Čerpadla pro zahradu

Pro zavlažování zahrad a trávníků jsou  určena kompaktní přenosná, nebo  stabilně instalovaná elektrická samonasávací  zahradní čerpadla.

Jsou takzvaná  odstředivá čerpadla, která čerpají  vodu oběžným kolem (turbínou) pomocí  sací hadice s průměrem dlouhé  3-5 m, vyztužené kovovou spirálou.  Hadice má na konci sacím koš se zpětnou  klapkou, někdy i s filtrem. Pro  rozsáhlejší systém závlahy jsou určena  stacionární čerpadla, pro pouhé připojení  zahradní hadice se používají  přenosná čerpadla s nižším příkonem  (obvykle 500-1000 W). Běžně zvládnou čerpání z hloubky do sedmi metrů,  kam se spustí jejich pružná sací hadice  s košem. Dají se použít i k vyčerpání  vody z bazénu nebo k odčerpání vody  ze zatopených sklepů. Nejsou ale  určena pro nepřetržitý provoz – zhruba  po hodině by měla nejméně další  hodinu chladnout.  

Život z trubek  
Pokud potřebujete čerpat vodu do  vašeho podzemního potrubního rozvodu  je zapotřebí, aby čerpadlo  udržovalo v připojených postřikovačích  tlak nejméně 2 bary (0,2 MPa) a průtok  asi 25 litrů za minutu. To zajišťují moderní  kompaktní sací zahradní čerpadla  s příkonem 700-1600 W/ 230 V  a s průtokem kolem 50-120 litrů/  minutu, takže „obslouží”až čtyři  zavlažovače. Většinou jde o kompaktní  zapouzdřené přenosné agregáty, pod  jejichž plastovým (někdy i nerezovým)  krytem je jednostupňová komora s turbinovým  kolem. Pokud mají dosáhnout  vyššího výtlaku, jsou osazena dvěma,   třemi nebo až deseti turbínovými koly. 

Životnost materiálů
Ta jsou u lepších čerpadel z bronzové  slitiny, nejdelší životnost mají rotory  a statory z ušlechtilé nebo nerezové  oceli. Poslední odolají i trvalému  působení koroze ze znečištěných vod.  Obavy z toho, že oběžná kola z plastů  se zrnky písku a kalu brzy opotřebí, už  dávno neplatí. Současné plasty se totiž  svou životností dají srovnat s trvanlivostí  kovů. Pokud chceme vodu rozvádět  do několika samostatných větví (sekcí)  zavlažovací soustavy, je výhodné již  přímo na šroubení výtlačného otvoru  čerpadla připojit rozdělovač vody s elektromagnetickými  ventily.  

Pracují pod hladinou  
Ponorná čerpadla pracují na stejném  principu jako čerpadla zahradní,  jsou ale trvale umístěna pod hladinou  a proto mohou vytlačit vodu do  větší výšky. Mají tvar protáhlého válce   o průměru také jen 11 cm, aby se dala  spustit do vrtané studny. Přitom jsou  zavěšené na nylonovém lanu nebo na  řetězu, případně se zavěsí na stěnu  sudu. Na výtlačnou hadici nebo trubku  se pak připojí zavlažovací hadice nebo  rozvodné potrubí zavlažovacího systému,  které má na vhodném místě  spínač, obvykle s jištěním proti běhu  na sucho. Pro čerpání závlahové  vody z sudů a nádrží vystačí nejmenší  ponorná čerpadla s plochým dnem.  Gardena nabízí například komfortní typ  2000/1 s příkonem 300 W, vybavený  teleskopicky prodlužitelnou výtlačnou  trubkou odpovídající výšce sudů na  dešťovou vodu, zakončenou ohnutou  výtokovou trubkou s regulačním a uzavíracím  ventilem. Na její koncovku s rychlospojku  hadicového systému je  možné přímo připojit zahradní sprchu  nebo mikrozávlahové zařízení. Výkonem  až 40 l/min vystačí toto čerpadlo  k napájení postřikovací pistole nebo jednoho  většího zavlažovače. Zvláštním  druhem jsou ponorná čerpadla určená  pro úzké vrtané studny. Jejich vnější  průměr je tak malý, že dovoluje spuštění  i velmi úzkými vrty. Výtlačná výška  přitom dosahuje až 100 metrů. Hmotnost  těchto čerpadel se pohybuje kolem  10 kg, maximální průtokové množství  (závislé na výšce výtlaku) je asi  50 litrů/minutu. Obsahuje-li čerpadlo  elektronický tlakový spínač, který spustí  čerpadlo, jakmile ve výtlačném potrubí  klesne tlak pod určitou hodnotu, zastoupí  i funkci domácí vodárny. 

Poradí si i s kaly  
Pro vyprazdňování nádrží s nečistou vodou  nebo v roli odvodňovacích čerpadel  z bažin a rybníčků a dokonce i fekálií  ze žump se používají kalová čerpadla,  kterým nevadí, že v čerpané tekutině   jsou zrna a kamínky velikosti 5 mm,  u speciálních čerpadel pak dokonce až  30 mm. Mají sice menší výtlačnou výšku  (maximálně asi 12 m), ale poměrně  velký čerpací výkon 100-200 litrů za  minutu. Některé typy mají sací otvor  umístěn tak nízko, že plovákový spínač     je samočinně vypne, až když hladina  u dna klesne hladina pod 3-5 mm.  

Co nevíte o pumpách  
Pokud čerpáme vodu obsahující písek, dochází  často k obroušení koženého těsnění pístu. K jeho  výměně je nutné sejmout hlavu stojanu, odpojit  píst od pístní tyče, sejmout staré těsnění (obvykle  je ,přilepeno” na píst, takže se musí seškrábat)  a nahradit ho novým. V důsledku opotřebení  nebo nánosu minerálů přestane těsnit i sací zák  lopka a čerpadlo postupně ztrácí svůj výkon. Po  rozebrání tělesa ji musíme nahradit novou.     

Bezpečnost především  
Ponorné čerpadlo nesmíte být zavěšeno na výtlačnou trubku, hadici či  přívodní elektrický kabel, nýbrž na pevné lano nebo řetěz. Čerpadla s plo  chým sáním se doporučuje umístit na dno nádrže do zvláštní prohlubně   o rozměrech asi 40 x 40 x 50 cm. Každé tři měsíce musíme zkontrolovat funkci  plovákového spínače a plovák je nutné zbavit usazenin.     

text: Jiří Hájek  
foto: Gardena  

Napsat komentář