Čerpací technika pro použití na domě

Snad každý rodinný dům se v nějakém úhlu pohledu potýká s čerpáním vody. Může se jednat jen o obyčejné zavlažování zahrady, ale současně může být využíváno také čerpání pitné vody, namísto odběru z veřejného vodovodu, čerpání vody pro teplovodní vytápění, přečerpávání bazénové vody a její prohánění filtrací. Možností je nepřeberně. Proto se zkusíme podívat, jaká čerpadla na domě využijete a jak je správně vybrat.

Důležitým ukazatelem u výběru čerpadelje samozřejmě jejich účel. Rozhoduje se zpravidla na základě toho, jakou vodu budete čerpat, jak často a do jaké vzdálenosti ji budete čerpat, odkud ji budete čerpat nebo v jakém množství ji budete čerpat. Jsou čerpadla, která jsou určena pro čerpání čisté vody, mírně znečištěné vody, ale také odpadních vod, které jsou extrémně znečištěné. Zdroj hraje také svou roli. Pokud například budete čerpat vodu z úzkého vrtu, potřebujete k tomu specifické ponorné čerpadlo, které se do vrtu vleze. Běžnější jsou patrně studny, kde si lze většinou více vybírat. I v nich je možné využívat ponorná čerpadla, ale také horizontální, ovšem jen do přesně dané hloubky studny. K bazénům se pořizují oběhová čerpadla, která prohánějí vodu přes filtraci nebo ohřevný systém. Jsou proto speciálně uzpůsobena k čerpání vody s příměsí chemikálií a drobných nečistot.

Dalším faktorem je pak tlak na výstupu. Ten ovlivňuje, jak daleko budete s čerpadlem moci vodu přivádět.

Orientovat se můžete také s pomocí značky. Oblíbená jsou například čerpadla Grundfos, která se hojně využívají například pro čerpání kalné vody a znečištěné vody, nebo také na čistou vodu v topných systémech. Záleží pochopitelně, k jakému účelu čerpadlo potřebujete.

Napsat komentář