Běžná čerpací technika na zahradě

Obejít se na zahradě bez elektrické techniky je dnes již zcela nemyslitelné. Sečení trávy elektrickou sekačkou, křovinořezy a samozřejmě také čerpadla. V zahradním světě jsou nejběžněji využívána k zavlažování záhonů, trávy a jiné zeleně. Neobejdete se bez nich ovšem ani když máte bazén nebo studnu.

Vybíráme čerpadlo
Aby vám čerpadlo na zahradě dobře a dlouho sloužilo, je potřeba si nejprve správně vybrat. Co to ale znamená a jak tedy pořídit čerpadlo právě pro vaše účely? Čerpadel je řada druhů, od ponorných, přes horizontální až po oběhová. Liší se také ve výkonu, tlaku, vzdálenosti, na kterou jsou schopna vodu čerpat. Nejprve je ale nutné si ujasnit, jakou vodu budete chtít čerpadlem prohánět. Rozlišují se totiž různé stupně čistoty, až po kalnou nebo odpadní vodu, na které je nutné využívat speciální a jen k tomu určená čerpadla. Například bazénová čerpadla jsou zase určena pro čerpání vody s příměsí chemikálií a drobných nečistot, které by jiné čerpadlo nemuselo zvládnout. Správným výběrem omezíte budoucí opravy čerpadel všech typů na minimum.

Soustřeďte se také na to, kolik vody budete čerpat. Jestliže jsou nároky na objem vysoké, je třeba čerpadlo, které bude mít dostatečnou sílu tolik vody v daném čase protlačit. Důležitá je také frekvence jeho využití. Některá čerpadla, například v chladicích nebo topných systémech běží téměř nonstop, takže musejí být odolná a s dlouhou životností. U čerpadel také nezapomínejte na výstupní tlak, kterým budou vodu vyhánět, pokud potřebujete dostřelit vodním kanonem až na konec obrovské zahrady, je tlak poměrně důležitým faktorem. Až naposledy budete možná sledovat značku. Těch je na trhu množství, ale u nás jsou oblíbená například čerpadla Sigma, protože jsou naší výroby.

 

Napsat komentář