Bydlení s vůní slunce, sena a pohody

Obdivujete se poctivému řemeslu a přírodním materiálům? Potom vás osloví přirozený selský, nebo chcete-li rustikální styl. Zařizujeme si jím své druhé domovy na chatách a chalupách, ale také domy, ve kterých běžně žijeme.

Tento styl vychází z tradic venkovských chalup podpořených mentalitou šikovných rukou, kreativity a fantazie. Používané materiály, tvary i doplňky v přírodním stylu se vyznačují přirozeným a ničím nestylizovaným půvabem. Takřka vše, co se zde používá, má vazbu na tradice, přírodu a poctivé řemeslo.

Je jedno, jaký přirozený styl zvolíte, zda to bude selský, rustikální, hygge nebo boho, co by ale mělo být patrné pokaždé, to jsou přírodní materiály, tedy masivní dřevo, kůže, len, bavlna, případně kámen, vždy ve své přirozené podobě.

Fortelné podlahy

Pro podlahy v přirozeném interiéru volíme masivní dřevěná prkna ošetřená jen bezbarvými oleji anebo vosky. Jejich povrch imituje ruční opracování včetně kazů, prasklin suků i zářezů. Pokud pro podlahu zvolíte nátěr, měli byste vybírat světlé odstíny, nejlépe krémové anebo dokonce bílé. Chybu neuděláte dlažbou v cihelném či kamenném vzhledu. Dlaždice ale vybírejte v jednoduchém čtvercovém tvaru, můžete je efektně položit „nakoso“.

Pro teplejší pocit položte na podlahu koberec, vyvarujte se ale moderních materiálů a vzorů. Úplně si vystačíte s hrubě tkaným kobercem vlněným, oblíbeným „hadrákem“, nebo rákosovou rohoží. Nevhodné jsou i koberce s orientálním dekorem, byť by se jednalo o kvalitní materiál nebo dokonce originál.

Nábytek s duší

Pro dodržení stylové čistoty je důležitý především správný výběr nábytku. Může samozřejmě být i repasovaný a nést stopy používání, chybou by ale bylo domýšlet se, že zastaralé a oprýskané zařízení bude to pravé. Jestliže má být přirozený interiér věrohodný, pracujte jenom s tradičními materiály – masivním dřevem a kovovými detaily, ovšem řemeslně zpracovanými.

Zajímavě vypadá i jistá nesourodost například židlí, přesto ale dbejte na alespoň přibližnou kvalitu a rozměry. Tvary a typ nábytku odkazují na tradice – masivní truhla, velká almara a bytelná postel s vysokými čely v hlavě i nohách, vedle ní vysoké dřevěné noční stolky. Často se můžete setkat s otevřenými policemi a nikami, na kterých je vystaven bezpočet stylových doplňků.

Hlavní je pohodlí

Tento styl bydlení rozhodně není o luxusu, ale komfortu a také možnostech univerzálního řešení. Protože se zpravidla tímto stylem nezařizují velkorysé prostory, ale naopak interiéry skromnější, měli bychom se zaměřit na důslednou organizaci a promyšlenou kompozici.

Ideální proto je multifunkční nábytek. Sedací souprava, která se snadno promění v postel na spaní, případně disponuje i využitelným vnitřním úložným prostorem. Praktický je i rozkládací jídelní stůl. Nikdy tento prostor nezahlcujte velkými skříněmi.

Ruční práce

Na dřevěném mobiliáři můžete objevit drobné řezbářské detaily, ruční folklorní kresbu. Jisté nedokonalosti vůbec nejsou na škodu, naopak, jsou znakem poctivé ruční práce. Z kovů vybírejte jen ty běžné, tedy železo nebo měď, určitě ne chrom ani mosaz. Také kovové prvky získávají na autentičnosti, když nesou stopy ruční kovářské práce.

Celý interiér včetně sedacího nábytku by měl dýchat domáckou pohodou a být příjemným útočištěm pro celou rodinu.

Síla kontrastu

Zařízení může a někdy dokonce i musí přejímat moderní prvky současného života. Například v interiéru kuchyně anebo koupelny se nevyhnete moderním spotřebičům a materiálům. Tyto stylově odlišné prvky mohou vytvořit zajímavé konfrontační napětí mezi starým a novým světem.

Centrem kuchyně je poctivý, nejlépe dubový stůl. Kuchyňská linka by měla odpovídat stylu jak materiálem, tak i barvou. Nezřídka bývá zděná jen s dřevěnými dvířky.

V koupelně se vyjímá volně stojící oválná vana, nejlépe smaltovaná. Zkuste ale třeba i repliku dřevěné kádě.

Přirozené barvy

Pro tentokrát zapomeňte na všechny módní trendy a designéry doporučované barvy roku. Aby bydlení působilo opravdu útulně, je důležité myslet i na barevnost doplňků a stěn, protože právě výběrem správného odstínu snadno proměníte domov v útulné místo.

V přirozeném interiéru mají hlavní slovo odstíny přírodní a klidné hnědé a šedé, občas podpořené čistou modrou nebo zelenou v barvě listů nebo oživené sluneční žlutou. Tyto barvy spojují zářivou živelnost a pokojný klid i svobodu. Jsou nositeli veselých a pohodových poselství.

Dekory a struktury

Kromě barev umí své říci i dekory a struktury. Ze vzorů jsou to v první řadě rostlinné a zvířecí motivy, dále potom proužky anebo kanafasové kostky. Povrchy nejsou dokonale hladké, naopak nechávají vyznít struktury použitých materiálů ať už letokruhy dřeva, textilní vazbu nebo doteky kovářského kladiva na kovu.

Všudypřítomný textil

Jednou z možností, jak prosadit jakýkoli styl v interiéru, je použít správně zvolený bytový textil – polštáře, deky, závěsy a přehozy z příjemných materiálů. V případě přírodního přirozeného interiéru vybíráme režné a hrubě tkané látky, bavlnu či len. Mohou být zdobené třásněmi či výšivkami nebo jen prosté jednobarevné. Doplnit je můžeme pufem či stoličkou s textilním sedákem.

Jana Šulcová

Foto: archivy firem

Napsat komentář