Plzni stojí o desetitisíce i statisíce méně. Proto mnoho lidí zvažuje jejich koupi. Jak už to tak ale bývá, všechno má nějaký háček a i u družstevních bytů najdeme nejen pozitiva, ale i mínusy.

Výhody a nevýhody družstevních bytů

Velkou výhodou družstevních bytů je jejich cena a rychlost převodu družstevního podílu. Protože nebudete zapsáni jako vlastníci do katastru nemovitostí (vlastníkem je totiž bytové družstvo), nečeká vás žádné žádání o změny. Celý proces koupě se tím zkrátí třeba o měsíc nebo o dva. U nových bytů bývá navíc ta výhoda, že je nemusíte koupit rovnou za plnou kupní cenu. Na začátku zaplatíte přibližně 20 až 30 % kupní ceny, zbytek pak doplácíte v měsíčních splátkách v rámci nájemného.

A nesmíme zapomenout ani na možný finanční zisk. Pokud totiž dojde k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, zvýší se cena bytu o 10 % až 30 % (podle toho, v jaké lokalitě se byt konkrétně nachází). Nevýhodou ale je, že nebydlíte ve vlastním. Pokud chcete byt pronajímat, budete potřebovat souhlas družstva, které je vlastníkem domu. Zároveň je problematické získání hypoték či úvěrů, protože družstevním bytem nemůžete ručit.

Výhody a nevýhody bytů v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví je vaším majetkem a vaše vlastnictví je zapsáno i v katastru nemovitostí. Můžete s ním nakládat, jak uznáte za vhodné – dát ho do pronájmu i prodat, aniž byste potřebovali něčí souhlas. Byt v osobním vlastnictví můžete použít i jako zástavu a jeho koupi financovat formou hypotečního nebo jiného úvěru.

Nevýhodou je, že spolu s vlastnictvím přichází i daň z nemovitosti, kterou budete muset vždy jednou ročně uhradit finančnímu úřadu. Také vás čekají o něco větší starosti s vyřizováním věcí souvisejících s bytem, které jinak řeší družstvo.

Co je tedy ve výsledku lepší? Asi vás nepotěšíme, ale odpověď není jednoznačná. Záleží totiž na vašich konkrétních představách a požadavcích. A stejně tak se to odvíjí i od samotné nemovitosti – v jaké lokalitě se nachází, jaké je případně družstvo, jestli se plánuje odprodej bytů atd. Zeptejte se proto třeba v realitní kanceláři v Plzni, co je ve vaší situaci výhodnější. Zkušený makléř vám nejlépe poradí a doporučí vhodné byty přesně podle vašich přání.


Napsat komentář