Dětský ráj na zahradě

Kdo z nás v dětství nesnil o vlastním zahradním království, netoužil po útočišti v podobě malého domku na zemi, či dokonce v koruně stromu? Splnit tohle přání našim potomkům je dnes mnohem snazší, než kdykoliv dříve.

Trh je totiž přizpůsobivý a řada výrobců pochopila, že zájem a tyto výrobky každoročně roste. Na trhu je proto mnoho designově vydařených produktů. Lze si samozřejmě pomoci vlastnoručně, ovšem nezapomeňte, že ať už půjde o klasický hrací domeček či stavbu ve větvoví, je vedle vzhledu podstatným parametrem zejména bezpečnost.

Hrací domek

Ať už jako solitér, či jako součást dětského hřiště, může být variabilní nejen z pohledu materiálu či velikosti, ale rovněž vybavení. Menší objekty jsou k dispozici samozřejmě také v plastové podobě, nejpoužívanější „stavebninou“ je však obvykle dřevo. Útočiště dětských her lze použít i k uložení venkovních hraček. Tvar domku může vycházet z klasické formy obytného stavení, jsou ale k dispozici i mnohem nápaditější realizace, například v podobě pirátské lodi, indiánského týpí, cirkusové maringotky, starověkého hradu či zámku. Zavedení výrobci nabízejí skladebné produkty, takže základní domek lze doplňovat a kombinovat například s terasou, se skluzavkou či s pískovištěm.

Zpátky na stromy

Mnohem romantičtější, ale z pohledu bezpečnosti také náročnější variantou jsou takzvané stromové domky. Dívat se na svět kolem ze skrýše v koruně stromu je dětský sen, jenž je dnes velmi snadné splnit. Důležité je, aby stavba byla zejména pevná a bezpečná, totéž platí pro strom. Využít lze bytelný stabilní mrtvý kmen, nejlépe se čtyřmi silnými větvemi (buk, dub, javor…), jde-li však o živý organizmus, nesmí ho domek nijak utlačovat, omezovat v růstu, nebo dokonce poškozovat. V takovém případě je proto nejlepší využít k instalaci stromového domku samonosnou konstrukci. Žádoucí je stabilní základna umístěná co nejblíže nejpevnější části stromu, domek se nesmí při větru kymácet. Z bezpečnostního hlediska (kvůli riziku eventuálního pádu) a z pohledu snadné dostupnosti je nejvhodnější umístit stavbu maximálně tři metry nad zemí. Přístupová cesta může vést po dřevěném či lanovém žebříku, ale lze postavit i schodiště, například kolem kmene stromu. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, jistě z ní budou mít ratolesti radost.

Napsat komentář