Design se silou rodinných pout

Touha vnést do života kultivovanou krásu předmětů denní potřeby je hnací silou a vášníbratrů Christiana a Michaela Siegera. Jejich návrhy kombinují radost a rozmanitost s kvalitou a funkčností.

Architekt, loďař a designér Dieter Sieger (1938, Münster) položil roku 1964 základy rodinné firmy, již dnes známe pod názvem Sieger design. V 80. letech minulého století způsobily jeho návrhy koupelnového vybavení u značek Dornbracht, Alape a Duravit doslova revoluci a hodně jím v té době navržených produktů se vyrábí dodnes, například ikonická baterie Tara (1992). V roce 1988 Dieter pronajal a rekonstruoval zámek Harkotten a přemístil sem svoji firmu, již od roku 2003 pod značkou Sieger design vedou jeho dva synové Christian (marketing) a Michael (design).

Nekonečný zdroj kreativity

Návrhy Sieger design míří do budoucnosti, přitom ale přiznávají historické kořeny. To je dáno mimo jiné i místem vzniku – ve starobylém romantickém zámku, obklopeném překrásným parkem. Budoucnost s minulostí se zde prolínají a vytvářejí platformu, na níž se daří kreativitě.

V roce 1988 rekonstruoval otec bratrů, architekt Dieter Sieger, barokní zámek Harkotten nedaleko německého Münsteru. Poloha takřka ideální pro tvůrčí činnost, civilizace má na dosah, ale dost daleko od hlučných tras automobilové dopravy. Půvabné sídlo odpovídalo představám architekta a nabízelo potenciál. Vyhovovalo jeho životnímu stylu, zároveň ale vyjadřovalo sílu a solidnost firmy. Původní pokoje se během rekonstrukce proměnily ve společenské místnosti, hi-tech kanceláře, pracovny i technické zázemí firmy.

Současný interiér zámku působí trochu extravagantně, provokativně, ale i rafinovaně a luxusně, hlavně však příjemně a inspirativně. Koktejl moderny, bauhausu, art deco a moderního designu nabízí komfort a prostor pro tvorbu.

Stejnou proměnou jako budova prošel i přilehlý park. Mezinárodně uznávaný zahradní architekt Jacques Wirtz dodal baroknímu skvostu moderní rysy a Sieger vybídl přátele, mezinárodní umělce, aby pro Harkotten vytvořili objekty.

Luxus, kvalita a styl

Do rodinné firmy roku 2003 vstoupila druhá generace Siegerových se svou vlastní představou. Michael jako hlavní designér do návrhů vpustil originální barevnost a neokoukané formy. Kromě produktového designu má firma od roku 2005 ve svém portfoliu i další činnosti – grafický design, firemní a produktové propagace a konzultace. Disponuje i prodejní sítí, kde pod značkou osmicípé hvězdy prodává vlastní produkty.

Bratři věří, že jen při dlouhém vztahu mohou vzniknout osobité projekty. Svých partnerů si váží a rádi s nimi vedou dialog. Výsledkem této spolupráce jsou špičkové produkty, jež sbírají prestižní ocenění, například Red Dot Award nebo iF Design Award.

Za klienty s dlouholetou tradicí spolupráce jmenujme na prvním místě i u nás dobře známé značky Dornbracht, Alape a Duravit, dále namátkou Aliseo, Arzberg Porzellan, Kaffe Partner, Pinolino, Wiesann, Lamy, Skantherm…

S firmami, jež se specializují na vybavení koupelen a kuchyní, kooperoval již zakladatel firmy Dieter Sieger, jeho synové Michael a Christian ve spolupráci nadále pokračují. Například pro značky Alape a Dorbrachat (také úspěšné rodinné firmy) navrhují téměř výhradně všechny nové kolekce i jednotlivé modely. Ty vznikají v Harkottenu od prvních skic, technických řešení po prototypy až do konečné fáze předání do výroby.

Perfektní detail a dokonalý vzhled

Chris i Michael si zakládají na tom, že firma dodržuje tradiční řemeslné postupy. Jejich požadavky na nejvyšší kvalitu oceňují i partneři, výrobci skla a porcelánu. Například pro sklářskou firmu Theresienthal navrhují originální tvary sklenic a váz dekorovaných klasicky i moderně. Nejradši pracují se sklem dvouvrstvým, kdy probroušením křišťálu vznikne na objektech dekorativní vzor. Při navrhování porcelánu spolupracuje studio Sieger nejčastěji se značkou Fürstenberg, pro niž navrhují originální jídelní sety a funkční i dekorativní předměty, vyznačující se nezaměnitelným smyslem pro nadsázku, espritem i grácií.

„Sebelepší stroj nikdy nevyrobí předmět v takové kvalitě, jakou umožňuje ruční práce. V tomto smyslu se pod pojmem luxus ukrývá nejenom pouhá exkluzivita, nýbrž i nadčasovost a zodpovědný přístup k životu,“ vysvětlují bratři Siegerovi, kteří nehledí jen na módní trendy.

Napsat komentář