Češi dostali hypotéční horečku

Hypotéky mírně zvýšily úrokové sazby a do budoucna zřejmě jen tak neklesnou.  Zájemců o hypotéky i přesto však neustále přibývá a spolu s tím roste i bytová  výstavba a ceny nemovitostí.

Počty a objemy pro nově sjednávané hypotéky se s občasnými ardy. Situace na hypotéčním trhu je tak dobrá, že banky začaly  výkyvy v průběhu času neustále postupně zvyšují, ovšem během zveřejňovat své pololetní statistiky a takřka všechny hlásí rekordní  posledních tří měsíců nabraly hypotéky skutečně nezvykle rychlé růst hypoték. Jejich růst je o to významnější, že vychází ze srovtempo.  Během celého loňského roku a ještě letos v lednu a únoru nání s předchozím, u většiny bank též rekordním, rokem. Svou roli  se nové hypotéky v jednotlivých kalendářních měsících pohybo-zde hraje i fakt, že zadlužení Čechů je však v přepočtu na hlavu  valy počtem většinou kolem pěti až šesti tisíc. V březnu to však ve srovnání s ostatními státy unie minimální. Podle poslední stubylo  náhle 7 500 nových hypoték, v dubnu 7 900 a během května die Evropské hypoteční asociace to bylo v roce předloni 589 eur  bylo sjednáno již více než 9 400 nových hypoték v celkovém (zhruba 17 tisíc korun). Menší zadlužení na hlavu ze států pětaobjemu  15,7 miliardy korun – meziměsíční nárůst o téměř tři mili-dvacítky měli pouze Poláci a Slováci. Průměr evropské patnáctky přitom dosáhl 13 011 eur, tedy téměř 380 tisíc korun. Největší  dluhy mají Dánové -na jednoho obyvatele přesahují 36 tisíc eur.  Evropská hypoteční asociace tak odhaduje, že je v Česku na hypotečním  trhu ještě obrovský potenciál a zájem lidí o nové bydlení  pořízené na úvěr bude ještě několik let prudce stoupat.  

Hypotéční rekordy  
Statistiky mluví jasně -Česká spořitelna poskytla v prvním pololetí  letošního roku hypotéky v celkovém objemu 25,6 miliard korun,  což v meziročním srovnání představují nárůst o 59,9 %. Klienti si  v tomto období sjednali 15 017 hypoték. Nejúspěšnějším měsícem  byl červen, kdy objem hypoték přesáhl rekordních 7,8 miliard  korun. Hypoteční banka hlásí nárůst hypoték v první polovině  letošního roku oproti stejnému období vloni o 66 %. Pozadu  nezůstala ani průměrná výše hypotéky, která vzrostla o 20 %  na 1,6 milionu korun. Celkem 12 913 nových klientů si půjčilo  21,3 miliardy korun  Raiffeisenbank rostly v prvním pololetí hypotéky o téměř 150 %.  Banka za pololetí poskytla úvěry za více než 10 miliard korun a  tím už v pololetí překonala celý loňský rekordní rok. Banka v prvním  pololetí letošního roku poskytla 6338 nových hypoték v celkovém  objemu 10,3 miliardy korun  GE Money Bank poskytla od začátku roku k 30. červnu 2007  hypotéky za 4,4 miliardy korun. To v porovnání s loňským rokem  znamená nárůst 108%. Během prvního pololetí klienti u GE  Money Bank uzavřeli 2 692 hypotečních úvěrů. Neustále se také  zvyšuje průměrná financovaná částka, v červnu letošního roku to  bylo průměrně již 1,740 milionu korun.  

Mráz z ČNB  
Česká národní banka od června zvýšila své úrokové sazby, konkrétně  dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na  2,75 procent. Naposledy této výše dosahovala v lednu 2003,  v mezidobí byla nižší. Pro porovnání, historicky nejnižší hodnoty  dosahovala dvoutýdenní repo sazba v období od května do  října roku 2005, a to 1,75 procet. Analytici přitom předpokládají,  že ČNB zvýší úrokové sazby letos minimálně ještě jednou, jelikož  se obává rizika zvýšení inflačních tlaků. To znamená další růst  úroků hypoték a úvěrů. Zatím nejnižší nabídku úrokových sazeb  má tuzemská společnost EUROHYPOTÉKA, kde nejnižší garantovaný  úrok k 1.7.2007 činil u 70 procetní hypotéky pouhých  3,39 procent.  

Banky boom udrží  
Zda obrovský zájem o hypoteční úvěry sníží zvyšující se úrokové  sazby, lze jen těžko říci, ovšem potřeba bydlení je stálá, a tak   banky o své klienty určitě nepřijdou. Ostatně banky se stále snaží  nalákat nové dušičky například na snížené či nulové poplatky za  poskytnutí úvěru. Žadatel totiž tím pádem může ušetřit i 20 tisíc  korun nebo nabízejí zvýhodněnou úrokovou sazbu. Nejnižších  úrokových sazeb dosahovaly hypoteční úvěry zhruba před  dvěma roky, kdy základní repo sazba dosáhla svého minima, od  té doby úroky postupně rostou, s tím jak se zvyšuje tato sazba.  A právě předzvěst dalšího zvyšování ovlivňuje i budoucí žadatele  o hypotéky. Nejen, že lidé chtějí získat hypotéku nyní, obava  z rostoucích úroků, ale také při stanovování doby fixace úrokové  sazby se budou chovat jinak.  

Jak fixovat  
V době, kdy se dá předpokládat zvyšování sazeb ČNB je vhodné  volit spíše delší fixace. Proč? Po skončení fixačního období  hypotéky banka stanovuje klientovi novou úrokovou sazbu a  to podle aktuální situace na trhu, a tedy právě podle výše zmíněné  repo sazby. Pokud je tedy předpoklad růstu sazeb (a s  růstem sazeb se dá u nás počít i v dalším období, neboť průměrná  základní sazba eurozóny je stále vyšší než naše) lze klientům  doporučit volit delší období fixace. Ovšem existuje tu i  ta možnost, kterou nemůžeme nikdy vyloučit, že sazby začnou  opět klesat a klient bude mít vysokou sazbu fixovánu i v období,  kdy úroky poklesnou. Spíše než pokles se ale dá očekávat další  růst úroků i v budoucnosti, jelikož Česká národní banka v závislosti  na ekonomickém vývoji naší země nastolila trend zvyšování  základních úrokových sazeb, aby tlumila rostoucí inflaci.  Na konci června guvernér ČNB Zdeněk Tůma řekl: “Lze říci,  že ve všech cenových okruzích jdou ceny nahoru a jsou vyšší,  než předpokládá prognóza.” A právě nová prognóza inflačního  vývoje rozhodne, zda se sazby opět zvednou.   

text: Martin Kubíček  
foto: archiv  

Přehled aktuálních úrokových sazeb hypotéčních úvěrů  vybraných bank u hypotéky na 1,5 milionu korun, na 20 let  a 70 procent hodnoty nemovitosti:   
Banka; Fixace na 1 rok; Fixace na 5 let 
BAWAG Bank; od 3,89 %; od 4,51 % 
Česká spořitelna; od 3,99 %; od 4,89 % 
GE Money bank; od 3,74 %; od 4,44 % 
HVB Bank; od 3,98 %; od 4,51 % 
Hypotéční banka; od 4,18 %; od 4,99 % 
Komerční banka; od 3,96 %; od 4,74 % 
Raiffeisenbank; od 4,41 %; od 5,10 % 
Volksbank; od 4,14 %; od 4,84 % 
Wüestenro;t 4,09%*; 4,79 %*

Napsat komentář