Domácí posilovna: nutnost, nebo móda?

Být ve formě je heslo současnosti. S tím, jak se zvyšuje zátěž lidského organismu vyčerpávaného tlakem tržního mechanismu, nabývá rovnováha psychické a fyzické svěžesti a odolnost člověka organismu na významu.

Profesionální fitnesscentra jsou plná k prasknutí, sehnat dobrého cvičitele je umění. Média nás zahlcují hesly o štíhlých pasech a pevných svalech doslova nás zavalují nabídkou těch stoprocentně nejúčinnějších „svalocvičů“, které rozhodně nemohou v naší domácnosti chybět.

Zdravý životní styl
Zdá se tedy, že domácí posilovna je dnes už nezbytností. Ostatně, doma jsme se naučili dělat už ledasco z toho, co vlastně spadá do působnosti odborníků, proč tedy k různému kutilství nepřidat i zvyšování fyzické kondice podomácku? Jste-li vyznavači tohoto životního stylu a ptáte se, jak by část bytu nebo domu určená k posilování těla mohla a měla vypadat a jakými „mašinkami byste si ji měli vybavit,  mohl by vám měla pomoci tento článek.

Kdo cvičí
Hvězda pohybu – jakéhokoliv – i v České kotlině opravdu stoupá. Chceme si zkrátka něco dokázat, podpořit a vybudovat si sebevědomí, mnohem častěji však jde o společenskou prestiž. Některé ze sportů se dokonce stávají nutností, je-li člověk v určitém postavení, během sportování se odehrávají i obchodních jednání. Módou se stalo i cvičení ve fitnesscentrech a zřizování domácích posiloven. Naštěstí však je mnohem více lidí, kterým jde spíše než o kult těla o vlastní zdraví. Nejen pokud jde o prevenci a fyzickou kondici, ale také v důsledku snahy napravit následky nezdravého způsobu života. Například kardiakům může taková půlhodina řízeného a kontrolovaného pohybu někdy způsobit více užitku než příslušné léky.   

Doma, nebo v posilovně?  
Ve prospěch soukromé posilovny hovoří mnohé argumenty, podstatné však je udělat si jasno o svém naturelu. Pokud člověk dokáže cvičit sám se sebou (nebo s rodinou), určitě stojí za to vyhradit si příslušný prostor pro tuto aktivitu doma. Ostatně, rostoucí tržby prodejen specializovaných na odpovídající sportovní vybavení a zájem o výstavní stánky s posilovacími stroji stoupající zájem o domácí tělocvičny potvrzují. S postupem času lze zaznamenat změnu preferencí: zatímco dříve se domů kupovaly hlavně rotopedy, které lze umístit téměř kamkoliv (ložnice, chodba, koupelna, dokonce i obývací pokoj), dnes roste poptávka hlavně po multifunkčních posilovacích zařízeních (lavičky, věže). Přibývá navíc zákazníků, kteří mají nejen naprosto jasno o tom, že chtějí cvičit doma, ale vědí také, co k tomu potřebují.

Doma ano, ale kde?
Posilovna nemusí být vždy jen v samostatné místnosti, i když by to bylo pochopitelně optimální. Co odborníci rozhodně nedoporučují, je udělat si domácí „fitko“ v bazénové hale nebo v prostoru na bazén přímo navazujícím. Organismus cvičení v těžkém vlhkém vzduchu ne zrovna dobře snáší. Pro tělesnou aktivitu tohoto typu není vhodný ani suchý vzduch, který negativně působí na sliznici dýchacích cest. Optimální vlhkost vzduchu v prostoru domácí posilovny by se měla pohybovat v rozmezí 60-70 %.

Důležitý povrch
Vhodným místem pro domácí posilovnu není ani sklep, protože tam obvykle nebývá dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. Místnost by měla být dobře větratelná, s regulací teploty (pro cvičení je optimálních 19 stupňů Celsia). Kromě vybavení adekvátními stroji je dobré věnovat pozornost také vyhovující podlahové krytině (existují speciální povrchy – například parketové), která by měla být omyvatelná. Pokud byste chtěli dát přednost koberci, musíte se smířit s nutností jeho každoroční výměny, aby dostatečně plnil hygienické nároky. Kvůli možným nárazům činek při pádu se do posilovny rozhodně nehodí podlahová krytina laminátová nebo dlažba.

Rozložení
Plocha zastavěná stroji a dalšími náležitostmi by neměla zabírat více než třetinu rozlohy místnosti, jinak by bylo obtížné zajistit dostatek prostoru kolem strojů, který je nutný k dodržení bezpečnosti při manipulaci se cvičebními pomůckami. Velikost cvičební plochy by měla také stačit na potřebné zóny domácí tělocvičny: část aerobní (pro kardiotrenažéry) a část silovou. Hodit se určitě bude i rozcvičovací zóna pro strečink a odkládací místo na drobné nářadí či závaží.
 
Text: Alena Müllerová
FOTO: Archiv autora

 

Napsat komentář