Chcete doma topit v krbu nebo kamnech? Klaďte důraz na kvalitní komín!

Toužíte si doma v obýváku zapálit krb nebo se jako lenivý kocour vyvalovat na rustikálních kachlových kamnech? Dříve než se pustíte do jakýchkoliv úprav, poraďte se s odborníky ohledně stavu vašeho komínu a nechte si zpracovat požadavky, které by měl komín splňovat proto, aby bylo vytápění kvalitní a hlavně bezpečné.

Na koho se obrátit?
Pokud teprve uvažujete o stavbě krbu nebo kachlových kamen, pozvěte si zkušeného kamnáře, který vám poradí s dimenzováním topného zařízení a zároveň s nároky na komín. Na základě jeho rad si poté můžete pozvat kominíka, který vám pomůže komín dle zadání realizovat.

Kdo již krb nebo kachlová kamna doma má, určitě by měl vědět, že od roku 2011 jsou ze zákona povinné revize komínů. Kontrolu vám může provést revizní technik nebo kominík, který je zároveň revizním technikem. Ten zjistí celkový stav vašeho komínu a sepíše revizní zprávu, která je dokladem například pro hasiče nebo pojišťovnu v případě požáru.

Základní požadavky na kvalitní a bezpečný komín

1. Komín musí mít dostatečný průměr a délku, aby byl schopný kvalitně odvádět spaliny. Pokud je nutné rozšířit komín o několik centimetrů, můžete si pomoci například frézováním.

2. Pravidelně kontrolujte a čistěte spalinové cesty! Materiály se postupem času opotřebovávají a mohou spalinové cesty ucpat, což je zdraví nebezpečné a zároveň hrozí požár. Čištění komínu je třeba provádět třikrát ročně.

3. Na komín použijte pouze kvalitní materiály s dlouhou životností. Důraz klaďte především na komínové vložky, které jsou namáhány teplem a kondenzací par. Certifikované komínové vložky podle norem EU prodává například Keramika Letovice, která se výrobou zabývá již od roku 1991.

4. Zajistěte dostatečný přívod čerstvého vzduchu do místnosti s topným zařízením a zároveň dbejte na kvalitní odvětrávání komínu. Pomoci si můžete větrací šachtou.

Revize komínů je nejvhodnější provádět teď na jaře, kdy není potřeba topit. Připravte se tak důkladně na novou topnou sezónu, ať se můžete v zimě bez obav povalovat za pecí nebo před hřejivým krbem.

Napsat komentář