Co je těžké, to je dobré

Jaký ohřívač vody pořídit a na co si dát pozor, abyste nemuseli brzy kupovat nový? Jednoduchým vodítkem, srozumitelným i laikovi, je hmotnost ohřívače. Čím je ohřívač o stejném objemu těžší, tím více bylo použito ocelového materiálu, a tím je bytelnější ‒ a tedy by měl déle vydržet bez prorezavění. V úvahu je však třeba brát i další faktory.

Na trhu je k dispozici mnoho typů ohřívačů vody, ať už z hlediska velikosti, konstrukce, materiálu nebo používaného zdroje energie. Pro základní orientaci potřebujete vědět, že jsou kovové nebo plastové, malé, středně velké a velké.

Nejčastěji se pořizují středně velké ohřívače vody se zásobníkem kolem 150 litrů, protože vyhovují potřebám běžné rodiny. Jsou prostorově úsporné ‒ díky svým vnějším rozměrům se hodí k instalaci i do menších místností. K dispozici jsou modely, které umožňují montáž svisle nebo vodorovně, na zeď nebo podlahu. Můžete si zvolit elektrický nebo kombinovaný ohřev, který můžete ještě spojit s ústředním vytápěním nebo solárními kolektory.

Kvalitní smalt, velká hořčíková anoda

To, co zásadně určuje životnost a spolehlivost ohřívače, je síla plechu, tedy laicky množství materiálu, a kvalita smaltu. A také dále typ anody i to, zda je v přímém kontaktu s ohřívanou vodou ‒ nebo je chráněna proti korozi další vrstvou. „Kovové nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena. Ten tvoří pevný podklad pro smaltovaný povrch. Plášť ohřívače o síle 1,8 mm je ještě zesílen v horní a spodní části na 2,25 mm. Ochranný nátěr s čistým smaltem bez přísad zaručuje vysokou odolnost při provozu i v náročném prostředí. Přísně kontrolovaný postup smaltování totiž probíhá nanášením vrchní vrstvy při teplotě 850 °C. Dodatečnou ochranu bojleru zajišťuje velká ochranná hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky,“ uvádí Ján Takáč, odborník značky MORA.

Ohřívače s nepřímým ohřevem, tedy tzv. „suchým“ tělesem

Elektrické ohřívače se smaltovou ochranou proti korozi a topnou přírubou vyrobenou ze speciální oceli, jaké mají například zmíněné ohřívače MORA, mají velmi dlouhou provozní životnost. Topné těleso je chráněno ocelovým pouzdrem s ochrannou vrstvou smaltu.

Ať už si pořizujete plynový či elektrický ohřívač, musíte se rozhodnout pro správnou velikost zásobníku na vodu. Čím více má domácnost lidí a čím je větší je provoz, tím je spotřeba teplé vody vyšší. Pro jedno až dvoučlenné domácnosti se doporučují ohřívače o objemu 30 až 50 litrů, tří až čtyřčlenná rodina by měla mít ohřívač vody se zásobníkem o objemu 100 až 150 litrů.

Jedním z nejoblíbenějších modelů na trhu je elektrický tlakový ohřívač vody MORA EOMKS 120 SHSM. Má objem 120 litrů a umožňuje přívod vody pro několik odběrových míst. Instaluje se svisle. Ohřev zajišťuje topná příruba s trubicovými „suchými“ tělesy s výkonem
2000 W a velmi dlouhou provozní životností. Funkce EcoSmart zase zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody a kvalitní izolace navíc omezuje ztráty tepla. Elektronická jednotka spolehlivě řídí chod ohřívače spolu s hlavním vypínačem a tlačítkem k seřízení teploty. Ohřívač je chráněn proti náhodnému zapnutí, proti přehřátí a bakterii legionella. Sleduje spolehlivě spotřebu vody, hlásí chyby a má uložená data při výpadku napětí. Je chráněn proti korozi prostřednictvím smaltu a hořčíkové anody, takže vám bude dlouho sloužit. Jednoduše se montuje a udržuje. Je šetrný k životnímu prostředí – je vyroben z recyklovaných materiálů. Model o objemu 120 l stojí 7 990 Kč.

Mimořádně oblíbené jsou také kompaktní dvoukomorové elektrické tlakové ohřívače vody MORA z řady EOMF PHSM s přímým ohřevem a elektronickou řídicí jednotkou, které nabízejí optimální poměr velikosti a objemu při příznivé ceně. Jsou vyrobeny z velmi kvalitního silného plechu válcovaného za studena a smaltovaného při teplotě 850 °C. Modely o objemu 80 l a 100 l mají výkon 2,6 kW, a proto umožňují velmi rychlý ohřev vody. Funkce EcoSmart jako u předchozího modelu zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody. Ohřívače se instalují svisle nebo vodorovně a obstojí i v těch nejtěžších provozních podmínkách, aniž by se ve vodě vytvářely jakékoliv škodlivé látky. Užitečná je i ochrana proti bakteriím legionella. Tento typ ohřívače je možné nainstalovat svisle i vodorovně. Model o objemu 100 l stojí 7 990 Kč.

Dalším velmi často využívaným typem jsou malé, 5-15litrové ohřívače. Používají se jako zdroj teplé vody například v místě, kde není možné připojení na vodovodní řad s teplou vodou, nebo kde nelze použít průtokový ohřívač z důvodu nedostatečné kapacity elektrické přípojky apod. „Díky svým rozměrům se hodí k instalaci do kuchyňských skříněk, pokojů pro hosty, umýváren, dílen a dalších prostor, kde je potřeba menší množství teplé vody. Ohřívač jednoduše napojíte na vodovodní kohoutek. Jelikož rozvody jsou horké, tepelné ztráty jsou malé,“ radí Ján Takáč. K dispozici jsou tlakové a beztlakové modely, které jsou podle velikosti předpokládaného montážního prostoru k dispozici jako pultové anebo podpultové.

Dobrou volbou mezi malými ohřívači je například 5litrový tlakový ohřívač MORA TOM 5 P, který má výkon 2000 W a může být i přes své kompaktní rozměry zdrojem teplé vody pro více odběrových míst. Montuje se jednoduše pod umyvadlo. Zásobník na vodu je vyroben z velmi kvalitní oceli a smaltu, proti korozi je chráněn hořčíkovou anodou, tepelné příruby jsou izolované. Umožňuje nastavit hospodárné udržování teploty. Ohřívač je chráněn proti zamrznutí, lze jej použít také jako beztlakové zařízení. Model o objemu 5 l stojí 2 690 Kč.

I ohřívače potřebují péči

„Pro zachování dobré kondice spotřebiče je třeba jej aspoň jednou za dva roky zkontrolovat autorizovaným technikem. U společnosti MORA je pro zákazníky k dispozici bezplatná linka, na níž je možné si objednat jak záruční, tak i pozáruční servis,“ doporučuje Ján Takáč.
www.mora.cz

MORA je plná života už 195 let!

Kontakt pro média:

Iveta Horáková, BIG FISH & CO., s.r.o., +420 607 905 035, iveta.horakova@bfco.cz

Napsat komentář