Chystáte se na nový jarní nátěr? Zkuste psychologii barev!

Asi každý už v nějaké souvislosti slyšel o feng šuej, tradičním čínském učení, které se pokouší nastolit harmonii člověka s jeho životním prostorem a umožnit nerušené plynutí energie čchi. A které je už dlouhou dobu hitem v oblasti moderního bydlení. Věděli jste ale, že existuje také nauka, která se jmenuje domiciologie? Stejně jako feng šuej se zabývá prostorem, je ale zaměřená přímo na bydlení a na to, co je pro něj vhodné a čeho bychom se raději měli vyvarovat. Její součástí je i psychologie barev.

Vidíme to v barvách

Každá místnost má svůj úkol. Ten ale může na sto procent plnit pouze ve chvíli, má-li správnou barvu. Barvy mají totiž nezanedbatelný vliv na naši psychiku. Pokud se tedy chystáte malovat, měli byste si kromě štaflí, štětců a dalších malířských propriet připravit i jasnou představu o tom, jakou část barevného spektra dáte které místnosti do vínku.

Pro zjednodušení lze říci, že tam, kde chcete být aktivní, nepatří studené barvy a tam, kde chcete odpočívat, se nehodí barvy teplé a syté. Je to samozřejmě ale trochu složitější.

Natřete to špatné náladě

Obývací pokoj je povětšinou místem, kde se potkávají všichni obyvatelé domu, či bytu. Jde o společenskou místnost, kde probíhá aktivní komunikace a utužují se mezilidské vztahy. Proto by asi nebylo nejšťastnější ponořit ho do tmavých, nebo chladných barev. Na základě výše zmíněného pravidla zvolte pro obývák libovolný odstín oranžové, nebo žluté. Podpoříte tak dobrou náladu i chuť ke konverzaci. Zkuste to a možná zjistíte, že si najednou s rodinou, nebo spolubydlícími mnohem víc povídáte.

S barvou roste chuť

Jestliže je v obýváku třeba vyvolat chuť ke komunikaci, v kuchyni jde především o chuť k jídlu. Zároveň se ale v posledních letech i z ní stal společenský průsečík našich obydlí, jelikož jídlo se konečně také u nás začalo chápat jako společenská záležitost. Z obou důvodů se i sem nejlépe hodí teplé barvy. Obecně se pro kuchyň a jídelnu nejvíce doporučuje zelená, protože podporuje chuť k jídlu. Vhodná je i žlutá barva, ta místnost projasní. Pokud inklinujete spíše k modernímu designu, nemusíte se bát ani černobílé kombinace. S černou ale šetřete, ve velkém množství totiž vyvolává smutek a špatnou náladu. A o to nikdo nestojí v jakékoli místnosti.

A teď to chce klid

Ložnice by měla být místem, kde ze sebe setřeseme veškeré starosti a povinnosti a dovolíme svému tělu i mysli odpočívat. Od tohoto záměru by nás nemělo cokoli vyrušovat, tedy ani barva stěn. Zapomeňte proto na syté, pastelové barvy, ty jitří pozornost a povzbuzují k aktivitě. Nejlepší volbou je modrá barva, která umí vaši rozlétanou mysl uklidnit a přepnout ji do relaxačního módu. Zároveň ale může působit trochu chladně, je proto vhodné ji kombinovat například s červenou, nebo zelenou barvou, ovšem zase v rozumné míře. Žluté a oranžové se vyhněte obloukem, v ložnici chcete především spát a ne být buzeni.

Na co letí děti?

Vybrat vhodnou barvu do dětského pokoje není žádný med. Ty, které vám mohou připadat vhodné, když je dítě malé, nemusí být ideální, když trochu povyroste. Proto je lepší volit výmalbu, která je do určité míry neutrální. Jinými slovy, letadýlka jsou roztomilá, když je synovi pět, ve dvanácti se asi už bude před kamarády trochu stydět.

Dát možnost výběru výběr na starosti samotným dětem je jistě projevem rodičovské důvěry a vstřícnosti, v rámci domicilogie to ale může být krokem špatným směrem. Děti budou mít dost možná tendenci vybrat si syté, výrazné barvy, jako je růžová, oranžová, nebo pastelově modrá. Takové barvy jsou ale natolik agresivní, že mohou vyvolat nesoustředěnost a hyperaktivitu. Nátěr dětského pokoje by měl podporovat fantazii a kreativitu, ale také schopnost udržet pozornost, což je například pro učení klíčové. Ideální je kombinace bílé se žlutou, modrou, zelenou a všemi jejich odstíny.

Veškeré výše zmíněné rady jsou samozřejmě jen dobře míněným doporučením. Nakonec je to jen a pouze na vás, jestli vaše kuchyně bude čistě bílá, nebo třeba fialová jako šeřík.

Velkou roli hraje i osobní vkus. Přesto ale zkuste při vybírání interiérových barev přizvat domiciologii jako rádce. Možná budete překvapeni. Je totiž vědecky dokázáno, že to funguje.

Napsat komentář