Co je to ten konvektor

Kdo by nechtěl mít dům plný světla, prosklenou stavbu s okenními tabulemi sahajícími až k zemi, francouzskými okny. Nicméně toto stavební řešení sebou nese podstatně vyšší tepelné ztráty než dobře izolované obvodové stěny. Boj se studenými proudy vzduchu nám pomůže zvládnout podlahový konvektor.

Klasické topné těleso, starý známý radiátor, považuje stále více architektů a uživatelů za nutné zlo, které hyzdí interiér vytápěného prostoru. Proto ke slovu stále více přicházejí otopná tělesa, která prakticky nejsou vidět. K nim patří i konvektory. Ty předávají teplo do vytápěného prostoru konvekcí, tedy ohřívají pouze vzduch ve vytápěné místnosti.
Na rozdíl od jiných druhů otopných těles deskových, článkových nebo trubkových, nepředávají žádnou část svého tepelného výkonu sáláním. Oproti radiátorům také nevydávají žádné tepelné záření směrem k zadním okenním plochám, čímž se zabrání zbytečným tepelným ztrátám.

Přichází konvektor
Pro konvektory se v technickém názvosloví využívá i označení „fan-coily“, což každý průměrný znalec anglického jazyka přeloží jako ohřívače vzduchu. To je ale trochu zavádějící, protože i když hlavním účelem konvektorů je vytápění, tyto zařízení jsou použitelná i pro dochlazování místností v horkých letních měsících.

Jak fungují
Základem topného konvektoru je měděná trubka, na kterou jsou nalisované speciálně tvarované hliníkové lamely. Ty společně s trubkou vytvářejí takzvaný topný registr. Hliník i měď jsou materiály s vynikajícími koeficienty přestupu tepla, životností a dalšími pozitivními vlastnostmi. Do topného registru přitéká a z něj odtéká topná voda. Samotné topné registry jsou pak uloženy v plechovém kanálu, který se obvykle zabetonuje v rámci podlahové konstrukce. Vrchní část konstrukce tvoří horní krycí a nášlapná mřížka s rámečkem.

Topení i dochlazování
U podlahových konvektorů se tedy nejedná se o systém celoplošného podlahového vytápění, ale o účelné umístění standardně nerezových žlabů s výměníkem tepla na horkou vodu a podle požadavku i s ventilátorem do podlahy v exponovaných místech interiéru. Těmito místy se rozumí především velké prosklené plochy. Může jít například o francouzská okna a dveře ve vašich domech a bytech, zimní zahrady, bazény, autosalóny. Vedle samotné podstaty vytápění a v letních měsících též dochlazování slouží podlahové konvektory též jako tepelné clony u chladných oken.

Konvektor jako jediná možnost
Do tohoto prostoru, kde vzniká průhledná a navíc izolačně slabší stěna, je vyloučeno umístit jakékoli jiné těleso. Jedinou viditelnou částí je nášlapná mřížka a pokud je správně zvolena, velmi esteticky splývá s daným interiérem. V případě použití chladící vody o teplotách umožňují kondenzaci vody musíme odtok konvektoru napojit na odpad.

Text: Zdeněk Syrový
Foto: Archiv autora 

Napsat komentář