Byt na horách jako luxus

Ještě  donedávna  platilo  co  Čech  to  chatař  nebo chalupář. Jak ale ukazují poslední trendy  víkendové bydlení bohatých se přesouvá z chat  a chalup do komfortních apartmánů.   

Pokud jste jako malé dítě trpěli při sekání trávy na chatě či chalupě,  jistě vašim uším bude dobře znít zpráva, že si Češi stále  více kupují druhý byt, ve kterém bydlí jen přechodně a využívají  ho převážně k rekreačním účelům. Jsou to vlastně klasické  byty, který se od těch městských liší pouze v lokalitě. I když jsou  v posledních několika letech in, podle realitních odborníků klasické  chataření nenahradí. Ale mohou zaplnit určitou mezeru  na trhu nemovitostí.  

Chce to trh  
„V současné době jsou projekty druhého bydlení na vzestupu.  Uživatelům nabízejí moderní a komfortní bydlení, dobrou  občanskou vybavenost, soukromí a kombinaci sportovních,  relaxačních možností a společenského vyžití. Druhé bydlení  funguje jako dobrá investice, a to jak pro domácí, tak i zahraniční  zájemce,“ říká manažer společnosti KPMG Tomáš Kul- man. Počet nových projektů tzv. druhého bydlení se v České  republice nyní blíží k padesátce. Po dokončení nabídnou tyto  projekty 1676 bytů s průměrnou výměrou 57,7 metru čtvereč   ního. Průměrná cena za metr bude u těchto bytů 39.515 korun.  U apartmánů v horských oblastech představují 1+kk po 2+1  až 90 procent nabídky. „Dispozice 3+kk, 3+1, 4+kk nebo 4+1  a větší se týkají zejména luxusních projektů a apartmánů umístěných  v lázeňských lokalitách nebo ve městech, jako je Liberec,“  uvedl analytik společnosti Arllen Development Ivan Žídek.  

Od Šumavy k Tatrám  
Největší zájem je o tyto byty v Krkonoších, na Šumavě a v západočeských  lázních. Převažují apartmány 2+kk nebo 2+1, průměrná  výměra se pohybuje kolem 50 až 60 metrů čtverečních.  Průměrná cena za metr je od 28.000 do 47.000 korun. V některých  lokalitách se dokonce pohybují na stejné úrovni jako  byty v hlavním městě. Třeba v Krkonoších koupíte ty nejmenší  za dva miliony, ty největší se prodávají i za milionů osm. Za příznivější  částky, zhruba kolem milionu, je možné pořídit letní  byty v blízkosti některých přehrad. Tady už není jejich využití  tak široké. Lze je využívat prakticky dva měsíce plus několik  víkendů v roce. Je proto dobré zvážit, zda se kvůli tomu  vyplatí kupovat byt za milion. Přestože nabídka víkendových  bytů u přehrad není tak velká jako na horách, jiní investoři si  ani zde nestěžují na nezájem. Kratší sezónu se firmy stavějící  apartmány snaží vynahradit klientům například saunou či krytým vytápěným bazénem. Na rozdíl od Krkonoš můžete navíc  u Lipna skloubit letní koupání v přehradě se zimním lyžováním  jak na Šumavě, tak nedalekém Rakousku.  

Neobjevené lokality  
Druhou lokalitou, kde se nejvíce staví byty na rekreaci, jsou po  Krkonoších, Šumavě a západočeských lázeňských městech Beskydy,  Jizerské a Krušné hory. Podle průzkumu je zde dostatek volného  prostoru pro developerské projekty a vznikají zde již centra  pro turismus a sporty. Tyto oblasti také těží z nízkých cen a blízkosti  německé hranice. Existují však i regiony, které na svou příležitost  teprve čekají, tvrdí průzkum. Patří sem například Jeseníky  s dosud nedotčenou přírodou, levnými zdroji a historickou lázeňskou  tradicí nebo lyžařský region Orlických hor s výhodnou polohou  směrem k Polsku. V Krkonoších se například v současnosti  staví 18 těchto bytových projektů, v Orlických horách jeden.  

Válka s lufťáky  
Část lidí vnímá koupi bytu jako dobrou investici. Obcím se to  však nelíbí, bojí se vylidnění a přejí si, aby na hory přicházeli lidé  spíše bydlet natrvalo než jen přespávat o víkendech. Na některých  místech už kvůli vysokým cenám nemají místní lidé na  pořízení vlastního bydlení. Budoucím majitelům víkendových  bytů občas přibývají vrásky. Například rekreanti, kteří si chtějí  v Železné Rudě na Klatovsku koupit byt nebo postavit dům na  odpočinek a nepřihlásí se tam k trvalému pobytu, vyjde nemovitost  dráž než ostatním. K tomu, aby získali souhlas ke stavbě,  budou muset pravidelně přispívat do městské kasy. Nařízení je  namířeno hlavně proti investorům, kteří stavějí rekreační byty.  Ve městě platí stavební uzávěra. „Aby investoři získali výjimku  a stavební povolení, musejí se zavázat k věcnému břemeni.  Městu musí platit 120 Kč/m2 ročně. V průměru tak vychází na  byt pětistovka za měsíc,“ řekl starosta Michal Šnebergr.   

Víkend není zadarmo  
Peníze od rekreantů půjdou například na údržbu silnic. Tlak  investorů na výstavbu rekreačních bytů je stále větší. Všichni  si podle starosty musejí uvědomit, že přechodní obyvatelé  zatěžují městskou kasu. „Nechávají tu odpad, jehož likvidaci  dotujeme, chtějí udržované komunikace,“ uvedl starosta.  Majitelé rekreačních bytů protestují. „Utrácíme v obchodech,  v restauracích, v zimě na sjezdovkách, to jsou přeci peníze do  pokladny města, byť ne přímo od nás,“ řekl jeden vlastník bytu.  Podobně mluví i realitní makléř Pavel Pubec. „Město je pod vlivem  majitelů penzionů, kterým se byty nelíbí, protože jim utíká  klientela. Ale přeci když přijedu na Špičák do svého bytu, stejně  tam přivezu peníze na útratu,“ řekl.Obavy, že by nový poplatek  snížil zájem o víkendové byty na Šumavě, jsou ale zřejmě zbytečné.  Poptávka je větší než nabídka.  

Komfort nutný  
Apartmánové domy se staví buď takzvaně na zelené louce,  nebo rekonstrukcemi bývalých hotelů. Rozdíl poznáte v ceně,  může být až dvojnásobný. Na tom, zda za byt zaplatíte milion  nebo dva, se podepisují i další okolnosti. Patří mezi ně nejen  ona módnost, ale i cena pozemků a samozřejmě vnitřní zařízení  bytů. Zatímco u těch levnějších máte na podlahách  koberce či PVC a kuchyňskou linku připomínají pouze připravené  vývody, jiné firmy nabízejí takzvané inteligentní byty vybavené  kamerami, bezpečnostními čidly, topení lze ovládat přes  internet nebo mobilní telefon. Samozřejmostí jsou i dřevěné  podlahy či kuchyňská linka.  

Investice z otazníkem  
Developerské firmy, které staví apartmány na horách, často  lákají kupce s tím, že pořízení takové nemovitosti v horském  středisku je navíc také dobrá investice. Tedy způsob, jak zhodnotit  své peníze. Realitní odborníci jsou toho názoru, že v případě  koupě pro vlastní užívání se pořízení víkendového bytu  zejména na horách za ekonomicky výhodnou investici považovat  nedá. Koupit si apartmán na horách znamená nejen vložit  poměrně velké finanční prostředky do pořízení. Je ale třeba  počítat i s tím, že po celý rok je nutné nemovitost udržovat  a platit za ni. Samozřejmě ty náklady topení a energie jsou tam  větší nežli třeba v Polabí nebo v Praze. Takže je to poměrně  drahá záležitost. A pak je potřeba si spočítat, kolik času v takovém  apartmánu člověk stráví. A možná zjistíte, že jednu osobu  bude jeden den pobytu ve vlastním bytě na horách stát tolik,  jako by se ubytoval v prezidentském apartmá v hotelu Horal.  Ovšem jste-li milovník luxusu, pak to opravdu stojí za to.   

Text: Martin Hladík 
Foto: archiv autora     
 

Napsat komentář