Čeká vás výměna oken?

Snad každý, kdo v současné době uvažuje o výměně oken ve svém bytě či rodinném domě, se již setkal s informacemi o plastových oknech. Nejrůznější zkušenosti mají známí, sousedé, řada informací je k nalezení v odborném iméně odborném tisku a obrovským zdrojem informací jsou internetové stránky. Čeho bychom si měli všímat především? Základní kvalitu okna tvoří typ použitého profilu, typ zasklení, kování, způsob osazení, typ mikroventilace.

Vybíráme profil
Nabídka na trhu je dnes poměrně široká od „starých“ tříkomorových profilů až po osmi a více komorové. Zde je asi třeba se vydat jakousi „zlatou střední cestou“ a jednoznačně volit pětikomorový profil. Ten v našich klimatických podmínkách plně vyhovuje všem požadavkům. Pětikomorový profilový systém Schüco, typ Corona CT 70AS s kvalitní ocelovou pozinkovanou výztuhou, stavební hloubkou 70mm a minimálně dvouřadovým (tzv. dorazovým) těsněním, splní zcela jistě vaše požadavky a vyhoví i současným normám.

Jaké zvolit zasklení?
Rozhodně doporučujeme zasklení dvojsklem s Ug=1,1W/m2k, se složením 4-16-4 mm, tedy 4 mm sklo, 16 mm rámeček a 4 mm sklo. Rámeček doporučujeme vybrat z tzv. teplý, např. TGI, nebo Swispacer. Při použití rámečků z hliníku mohou nastat problémy s rosením skel na rozhraní zasklívací lišty, protože tepelná vodivost rámečku v tomto místě způsobuje nižší povrchové teploty. Důležité pro dosažení požadovaného parametru dvojskla je vyplnění meziskelního prostoru plynem Argon.

Nezapomeňte na kování okna
Samozřejmostí je tak zvané celoobvodové kování okenních křídel, které má přitahovací prvky na několika místech obvodu křídla. Musí mám umožnit plnohodnotné a komfortní užívání okna, tedy otevírání a vyklápění. Standardní součástí je pojistka proti současnému otevření a vyklopení okenního křídla. Další funkcí kování může být i tzv. čtvrtá poloha kliky, která nám umožní mikroventilaci – tedy bezprůvanovou výměnu vzduchu v obytných místnostech. Důležitá je i možnost volby mezi několika stupni bezpečnosti proti vniknutí. Všechny tyto požadavky plní celoobvodové patentované kování Schüco Vario-Tec.

Důležitá mikroventilace
Mikroventilace patří v souvislosti s plastovými okny k často používaným pojmům. Jde o systémy zabezpečení průběžné výměny vzduchu v místnostech. Toto může být zajištěno již zmíněnou funkcí kování (tzv. čtvrtá poloha kliky), nebo systémovým mikroventilačním prvkem. Jedná se o větrací klapku – mikroventilační jednotku Schüco Vento CT70, která je osazena do okenního rámu a zajišťuje přívod čerstvého vzduchu. Funkce je bezobslužná a nemůže se nám tedy stát, že zapomeneme otevřít mikroventilaci. Navíc při použití tohoto prvku je okno stále pevně uzavřeno a chráněno proti napadení. Důležité je ale nezapomenout, že žádný ze systémů mikroventilace nenahrazuje větrání užívaných prostor. Doporučujeme dvakrát až třikrát za 24 hodin větrat otevřeným oknem po dobu nejméně 12 minut. Tak dojde k úplné výměně vzduchu a předcházíte tím nadměrné vzdušné vlhkosti, kondenzacím na chladných částech stavebních konstrukcí a následné tvorbě plísní.

Foto: achiv firmy Petros 
Petros, spol. s r. o.

Společnost PETROS, spol. s r. o., výrobce a prodejce plastových oken a dveří, byla založena v roce 1991. Na dnes již velmi náročném českém, ale i zahraničním trhu zdatně konkuruje se špičkovými systémy společnosti Schüco International KG.

 

Napsat komentář