Co ještě nevíte o eurooknech

Dřevěné prvky použité v architektuře domu vyjadřují souznění s okolní přírodou. Spoluvytváří image, stávají se prestižní záležitostí, symbolem movitosti, napovídají cosi o životních postojích, životním stylu, vztahu k životnímu prostředí. Velkou oblibu si znovu získala i dřevěná okna, ale v jiném provedení, než jaké známe z minulosti. Říká se jim dřevěná euroookna.

Na začátku je eurohranol
Základ pro výrobu eurooken tvoří takzvaný eurohranol. Tento je slepen ze 3 dřevěných lamel vysoké kvality.  Lze použít hranoly fixní, u kterých vrchní lamely jsou bez délkového nastavení, nebo hranoly nastavované, jejichž vrchní lamely jsou délkově napojované. Při výrobě eurooken jsou nejčastěji používanými dřevinami smrk, borovice, meranti, což je exotická dřevina vzhledem připomínající dub, a konečně dub, dřevina s pórovitou strukturou povrchu.

Asijské trendy
Současné době se rozšiřuje používání asijské dřeviny zvané DARK RED MERANTI (malajský dub) popřípadě brazilské dřeviny EUKALYPTUS pro jejich vynikající poměr mezi tvrdostí a váhou materiálu. Tyto dřeviny jsou středně tvrdé s kresbou podobnou dubu. V případě D. R. Meranti je dřevina zbarvena do červena a tedy vhodná pod krycí nebo tmavší lasurovací nátěry. Eukalyptus má mírně růžové zabarvení a lze ji použít i pod světlé lasurovací nátěry. Vlastnostmi obě dřeviny ve srovnání s nenapojovanými lamelami smrkovými dosahují stejných užitných vlastností za nižší cenu.

Zasklení nové generace
Eurookna vám šetří tepelnou energii a snižují tak provozní náklady. Použitím kvalitních izolačních dvojskel popřípadě tónovaných, tepelně izolačních (reflexních), absorpčních a bezpečnostních. Zasklívání se děje pomocí zasklívacích lišt, distančních a těsnicích profilů a silikónových trvale pružných tmelů. Doporučená hloubka zasklívací polodrážky je minimálně 18 až 20 mm. Zasklení lze opatřit speciální povrchovou úpravou (pokovením) zaručující špičkovou tepelnou a světelnou pohodu. Izolační dvojsklo s touto úpravou dosahuje vynikajících energetických vlastností kombinací zvýšené tepelné izolace a přímého prostupu solární energie, světelný činitel prostupu LT = 79 procent. Na trhu najdeme i bezpečnostní zasklení odolné proti rozbití. Mechanické odolnosti je dosaženo vložením bezpečnostní folie mezi dvojici skel. Princip je podobný, jako v automobilovém průmyslu. Zvuková izolace dřevěného okna díky své moderní konstrukci poskytují vynikající zvukovou izolaci dosahující optimálních hodnot zvukového útlumu a jsou tudíž vhodná i pro použití v hlukem zatížených oblastech. Celoobvodové přítlačné těsnění zajišťuje nepropustnost spáry i při nárazovém větru, dešti a vyniká velmi příznivými zvukově izolačními účinky.

Text: Jiří Hájek

Napsat komentář