Bílý nábytek: Ideální řešení pro malý byt. Jen pozor na bílou lavinu!

Máte malou koupelnu, obývací pokoj, ložnici? Pak sáhněte po bílém nábytku. Bílá barva totiž umí místnost opticky zvětšit a samotný nábytek v bílé barvě nepůsobí tak mohutně. Dejte si ale pozor na přemíru bílé. Na velkých plochách může působit nudně a fádně.

Bílá barva je zcela logicky a po právu nejpoužívanější interiérovou barvou vůbec. Je to barva, která nejlépe odráží světlo, proto místnost, ve které ji použijete, působí větším a světlejším dojmem. Celý prostor je opticky větší a vzdušnější.

Dejte si ale pozor na to, abyste to s bílou barvou nepřehnali – bílá totiž na velkých plochách působí fádním, nudným a unylým dojmem. Pokud jsou navíc tyto plochy lesklé, můžete nevědomky vyvolat dojem sterility a nemocničního prostředí. Což je možná vhodné v koupelně a na toaletě, už méně ale v kuchyni, nebo ložnici, které by měly působit útulně.

Bílý nábytek v ložnici? Ano, ale s mírou…

Už jsme zmínili, že bílá barva v mnohých evokuje čistotu, někdy až nevinnost. Což v případě ložnice není úplně špatný dojem. Pozor ale na to, abyste to s bílou barvou nepřehnali, pak bude vaše ložnice nudná a nudné budou i ty činnosti, které se s postelí pojí.

Pořiďte si nábytek do ložnice v bílé barvě – rám postele, kvalitní komodu nebo větší šatní skříň. K bílému nábytku ale kombinujte výrazné barvy na doplňcích. Nebojte se pořídit výrazné povlečení, závěsy, barevné květináče… Pak bude mít vaše bílá ložnice šťávu.

Bílá kuchyně vás donutí perfektně uklízet

Pořídit si bílý nábytek do kuchyně je odvážné. Ptáte se proč? Na bílém povrchu je vidět každé smítko. V bílé kuchyni tak budete trávit více času s hadříkem a houbičkou. Odborníci dokonce tvrdí, že bílý nábytek v kuchyni vás donutí udržovat v ní nadprůměrnou čistotu.

Pozor si ale dejte na přemíru lesklých povrchů – kuchyň pak může působit sterilním, až nemocničním dojmem. A chutnalo vám snad někdy jídlo v nemocnici? Mimochodem, skvělou volbou je vsadit u nábytku v kuchyni na kombinaci bílé s oranžovou barvou, která podporuje chuť k jídlu.

Bílá stěna v obývacím pokoji? Perfektní nápad

O bílé barvě se říká, že dokáže sjednotit design místnosti. Navíc díky ní perfektně vyniknou ostatní barvy. Pořiďte si do obývacího pokoje třeba bílou knihovnu – nebude na sebe strhávat pozornost, ale naopak nechá vyniknout hřbetům knih, které jsou v ní. A pak už si můžete vyhrát s barevnými variacemi – seřaďte knihy podle barev.

Pořídit si můžete i bílou sedací soupravu – tady ale buďte opatrní. Bílá sedací souprava je krásná, ale náročná na údržbu. Máte malé děti nebo domácí mazlíčky? Raději na ni zapomeňte.

Koupelna v bílé barvě – elegance a čistota

Zatímco ložnice kompletně v bílé může působit nudně, bílá koupelna je „stylovka“. Nebojte se pořídit bílý koupelnový nábytek a jen pár výrazných doplňků v jiné barvě. Kombinujte materiály, textury a tvary.

A pokud se rozhodnete bílou zkombinovat s jinou barvou – volte spíše teplé odstíny, které vaši koupelnu zútulní. Kombinace bílé s chladnými barvami by mohla způsobit, že vám ve vaší koupelně bude pocitově mnohem chladněji, než v ní ve skutečnosti bude.

Dětský pokoj bílou snese

Většina pouček říká, že by měl být dětský pokoj laděný spíše do výraznějších barev. Na druhou stranu ale nezapomeňte na to, že by měl nábytek vydržet několik let. Ano, výrazně růžová komoda bude skvělou volbou pro malou slečnu, ale potěší ji i o pár let později, až si bude chtít pozvat patnáctileté kamarádky ze školy?

Kompromisem je pořídit bílý nábytek a k němu výrazné doplňky, které můžete v průběhu času měnit, a pokojík tak ladit a přizpůsobovat vkusu rostoucího dítěte. S bílou v dětském pokoji to nepřehánějte – ve velkém množství tady bude působit chladně.

Napsat komentář