Co dnes obnáší stavba domu?

Jestliže se rozhodnete pro stavbu rodinného domu, máte v podstatě dvě možnosti, jak výstavbu zrealizovat. Můžete si nechat postavit dům takzvaně na klíč nebo se můžete do stavby pustit svépomocí. Možná je také varianta těchto možností. Můžete si na klíč nechat vystavět hrubou stavbu domu a následující práce dokončíte svépomocí.

Stavba rodinného domu svépomocí

Zájem o výstavbu domů svépomocí stále roste. Hlavním důvodem, proč se pustit do stavby domu svépomocí, obvykle bývá vidina toho, že nás stavba domu vyjde podstatně levněji, než kdybychom si ho nechali postavit na klíč od odborné firmy.

Pokud se tedy rozhodnete spolehnout sám na sebe a postavit dům svépomocí, pak počítejte s tím, že vás čeká hodně náročné období. Nejenže budete muset zařídit projektovou dokumentaci a všechna potřebná povolení, sehnat řemeslníky a materiál, ale budete také koordinátory průběhu celé stavby.

Co stavba domu svépomocí obnáší?

Jestliže se chcete pustit do stavby domu svépomocí, rozhodně byste měli mít dostatečné znalosti a dovednosti v oblasti výstavby domu i stavebních materiálů. Pokud se do stavby vašeho vysněného domu pustíte bez těchto znalostí, může se vám celkový rozpočet na stavbu domu výrazně navýšit.

Před zahájením stavby domu svépomocí, si připravte podrobný rozpočet. Ten by měl zahrnovat náklady na veškerý potřebný materiál, na provedení prací, které budou realizovat odborné firmy (voda, elektroinstalace, apod.) a také částku, která bude určena odbornému dozoru, který nad stavbou musí dohlížet a ručit, že bude provedena podle všech platných norem a předpisů.

Pozemek je základ

Nejdůležitějším a zcela zásadním rozhodnutím při stavbě domu je výběr pozemku. Dobře zvažte lokalitu, aby nebyla příliš blízko hlavního tahu a byla s dostatkem zeleně, důležitá je i dostupnost autem a veřejnou dopravou, občanská vybavenost (hřiště, škola, kina, divadla) a také budoucí sousedi.

Na stavebním úřadě si také ověřte, že pozemek je územním plánem schválen k výstavbě vybraného domu. Mohlo by se totiž stát, že vytoužený domek nebude na tom místě možné postavit.

Typový nebo individuální projekt?

U individuálního projektu je dům řešen pro konkrétní pozemek, podle jeho technických a geologických podmínek, a podle požadavků rodiny. Vybíráte si vlastního projektanta a po celou dobu kontrolujete jeho práci a můžete ovlivnit vše, co se nového domu týká.

U typových projektů je největší výhodou, že hned vidíte, co kupujete. I bez technického vzdělání si dokážete pomocí 3D vizualizací jasně představit, jak bude dům vypadat. Nevýhodou je, že pro stavební povolení a pro realizaci stavby typový projekt sám o sobě nestačí a je ho třeba dopracovat. Hlavně usadit na pozemku, dodělat přípojky a zohlednit sklon pozemku.

Financování domu svépomocí

Před započetím výstavby domu svépomocí si také zjistěte možnosti jejího financování. Před tím, než si úvěr na stavbu domu vezmete, si zjistěte všechny podmínky týkající se jeho čerpání a dobře si propočítejte celkovou výši úvěru, aby jste opravdu pokryly všechny náklady.

Rodinné domy na klíč

Při objednání stavby na klíč je nutné být obezřetný. Vždy si vybírejte firmu, která má kvalitní a ověřené reference. Výhodou výstavby rodinných domů na klíč je především to, že na vás je většinou jen podpis smlouvy, výběr typu domu, výběr stavebního materiálu a kontrola navrženého projektu.

Výstavba rodinných domů na klíč začíná výběrem vašeho vysněného domu podle typového, případně podle individuálního projektu. Na trhu dnes existují také firmy, které nabízejí takzvaný full-servise, který obsahuje výstavbu vybraného typu domu, ale také vám zajistí vyřízení hypotéky nebo koupi pozemku.

Před zahájením stavby sestaví firma s klientem konkrétní rozpočet a doladí detaily, které se týkají materiálů a zařizovacích předmětů. Také stanoví finální cenu za to, co je následně uvedeno ve smlouvě.

Po podpisu smlouvy s vybranou firmou, vám bude v řádu několika dnů dodána konkrétní projektová dokumentace. U samotného rozpočtu buďte velmi opatrní. Pečlivě připravený rozpočet by měl obsahovat detailní rozpis všech prací a použitého materiálu.

Napsat komentář