Dřevěné podlahy. Je lepší je lakovat nebo olejovat?

Zatímco ještě před několika lety bylo naprostým standardem dřevěné podlahy pouze lakovat, dnes se situace na trhu mění. Čím dál více prodejců nabízí olejovanou povrchovou úpravu, díky které více vyniká přirozená krása a příjemná hřejivost dřeva. Jaký je vlastně mezi lakováním a olejováním rozdíl a která z těchto variant pro vás bude lepší?

Hledisko první – vzhled
Když si domů pořizujeme dřevěnou podlahu, jedním z klíčových faktorů je pro nás nejspíš vzhled. Obecně platí, že v tomto směru se miska vah mírně přiklání na stranu olejů. Olej zvýrazňuje barvu i kresbu dřeva. Podlaha ošetřená olejem působí přirozeněji. Při kontaktu s podlahou se navíc dotýkáme přímo dřeva, což je mnohem příjemnější.

Lakované podlahy takový komfort neposkytují, na druhou stranu s nimi lze docílit jakéhokoliv lesku. Podlaha může být matná, polomatná nebo lesklá (olejovaná podlaha je vždy matná, pokud ji pravidelně neleštíte).

Hledisko druhé – údržba
O dřevěné podlahy s olejovou povrchovou úpravou se chtě nechtě budete muset starat. V závislosti na intenzitě zatížení se vrstva oleje časem opotřebuje a je nutné ji renovovat. Někteří výrobci podlah uvádějí, že olej musíte oživit nejméně dvakrát do roka, podle jiných stačí méně. Potřeba je naprosto individuální.

Oproti tomu lakované podlahy jsou téměř bezúdržbové, velmi odolné proti oděru a snadné na čištění. Navíc mají výborné protiskluzné vlastnosti. Sečteno a podtrženo – z hlediska údržby jasně vítězí podlahy lakované.

Hledisko třetí – oprava
I když se ke své podlaze chováme sebeopatrněji, občas nastane nutnost lokální opravy či renovace. Nevyčistitelná šmouha, drobný kaz nebo uštípnutý kousek dřeva. V případě olejované podlahy je lokální oprava úplně jednoduchá – stačí jenom přebrousit poškozený kousek podlahy a znovu ho naolejovat. Záležitost na pár desítek minut a díky perfektnímu napojení není inkriminované místo vůbec vidět.

U lakovaných podlah je takovýto postup nemyslitelný. Při přebroušení poškozené části podlahy totiž nejste schopni tuto nalakovat tak, aby se přirozeně spojila s původní vrstvou. V případě lokální opravy je proto nutné přebrousit a znovu nalakovat úplně celou podlahu. Prašné, časově i finančně náročné, otravné. Z hlediska oprav je vítězem podlaha olejovaná.

Verdikt
Jak sami vidíte, jednoznačného vítěze tento minisouboj nemá. Mírně jsou na tom lépe olejované podlahy, ale vždycky záleží hlavně na tom, do jakého prostředí podlahu pokládáte. Do těch „praktičtějších“, hodně vytížených, jsou vhodnější podlahy lakované. Tam, kde vám záleží hlavně na kráse a příjemnému pocitu, zase uplatníte podlahy olejované. A koneckonců se můžete kdykoliv zeptat – seriózní prodejci vám vždycky rádi poradí.
 

Napsat komentář