Co to je chytrá židle

Nové tisíciletí přichází i z novými tvary lehkých kancelářských židlí, to je nová funkčnost, elegance a design. Sedíte-li celý den, vsaďte vždy na kvalitu a výsledky práce profesionálů. Možnost smyslné krásy aplikace mořeného dřeva a kovu, nově řešené polohování avandgarní područky a netypické čalounění pro image vašeho interiéru.

Nejnovější poznatky o ergonomii, atypické kombinace materiálů i zcela mimořádné funkce a estetické prvky. K dobré funkčnosti kancelářských křesel a židlí slouží různé druhy mechanismů. Od jednoduchých, použitých na základních typech kancelářských židlí, přes houpací mechanismy s polohovou aretací, až po složité synchronní mechanismy s možností individuálního nastavení jednotlivých částí křesla.

Pohyby
Důležité je, aby pracovní židle „chytrá židle“ dovolovala pohyb těla dopředu (do pracovní polohy) a dozadu (do relaxační polohy) za permanentního podepření zad. Současný pohyb opěradla a sedadla, takzvaný synchronní mechanismus, umožní zaklonění trupu, přičemž spodní část těla zůstává i po jeho opětovném narovnání ve stejné pozici na sedadle, takže tělo je na židli v optimální poloze. Díky synchronnímu mechanismu jsou naše záda permanentně vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabování zádového svalstva. Synchronní mechanismus umožňuje automatické přizpůsobování zádové a sedací opěry pohybům trupu, tedy hovoříme o aktivním sezení. Židle umožňuje nastavení protitlaku v rozsahu 50 – 125 kg váhy člověka, takže vyhovuje různým váhovým kategoriím. Přední okraj sedadla by měl být zaoblený, aby nevyvolával tlak na žíly v podkolení.

Odolné čalounění
Variabilní sedací soupravy a křesílka do kanceláří jsou vytvořeny z kovové konstrukce, na kterou je za tepla lisován tvrzený molitan, jež zaručuje jejich vysokou a dlouhodobou životnost. Na trhu je k výběru mnoho typů tvarově zdařilých konferenčních židlí s anatomickým a ergonomickým designem, ale i pracovních židlí, určených do těžších provozů s použitým omyvatelným polyuretanovým korpusem. Všechny typy kancelářských „chytrých“ židlí jsou anatomicky čalouněny s použitím kvalitního molitanu s tloušťkou 5 cm jak na sedáku tak i na opěráku. K čalounění se používá kvalitní potahové látky například MICROTEX. Jedná se o postřiženou plyšovou pleteninu s teflonovou úpravou proti ušpinění a výbornými fyzikálními vlastnostmi s testy na otěruvzdornost a stálobarevnost. Pro luxusní manažerská křesla lze samozřejmě zvolit kvalitní kůži v základních odstínech. V manažerských křeslech se nabízí i pět výškových modifikací a tři typy čalounění pro zdravé sezení. Kromě kancelářských židlí a křesel jsou v nabídce chytrých židlí také konferenční křesla i sedačky vhodné například do čekáren nebo recepcí.

Využití
Některé modely je možné použít i jako lavice nebo v konferenční úpravě s psací deskou či odkládací mřížkou.Zdá se vám, že je pouček o nastavení výšky, šířky a dalších parametrů pracovní židle příliš? Také jejich výrobci počítají s tím, že málokdo čte návody a dodržuje je. Proto ty nejkvalitnější a nejdražší židle jsou konstruovány tak, že vše ovládáte pouze jednou páčkou. U těchto židlí se můžete setkat také s opěradlem vyrobeným ze speciální látky, které při opření jemně masíruje záda a působí jako akupresura. Mnohem častěji však zákazníci volí židle kožené a nejvíce se jich prodá s textilním potahem. Nejen u dětských židlí oceníte, pokud bude snadno snímatelný a můžete ho čas od času vyprat v pračce.

text: Kateřina Nová, Vladimír Iliev
foto: Archiv autora, Helap 

 

Napsat komentář