Deset rad jak využít malý prostor

Ceny za byty v Plzni rostou,  platy leckdy až tak ne a byty se rozhodně nezmenšují… Přechod do nového bytu není vždycky bůhvíjaká legrace. Nabízíme pár základních tipů, jak se směle popasovat s menším bytem tak, abyste se v něm necítili jako laboratorní myš v terárku. Třeba podnítí vaši představivost a skryté architekturní vlohy. Jeden nikdy neví…

Poohlédněte se spíše po praktickém a multifunkčním nábytečku šetrném na místo (poněkud dražší alternativou pak je nábytek šitý přímo na míru). Chytrým a přitom pěkným a prima řešením bývá také vestavěný nábytek, typicky třeba šatník. Takový materiál se ale v případě nezájmu hůře likviduje. Někteří lidé preferují dokonce mobilní (menší) nábytek, který „chvíli překáží vždycky jenom někde“.

Podíváte-li se na to skutečně realisticky, uznáte, že rozdíl mezi „nábytkem, který skutečně potřebuji“, a „věcmi, které se mi prostě zatraceně líbí“, je někdy až propastný.
V kuchyni se poohlížejte po malých, praktických, multifunkčních pomocnících (nedoporučuje se šetřit na místech, kde toho logicky vzato ušetřit moc nejde, např. na kuchyňském dřezu). V případě nouze můžete vyměnit klasický rozlezlý jídelní stůl za barový pult (a někomu to tak dokonce zcela vyhovuje). Přinejmenším potrénujete svoji kreativitu a vynalézavost.
Pakliže je chuť a možnost, sundejte velké nenosné stěny (a dveře), čímž šikovně propojíte dva pokoje, u kterých je to z hlediska estetiky a zejména soukromí zabydlených osob možné. Typické je to u kuchyně a obýváku, tam ztráta soukromí většinou nehrozí nebo je pouze minimální a mnohá řešení vypadají opravdu velmi vkusně a hezky. Moderní alternativou jsou též posuvné stěny, které přeci jen zaručují určitý stupeň intimity.

V koupelně je sprchový kout skoro vždy méně prostorově náročný než vana. Do menších koupelen se také dobře hodí menší rohové umyvadlo. Všeobecně jsou rohová řešení do koupelen v malých či menších bytových jednotkách velmi vhodná, zvláště pakliže je koupelnička čtvercových rozměrů. Často je samozřejmostí koupelna a WC v jednom.
Chytře a účelně využívejte výše položené prostory pronajatého bytu. Vysoké horní skříňky všeho druhu můžou vypadat pěkně, nejsou-li tedy „účastníci provozu“ trpasličího vzrůstu nebo nemají problémy se zády. A pakliže jsou přítomny v rozumném množství a na smysluplných místech (tj. tam, kde si o ně po ránu se zalepenýma očima nerozbijete hlavu).

Opticky volte spíše světlé nebo neutrální barvy interiéru (říká se, že studená je prostorotvorná a teplá právě naopak). Lidské oko pojme byt jako prostornější a duše se tím dostane jistého placebo efektu. Červená, oranžová, žlutá a hnědá, jakožto i různé jejich odstíny a varianty, se do prostorově skromného bytu opravdu nehodí. Ve prospěch velikosti opticky pracuje také veliké zrcadlo (je to dáno dojmem z jeho odrazu) a sklo obecně. Totéž se říká o dobrém a efektivně rozmístěném osvětlení.

Nechovejte se jako „hmotaři“ a nesyslete doma zbytečnosti. Ano, občas je to obtížnou a nezřídka i citovou záležitostí. V ložnici spoustu místa vždy „zbaští“ postel – velmi se tedy hodí vestavěný typ. Ne každý člověk je ovšem na něco takového v ložnici zvědavý. Reálně totiž hrozí, že vás chuť na spánek, či milování, zcela přejde, , než ji vůbec vytáhnete 🙂 Postele se zvýšeným patrem jsou pak asociovány spíše k dětem, ale proti gustu žádný dišputát.

Napsat komentář