Chytré židle chrání vaše zdraví

Mezi civilizační choroby už nějaký čas patří i bolesti zad – způsobené zejména sedavou prací. U počítače prosedíme velkou část našeho pracovního dne, často usedáme k počítači ještě po práci ve svých domovech. Aby naše páteř při sezení zbytečně netrpěla, měli bychom se zamyslet na výběrem vhodné a zdravotně nezávadné židle.

Když máte pocit pohodlí. Když vás nebolí hlava ani záda a když nohy při sedavém zaměstnání neotékají, máte štěstí. Vaše pracoviště je s největší pravděpodobností vybaveno ergonomicky. Kancelářské vybavení v moderním pojetí s sebou přináší nejen nezbytný nábytek se základní funkčností a přijatelným designem. Dnešní kancelář může být prostorem plně pracovním a zároveň atraktivní zónou s nejmodernějšími prvky.

Ergonomie není luxusní výstřelek
Ergonomický systém rozhodně není žádným výstřelkem pro prvoplánový efekt. Ocení jej každý, kdo tráví v kanceláři každý den mnoho hodin. Postižení vyvolané drobnými opakovanými pohyby při práci s počítačem zvané RSI (Repetition Strain Injury) se může projevit jako některý ze zdravotních problémů patřící do relativně široké třídy chorob. Často se jedná o problémy projevující se v různých částech těla současně.

RSI – nemoc z práce s PC
Při intenzívní práci na počítači například na vstupech rozsáhlých dat se mohou současně projevovat potíže se zápěstími i rameny současně. Společným jmenovatelem těchto obtíží je však vždy značná bolestivost. Péče o pracovní prostředí je zaměřená na předcházení zbytečného napětí a nepohodlí a odstranění práce s nevhodně umístěnými a špatně navrženými zařízeními. Jedna ze studií například ukázala důležitost správné polohy klávesnice (klávesnice, která neleží naplocho, např. přispívá ke vzniku problémů se zápěstími).

Důležité opěrky
Důležité je rovněž zachovávat dobrou polohu těla při sezení, použití opěrek nohou, je-li to vhodné pro dosažení správné polohy při sezení, a konečně podle možností i zajištění aktivního sezení, tedy křesla zabezpečujícího neustálý nepatrný pohyb částí těla, které by jinak byly ve stavu statického napětí.

Statické sezení v nesprávné pozici
Při nesprávném sezení či sezení se shrbenými zády dochází ke stlačení meziobratlových tkání a tím je omezen přísun tekutin a jejich výživa, která probíhá pomocí procesu difůze a která je značně podmíněna pohybem celého systému. Nevhodný profil nebo nevhodná výška sedáku mohou opět vyvolávat svalovou dysbalanci. K přetížení dochází hlavně u ohýbačů kyčle a dalších stehenních svalů. Pokud nedosáhneme na zem, je naopak nadměrně přetěžována bederní páteř. Příliš tvrdý sedák může vést k utlačení sedacího nervu, které se projevuje mravenčením až bolestmi nohou. Dlouhé sezení na tvrdém nutí k přenášení váhy z jedné poloviny hýždí na druhou, což opět vede k přetěžování páteře a vadnému držení těla.

Blokovaná žebra
Nedostatek pohybu či jednostranné zatížení omezují účinnost celého procesu a způsobí, že meziobratlové ploténky ztratí svoji elasticitu a ochabují. Nedostatečné opření či přílišná rotace trupu mohou zapříčinit blokaci žeber (vedoucí v krajních případech až k obtížím s dýcháním, blokádám ve všech částech páteře i například vadnému držení (předsunutí) ramen způsobujícímu bolestivost svalstva s možnou projekcí v pažích. Nekvalitní či chybějící bederní opěrka nutí k ohnutému kyfotickému posedu, kdy je porušena dynamika páteře zmizením esovitého prohnutí. To opět může vyvolávat blokády především v přechodu mezi hrudní a bederní páteří. Může docházet i k bolestivému stlačování meziobratlových plotének s dobrou šancí na vyhřeznutí některé z nich, případně utlačování spinálních nervů. Takovýto problém se nazývá radikulární syndrom a je provázen vyzařováním bolesti do dolních končetin.

Únava těla, únava mysli
Statické sezení také způsobuje ochabnutí zádových svalů a to vede ke zvýšení zatížení plotének až ke vzniku bolesti. Při dlouhodobějším rozvíjení tohoto stavu může dojít i k chronickým potížím a při některé činnosti kde je vyvinuto výrazně zvýšené zatížení páteře dokonce k posunutí plotének. Při nesprávném sezení dochází i ke zvýšenému napětí a zatížení krční páteře a krčního svalstva a ramenních svalů. Sezení ve shrbené pozici negativně ovlivňuje zažívací orgány a brání plnému hlubokému dýchání. Dlouhodobé statické zatížení vede k omezení krevního oběhu a zásobování těla kyslíkem a živinami a vyúsťuje v celkovou únavu těla a mysli. Nevýznamný není ani poměr mezi výškou židle a stolu. Člověk musí sedět tak, aby měl při uvolněných ramenou horní končetiny volně opřené o stůl. Správný posed by neměl způsobovat napětí v trapézech, jejichž napětí je možné hmatat mezi ramenem a krkem. Nesprávná výška stolu nevede opět k ničemu jinému než problémům s páteří (často krční a bederní).

Začínáme u koleček
Je důležité, aby poloha těla při sezení předcházela problémům plynoucím z charakteru práce s počítačem. Základem bezpečné židle je „podstavec” ve tvaru pětiramenného kříže, který někdy bývá doplněný i nášlapnými plochami pro nohy. Pro lepší uspořádání prostoru a pohyb prostřednictvím židle nikoli těla jsou nezbytná kolečka. Do míst mimo pracovní prostor by se člověk měl natáčet s židlí nikoli tělem. Kolečka se pro zajištění hladkého pohybu liší podle typu povrchu, na němž židle stojí. Například pro pojíždění po koberci, nebo samobrzdící kolečka pro hladké povrchy a kluzáky. U kvalitní židle také jistě takzvanou váhovou brzdu, která se sama odblokuje po dosednutí. Vyvarujete se tak trapné situaci, kdy vám při posazování židle ujede. Variantou koleček jsou židle s kluzáky. Je možno si také vybrat z několika velikostí pohyblivých pístů.

text: Kateřina Nová, Vladimír Iliev
foto: Archiv autora, Helap 

 

Napsat komentář