Designově, ekologicky a udržitelně…

I v oblasti bytových doplňků a dekorací stále více lidí myslí na ekologii. Téma udržitelnosti už nějaký čas slýcháme především v potravinovém průmyslu, architektuře či oblasti módy a energií. V souladu se zodpovědným myšlením lze vybavit i domácnost.  

Dá se říct, že je vaše domácnost ekologická? A co si vlastně pod pojmem ekologická či udržitelná domácnost představíme? Tento pojem je poměrně široký. Nicméně abyste mohli říci, že se doma chováte šetrně k přírodě, nemusíte nutně rovnou realizovat zásadní stavební úpravy nebo se razantně loučit s věcmi, na něž jste byli zvyklí. V dnešní době se totiž na trhu objevuje spousta zajímavých produktů, které moderním domácnostem pomáhají v tom, aby se opravdu mohly označit za ekologicky přívětivé.

Třídíme jako diví

Ekologie a udržitelnost je pro nás velké téma v osobním životě i v zaměstnání. Nejenom mladší ročníky se zajímají o to, co si kupují, a jak se výrobci staví k takzvané společenské odpovědnosti firem, do níž samozřejmě patří i ochrana životního prostředí. Hojně diskutované je téma využívání druhotných surovin, recyklace či upcyklace, tedy využití odpadních materiálů pro nové a kvalitativně lepší produkty. Sílí také trend používání ekologicky šetrných čisticích prostředků, roste i zájem o takzvané bezobalové nakupování a čím dál více se mluví o fenoménu zero waste domácností.

Odpovědně i doma

Jistě bychom našli mnoho dalších způsobů, podle kterých se jako spotřebitelé můžeme chovat uvědoměle a odpovědně. Ale vlastně ani není podstatné, odkud začneme, a čím budeme pokračovat. Skvělá zpráva je, že opravdu čím dál víc lidí se zajímá o trvale udržitelnější způsob života. Pojďme se tedy inspirovat k odpovědnému způsobu života dostupnějšímu a atraktivnějšímu pro všechny. Nabídka je zajímavá a stále pestřejší…

Uklidňující bezúdržbovost

Nikdo z nás nechce být otrokem své domácnosti, proto je při výběru nového nábytku, doplňků a zejména textilií důležité volit takové tvary, provedení a materiály, které se nám budou jednoduše udržovat v čistotě, ideálně, bez použití saponátů. Pokud tedy máte malé děti, domácí mazlíčky nebo například žijete v prašném prostředí velkoměsta, nespěchejte s výběrem svého nového vybavení a při pohledu na jeho krásu se důkladně zamyslete i nad jeho funkčností a bezúdržbovostí.

Nábytek z recyklovaného dřeva

Chcete oživit svůj interiér netradičním kusem nábytku a zároveň smýšlíte ekologicky? Pořiďte si v nábytek z recyklovaného dřeva který je odpovědí na konzumentskou nadvýrobu nových věcí. Ideální dřevinou pro recyklaci je i teak, jehož domovem je Asie. Je považován za nejtrvanlivější dřevo na světě, které odolává plísním, hnilobě i hmyzu. Kvalitní teak však musí růst pomalu, desítky let, v přirozeném prostředí pralesa. I když dnes vznikají plantáže, kde se teak pěstuje uměle, nemůže dosáhnout kvality původního dřeva.

A protože je kvalitní teak už vytěžen, zrodil se originální nápad v nábytkářské výrobě: Začaly se používat desky a trámy ze starých vchodových dveří, lodí či vyřazených kusů nábytku. Vznikají tak nové, originální kousky s patinou dávných časů.

Šup s nádobím do kompostu

Kam se podíváme, všude nám nabízejí plastové nádobí. Relativně hodně vydrží, moc neváží a má univerzální využití. Problém nastává ve chvíli, kdy je chceme likvidovat, protože žádný způsob není vhodný a vždy nějakým způsobem poškozujeme životní prostředí. Ekologické, kompostovatelné a jednorázové nádobí se vyrábí z cukrové třtiny, přírodní celulózy, rostlinného škrobu, palmového listu nebo bambusu. Všechna brčka, příbory, kelímky, talířky či krabičky se dají vyrobit ze 100% obnovitelných zdrojů. Až si budete příště brát jídlo s sebou, nemusí vás už trápit svědomí, že přispíváte k „době plastové“.

Materiál na kuchyňskou linku a stěnu

Pracovní kuchyňské desky musejí odolávat velké zátěži, kam bezesporu nejčastěji patří vlhkost, možnost skvrn od potravin nebo poškrábání. Navíc vybíráme desky i z estetického hlediska. Investice do pracovní desky by tak měla být nadčasová z hlediska dekoru a kvality zároveň. Pokud hledáte nadčasovost, kvalitu, udržitelnost a navíc praktičnost, zkuste umělý kámen – kompozit. Je z více než 90 % tvořen přírodními materiály spojenými kvalitní polyesterovou pryskyřicí, doplněn barevnými pigmenty. Na rozdíl od přírodního kamene disponuje kompozit mnohem větší tvrdostí, odolností proti poškrábání, nenasákavostí a díky tomu je snadné udržet kuchyňské desky hygienicky čisté a zdravotně nezávadné.

Z bio podlahy můžete i jíst

Vezměte řepkový olej, přidejte trochu ricinového, přisypte špetku bílé křídy, vše řádně promíchejte a máte zdravou ekologickou krytinu Wineo Purline 1500. Recept na podlahu, ze které můžete jíst, jak snadno se udržuje čistou vodou, obsahuje pouze přírodní suroviny. O chlóru či změkčovadlech v životě neslyšela, proto má nulové emise těkavých látek a je tedy ideální pro zdravé bydlení. Přitom je díky povrchové úpravě z bio polyuretanu ecuran vysoce odolná i pro komerční prostory. Bio podlaha je pravděpodobně nejekologičtější, trvale elastická podlahová krytina na trhu.

Klasika ve velkém formátu

Velkoformátová dlažba se zabydlela i v obývacích pokojích, kuchyních nebo dokonce ložnicích. Skvěle vypadá jak na podlaze, tak také na zdech. Absolutním hitem jsou motivy imitující přírodní materiály, zejména dřevo a kámen či beton. Při výběru velkoformátové dlažby a obkladů bychom si měli uvědomit, jak barva i materiál ovlivní celkový interiér. Jednotný dekor usnadní propojení stylu na zemi i na stěnách. Jednou z velkých výhod velkoformormátové dlažby je minimum spár, což oceníte zejména v koupelnách či kuchyni, kde mohou spáry kvůli vlhkosti napadat plísně.

Nábytek pro dobré svědomí

Nábytek z palet hýbe světem. Je originálním doplňkem a zapadne do přírodního prostředí. Při jeho výrobě ale budete mít i dobrý pocit, že děláte něco pro planetu – recyklujete. Vyrobit nábytek z palet je jednoduché a návody je možné upravit podle fantazie. Z jednoduchého sezení přidáním dalšího křesla vznikne sedačka. Pokud nechcete, aby stolek byl pojízdný, můžete místo koleček použít další paletu jako boční stěny stolu a zároveň jeho nohy. Pro nižší stolek jednu paletu rozpulte a každou půlku použijte na jednu stranu. Polici z palet můžete zvýšit přidáním dalších palet.

V čem bydlí trendy rostliny

Daří se jim v betonu, mramoru, ve vzduchu nebo třeba v lastuře či v papíru. Pokojové rostliny jsou tak moc v kurzu, že už ani dnešní dvacátníci a třicátníci nad nimi neohrnují nos a nadšeně se předhání, kdo bude mít nejzelenější příbytek. A nejen mileniálům je jasné, že jejich zelené chlouby si zaslouží krásný a uvědomělý trendy obal. Velkým hitem je ekologický pratelný papír. Materiál vzhledem připomíná kůži a překvapí vás svojí pevností a praktičností. Do vzduchu můžete pokojové rostliny zavěsit také pomocí drhaných provázků neboli makramé. V oblibě se stále drží i betonové doplňky a chytře vymyšlený regálový systém vám pomůže přenést bylinkovou zahrádku přímo do vaší kuchyně. Speciální LED osvětlení truhlíků prospěje rostlinám i v těch nejtmavších koutech.

Skleněný trend nevyjde z módy

Sklo je nadčasový materiál, jenž čím dál častěji a v netušených podobách proniká do interiérů. Díky vzhledu se snadno kombinuje s jakýmkoliv materiálem nebo barvou a díky novým technologickým postupům (kalení nebo tvrzení) získává lepší mechanické vlastnosti a spadá do kategorie skel bezpečnostních. Tím se také rozšiřuje pole jeho působnosti v interiéru, kde není využito pouze pro drobné prvky, ale tvoří dveře, stěny, příčky, schody, zábradlí, pochozí plochy, stříšky a podobně. Sklo umí řešit problémy s nedostatkem světla v interiéru, které bez problému propustí do druhé místnosti. Dokáže t pomoci s nevhodným dispozičním řešením – tedy snadno rozdělit či spojit jednotlivé prostory. A konečně, sklo dokáže být velmi praktické, co se týká údržby – díky hladkému povrchu obvykle postačí mýdlová voda, hadřík, nebo leštící přípravky.

Převlékněte stěny do tapet

Že tapety jsou opět v módě, je jasné už několik posledních let, kdy se začaly znovu objevovat v časopisech i na světových veletrzích. Aby ale v interiéru vypadaly opravdu dobře, je důležité především pečlivě a citlivě vybírat. Oblíbené jsou vliesové tapety z netkané textilie, což je mimochodem materiál používaný i v dětských plínkách, takže je nedráždivý a zdravotně nezávadný. Ani papírové tapety ale nejsou špatnou volbou – papír je ze všech materiálů pořád nejvíc bio i eko a i cenově bývají papírové tapety přijatelnější.

Už jste slyšeli o upcyklaci?

Nejde jen o aktuální trend, ale v blízké budoucnosti i o jeden z hlavních proudů udržitelné módy a designu. Termín totiž označuje přeměňování a upravování nepotřebného materiálu nebo přímo odpadu v nové výrobky. Tímto způsobem lze zachránit věci, aby neskončily na skládce. Místo toho je proměňují na chic módu a designové módní doplňky, kterými zaujmete a které vydrží. Při upcyklaci se využívají použité materiály, které jsou stále kvalitní a funkční. Představte si třeba bezpečnostní pásy z aut. Pevný a krásný materiál, který je škoda nevyužít, i když už auto nejezdí. A teď si představte takovou tašku přes rameno z pevných pásů. Mohla by se vůbec někdy prošoupat nebo protrhnout? A v tom spočívá hlavní kouzlo upcyklace.

Nestárnoucí sklo

Sklo dokáže propůjčit interiéru zcela jedinečnou tvář. Prakticky nezestárne, a když už se náhodou rozbije, může znovu ožít, respektive být opakovaně recyklováno bez snížení kvality. Nákup recyklovaných skleněných výrobků je součástí celkové strategie snižování množství produkovaného odpadu, a když si koupíte produkty z recyklovaného skla, uzavřete kruh dokonalého procesu recyklace a výrazně šetříte přírodní zdroje. Díky spojení recyklace, moderní technologie a tradičního řemesla se k nám dostávají skleněné dekorace, které dostaly druhou šanci na život.

text Jana Šulcová foto archivy firem

Napsat komentář