Domov bezpečný pro děti

Většina z nás se sice domnívá, že děti jsou nejvíc ohroženy při pobytu venku, ovšem nejvážnější úrazy a poranění se stávají doma. Nebezpečí se zvyšuje v okamžiku, kdy děti začnou lézt a chodit. V každé zóně bytu jsou místa, kde může dojít k nějaké kolizi s následkem újmy na zdraví.

Nástrahy na děti číhají všude: na otevřeném schodišti, u elektrických zásuvek, riziko představují ostré rohy, šňůry nejrůznějších spotřebičů, kluzké podlahy a všechno, co na sebe dítě může stáhnout z výšky: spotřebiče, nádobí, porcelán, pokojové rostliny… Nejvíce nebezpečná je pro děti kuchyně, kde se odehrává spousta aktivit rizikových i pro dospělé, ovšem bez rizika není žádný prostor. Dítě by proto rodiče měli mít neustále na očích a raději mu vymezit bezpečný prostor, v němž se může bezpečně pohybovat a hrát si. 

Kuchyně
Krájením surovin počínaje a manipulací s ohněm, horkou vodou nebo elektrickými spotřebiči konče, před vším je dítě nutné chránit. Rizikovými předměty jsou zejména nože, vývrtky, vařiče, fritézy a další spotřebiče, igelitové sáčky i čisticí prostředky. Šikovnými kuchyňskými pomocníky jsou v tomto ohledu různé pojistky proti otevírání a zaklapnutí zásuvek a dvířek, na něž myslí návrháři kuchyňských linek a vybavují je různými zabezpečovacími systémy. Takzvané  bezpečné linky mají kromě blokovaných dvířek a zásuvek také třeba speciální držáky na nože chránící ostré čepele. Dětské pojistky by měly mít také veškeré spotřebiče, na něž děti dosáhnou, u trouby jsou také důležitá speciálně upravená dvířka s teplotou, která není dětem nebezpečná. Uplatnění rozhodně najde ohrádka kolem varné plochy, pamatujte také na rukojetě pánví a hrnců: nesmějí přečnívat mimo sporák ani pracovní plochu. Dávejte pozor na vařící obsah hrnců, talířů, hrnečků. Neposazujte dítě na na kuchyňskou pracovní desku: přestože si myslíte, že je tak máte dostatečně pod dohledem, stačí vteřina nepozornosti a nevyhnete se nebezpečnému pádu. Nezapomeňte na zaslepení zásuvek a chránítka na ostré rohy. Riziko představuje i odpadkový koš, zvlášť pokud do něho vyhodíte například střepy nebo zbytky nějakých chemikálií či zkažených potravin. A protože v kuchyni se častěji než jinde větrá, nebude od věci vybavit se bezpečnostní zarážkou oken. Ostatně, dítě by mělo mít přístup do kuchyně pouze v přítomnosti dospělých. Nemáte-li jistotu, že je vaše kuchyně pro dítě bezpečná, zamezte mu raději dočasně přístup, třeba prostřednictvím vrátek.

Koupelna
V koupelně by rozhodně neměly být volně dosažitelné prací prášky a čisticí prostředky, zejména ty, které dráždí, nebo dokonce leptají sliznice. V domácnosti s malými dětmi je jejich místo – stejně jako v případě léků – v uzamčených skřínkách nebo vysoko na policích, pod stropem koupelny. Pozor na všechno ostré – žiletky, nůžky na nehty, ostré pilníčky. Pro dítě může znamenat riziko také mokrá podlaha či vana plná vody bez dozoru, stejně jako volně dostupný spotřebič (například fén) připojený do zásuvky. Dno vany by mělo mít protiskluzovou podložku, vanová a umyvadlová baterie by měly mít vnitřní pojistku proti opaření (uvnitř) a vně zajímavou ochrannou koupelnovou pomůcku v podobě hrocha, která se navlékne na kohoutky a výtok vody. včetně horkých pokrmů a nápojů.

Obývací pokoj
Specifické nástrahy má také obývací pokoj: protože děti si často hrají na zemi, měli byste odstranit z jejich dosahu veškeré rozvody od audio či videotechniky i telefonu. Všechny volné zásuvky je rozumné opatřit záslepkami, opět využijete také chrániče na rohy nábytku. Solitéry, které by se mohly převrhnout (například když se dítě plnou vahou opře nebo si dokonce stoupne do otevřené zásuvky), je potřeba připevnit ke zdi. Při návštěvách pozor na horké nápoje na stole, ubrusy by neměly přesahovat okraje stolu, aby je dítě na sebe nestáhlo i se všemi předměty. Buďte opatrní také při zapalování svíček a aromalamp, nenechávejte dítě samotné ani s vánočními či jinými dekoracemi. Všechny rozbitné předměty odstraňte z dosahu. Koberce, které nejsou položené napevno, je rozumné podložit protiskluzovou podložkou. Pokud je místnost v patře, opatřete schody zábranou nebo alespoň protiskluzovými páskami. V noci byste měli mít v celém bytě orientační lampičky. 

Dětský pokoj
Základem je pevná a bytelná polohovací postýlka se zaoblenými hranami, s postranicemi a kvalitní matrací (měla by být nová). Optimální vzdálenost příček postranic je 6 až 8 cm, aby mezi ně dítě nemohlo vklínit hlavu ani končetinu (vzdálenost ne menší než 2,5 cm). U polohovatelných postranic je nutné zajistit, aby s nimi dítě nemohlo manipulovat. Materiál postýlky – včetně nátěru – musí být stejně jako ostatní vybavení dětského pokoje zdravotně nezávadný, povrch se nesmí loupat. Matrace by měla přiléhat ke všem stranám bez nebezpečných mezer, je lepší tvrdší (pomáhá snižovat riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence). Kvůli eliminaci eventuální alergické reakce sáhněte raději po antialergickém materiálu se snímatelným pracím potahem. Odcházíte-li od dítěte v postýlce, zkontrolujte, jsou-li postranice dobře zavřené. Miminkovský pokoj se neobejde bez přebalovacího pultu, jehož roli může plnit i stabilní komoda nebo police se speciálně upravenou vrchní deskou, stůl či skříňka s podložkou ve tvaru kolébky s vyvýšenými boky. Místo nesmí být v dosahu věcí, jež by na dítě mohly spadnout nebo by je na sebe mohlo strhnout. Od dítěte při přebalování nikdy neodcházejte a ani se na delší dobu neodvracejte. Podlahová krytina by měla být antialergenní a snadno udržovatelná v čistotě, nejlépe se osvědčilo dřevo, korek, linoleum nebo lamino, bez kusových koberců, po nichž by bylo možné uklouznout. Pozor také na úpravu zdí: malé děti rády všechno ochutnávají, proto i barvy na stěnách musí být zdravotně nezávadné.

Text: Alena Müllerová,
Foto: Ikea, Chicco

Napsat komentář